SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Autozapis do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Ma objąć 8 milionów pracowników

28 lutego 2023 roku wygasają deklaracje o rezygnacji z dokonywania wpłat do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Tzw. autozapis do PPK obejmie ok. 8 milionów pracowników – przekazał PAP prezes zarządu PFR Portal PPK Robert Zapotoczny.

PPK to sposób na długoterminowe oszczędzanie. Uprawnionymi do gromadzenia oszczędności w PPK są wszyscy, którzy podlegają pod obowiązkowe ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Zgodnie z Ustawą z 4 października 2018 roku o pracowniczych planach kapitałowych co 4 lata jest przeprowadzany autozapis do PPK. Oznacza to, że pracodawca, aby zapisać pracownika do pracowniczego planu kapitałowego (PPK), nie musi posiadać jego zgody, a pracownicy w wieku 18–55 lat, którzy nie złożyli deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, zostaną zapisani do programu.

Cykliczny autozapis to szansa dla osób, które chciałyby przystąpić do programu - powiedział PAP prezes zarządu PFR Portal PPK Robert Zapotoczny.

Jak zrezygnować z PPK

Do 28 lutego pracodawcy mają obowiązek poinformować osoby zatrudnione, które wcześniej złożyły pisemne deklaracje o rezygnacji z dokonywania wpłat do pracowniczych planów kapitałowych, że od 1 kwietnia zaczną przekazywać za nich wpłaty, chyba że pracownicy ci ponownie złożą deklarację o rezygnacji z oszczędzania w PPK. Taką deklarację o rezygnacji pracownik może złożyć po 1 marca.

28 lutego wygasają deklaracje o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. Autozapis zobowiązuje pracodawców do dokonywania wpłat za osoby, które nie ponowią rezygnacji, a są w wieku 18 – 55 lat. Obejmie on ok. 8 milionów pracowników – przekazał Zapotoczny.

Odnosząc się do zbliżającego się autozapisu stwierdził, że jest "to szansa dla osób, które chciałyby przystąpić do programu, zwłaszcza tych, które chcą wycofać się ze złożonej wcześniej rezygnacji i przekonać się – tak jak przekonało się już 2,55 mln pracowników - że PPK to najlepsza i najbardziej efektywna forma oszczędzania".

Wyjaśnił, że często pod wpływem emocji - bądź ze względu na ograniczoną wiedzę - nie zawsze podejmujemy racjonalne decyzje. Według niego mechanizm autozapisu jest pewnego rodzaju delikatnym impulsem, ukierunkowaniem, które ma na celu pomagać ludziom podejmować lepsze wybory.

„Tak też zrobiono w Pracowniczych Planach Kapitałowych, wprowadzając automatyczny zapis do tego programu wszystkich osób spełniających określone w ustawie o PPK warunki, dając im przy tym możliwość wycofania swojego uczestnictwa w oszczędzaniu” - stwierdził Zapotoczny.

Przypomniał, że autozapis dla grupy wiekowej 18 – 55 lat dokonywany jest bez konieczności podejmowania jakichkolwiek działań ze strony pracownika.

PFR Portal PPK jest częścią Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju, który jest odpowiedzialny za prowadzenie działalności określonej w Ustawie o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Główną misją portalu https://www.mojeppk.pl/ jest gromadzenie oraz udzielanie informacji o funkcjonowaniu PPK.

Dołącz do dyskusji: Autozapis do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Ma objąć 8 milionów pracowników

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
miłosz
Jak tak głębiej to przemyśleć, to taki autozapis, nie jest wale taki zły. Wiele osób rezygnowało wcześniej ,nie mogąc faktycznie zobaczyć, jak ten program działa. A można zaoszczędzić spore pieniądze, głównie dzięki pracodawcy i państwu, którzy dopłacają pracownikowi.
0 0
odpowiedź
User
Czarny
Wielka burza o autozapis, a prawda jest taka, że jest o nim mowa przecież od samego początku. Ustawa to obejmuje. Więc po co robić sztuczną nagonkę na coś, o czym mówiło sie od poczatku? Poza tym co to zmienia... jak ktoś nie mysli, to i tak się wypisze, choć mógłby sie zastanowić, popytać, bo ludzie sobie ładne sumki przyoszczedzili w tym czasie
0 0
odpowiedź