7 tys. fałszywych programów antywirusowych zainfekowało 30 mln komputerów
7 tys. różnych odmian fałszywych programów antywirusowych zainfekowało na całym świecie już 30 mln komputerów - podaje w swoim raporcie firma Panda Security. 3 proc. skutecznie zaatakowanych internautów ponosi wskutek tego straty w wysokości 10 mln euro miesięcznie.
Firma Panda Security oszacowała liczbę komputerów zaatakowanych przez fałszywe programy antywirusowe na 30 mln, zestawiając podaną przez Forrester ilość 1 mld jednostek, które będą działać na całym świecie do końca bieżącego roku, z 3 proc. jako odsetkiem zainfekowanych komputerów w grupie 2 mln przebadanych przez siebie jednostek. Ponieważ 3 proc. zaatakowanych internautów zostaje skutecznie naciągniętych na zakup nieistniejącej aplikacji, która średnio kosztuje 49,95 euro, hakerzy zyskują w ten sposób około 10 mln euro miesięcznie.
- Jako że produkty te są imitacją dobrze znanych marek, ofiary po ich zakupie często zwracają się do rzeczywistych producentów zabezpieczeń, którzy nie są jednak w stanie im pomóc, ponieważ nie sprzedali im żadnych licencji - opisuje Maciej Sobianek, specjalista ds. bezpieczeństwa w Panda Security Polska. Nie wiadomo natomiast, czy dane banków i numery kart kredytowych oszukanych internautów są później wykorzystywane przez cyberprzestępców.
Hakerzy stosują różnorodne metody rozpowszechniania fałszywych programów antywirusowych: tworzą witryny przypominające stronę główną Google oraz atakują internautów przeglądających serwisy dla dorosłych, pobierających pliki za pośrednictwem sieci P2P i odbierających elektroniczne kartki z życzeniami. Złośliwe aplikacje instalują się w systemach i informują - wyświetlając nieustannie okna pop-up, animacje z karaluchami zjadającymi zawartość pulpitu lub niebieskie wygaszacze obrazu sugerujące awarię - o zainfekowaniu komputera przez wirus i konieczności kupienia neutralizującego go oprogramowania. Z usunięciem takich aplikacji radzą sobie tylko internauci z zaawansowaną wiedzą i średnio zajmuje im to aż trzy dni. Z kolei mniej doświadczeni użytkownicy ulegają niejednokrotnie sugestiom i zostają naciągnięci na sumę wynoszącą zazwyczaj kilkadziesiąt euro.
Hakerzy skupiają się obecnie na generowaniu możliwie największej liczby odmian fałszywych programów antywirusowych - firma Panda Security wykryła już ponad 7 tys. odmian takich aplikacji. W ten sposób cyberprzestępcy chcą odwrócić uwagę firm zajmujących się zabezpieczaniem komputerów i uniknąć zainteresowania mediów, skupiając się na osiąganiu własnych korzyści finansowych.
Dołącz do dyskusji: 7 tys. fałszywych programów antywirusowych zainfekowało 30 mln komputerów