Bauer zamyka 7 magazynów i 27 wydań specjalnych, pracę traci 27 osób. Co z "CD Action" i "PC Format"?
Wbrew poprzednim zapewnieniom, Wydawnictwo Bauer zdecydowało o zamknięciu w sumie 34 tytułów prasowych. Wypowiedzenie otrzymało 27 pracowników - wynika z informacji portalu Wirtualnemedia.pl. Firma żegna się się też z dziennikarzami "CD Action" i "PC Format", ale nie przesądziła jeszcze o zakończeniu wydawania tych pism.
Jako pierwsi informowaliśmy kilka dni temu, że prezes Wydawnictwa Bauer Tomasz Namysł na wewnętrznym spotkaniu z pracownikami (w formie online) poinformował, że „obecnie trwa przegląd portfolio pism”. Już wtedy niektórzy z nich odebrali to jako równoznaczne z prawdopodobnymi zwolnieniami w niedalekiej przyszłości.
Po tym tekście dotarły do nas kolejne informacje: obniżka wynagrodzenia od 20 kwietnia br. objęła wszystkich stałych współpracowników "Chwili dla Ciebie" (o 15 proc.), a z kolei współpracownicy „Naj” oraz „Tiny” mieli zostać odsunięci od pisania wszystkim kolumn.
Jeszcze kilka dni temu na łamach portalu Wirtualnemedia.pl Bauer komentował: - Dzisiaj możemy powiedzieć, że nie zamykamy żadnych tytułów, ani nie zwalniamy ludzi. Ale tak mogę powiedzieć dzisiaj. Co będzie w najbliższym czasie - to trudno przewidzieć - komentując sytuację spółki w czasie pandemii koronawirusa.
27 osób traci pracę, w sumie 34 tytuły znikają z rynku
W poniedziałek, jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy pracownikom wrocławskiego oddziału przekazano informacje o zwolnieniach oraz zamknięciu wybranych tytułów. Potwierdził je Maciej Brzozowski, dyrektor public relations w Bauerze.
- Z powodu trudnej sytuacji na rynku wydawniczym, także nasze Wydawnictwo zmuszone było dokonać niezbędnej w takim przypadku przeglądu portfela i postanowiło zamknąć nierentowne teraz i nierokujące na przyszłość 7 tytułów i 27 wydań specjalnych, dwumiesięczników i miesięczników wydawanych przez oddział wrocławski - komentuje dla portalu Wirtualnemedia.pl Maciej Brzozowski, dyrektor public relations w Bauerze.
Jak wynika z naszych informacji, wypowiedzenie miało otrzymać 27 osób. Zdecydowano o zamknięciu tytułów: „Barwy Życia”, „Historie o Duchach”, „Kalejdoskop Losów”, „Sekrety i Namiętności”, „Śledztwo”, „Szczypta Magii”, „Życie i Nadzieja” oraz wydania specjalne czasopism: "Świat Wiedzy", "Z Życia Wzięte", "Sukcesy i Porażki", "Chwila dla Ciebie", "100 Rad" i innych mniejszych (na przykład "Śledztwo").
- Pożegnaliśmy się dzisiaj z 27 osobami, które otrzymały nie tylko należne im z powodu likwidacji stanowiska odprawy, ale także specjalny, przygotowany wspólnie z firmą Bigram pakiet wspierająco- pomocowy, która zapewni pracownikom indywidualne, dopasowane do ich potrzeb, programy wsparcia - zapewnia Wydawnictwo w komentarzu dla Wirtualnemedia.pl.
Nie wiadomo, co z "CD-Action" i "PC Format"
Pracownicy "CD-Action" również mieli otrzymać wypowiedzenia. Jednak najbliższy numer ma pojawić się w kioskach bez zmian 5 maja br. Dziennikarze tego tytułu zaznaczają, że "nie wiedzą, co z przyszłością CD-Action".
- Wiele wskazuje, że przed nami zupełnie nowy rozdział. Co przyniesie, tego nie wie nikt. Z naszej strony chcemy podziękować za wszystkie lata, które z nami spędziliście. Jesteście najlepsi! PS Potrzebujemy teraz dużo ciepełka od Was. Jesteście dla nas jak rodzina - napisali w serwisie cdaction.pl.
Wydawnictwo Bauer przekazało nam natomiast, że na razie zarówno "CD-Action", jak i "PC Format" będą się ukazywać. - Dziennikarze mają okres wymówienia, podczas którego pracować będą nad kolejnymi wydaniami. Decyzja o dalszych losach tych tytułów zostanie podjęta w dalszych miesiącach - podkreśla Bauer.
Bauer Media to międzynarodowy koncern wydawniczy z siedzibą w Niemczech, który jest właścicielem ponad 600 czasopism, 400 portali i ponad 100 stacji radiowych i telewizyjnych. 85 proc. akcji należy Yvonne Bauer. W Polsce to wydawca m.in. takich tytułów jak: „Tele Tydzień”, „100 rad”, „Pani Domu”, „Chwila dla Ciebie”, „Dobry tydzień”, „Relaks”, „Rewia”, „Świat & ludzie”, „Motor twoje imperium”, „Świat seriali”, „Kurier TV”, „To & Owo”, „TV 14”.
Obniżki i zwolnienia w prasie, internecie i radiu
Pod koniec zeszłego tygodnia Burda Media Polska zwolniła mailowo ok. 50 osób, m.in. kilka osób z biura reklamy, projektów specjalnych, badań focusowych, fotoedytorów oraz parę osób z redakcji "Gali", "Elle" i "Glamour". Ponadto w firmie planowane jest obniżenie wynagrodzeń pozostałych pracowników.
W połowie kwietnia porozumienie w sprawie obniżek pensji i ochrony miejsc pracy podpisał ze związkowcami zarząd Polska Press Grupy. Pod koniec zeszłego tygodnia szefostwo firmy wycofało się z tych ustaleń. Zdecydowało, że część pracowników będzie miała obniżone pensje o 20 procent, część szefostwo skieruje na tzw. przestój ekonomiczny objęty 50-procentową obniżką pensji.
Wydawnictwo Bauer w tym tygodniu zdecydowało o obniżce pensji dla współpracowników "Chwili dla Ciebie". Prezes firmy Tomasz Namysł w zeszłym tygodniu zapewnił pracowników, że nie są planowane żadne zwolnienia.
Agora uzgodniła ze związkiem zawodowym warunki obniżki wynagrodzeń i czasu pracy o 20 proc. dla większości pracowników przez pół roku. Firma oszczędzi na tym ok. 25 mln zł. Ponadto ustaliła program dobrowolnych odejść z jej spółki zależnej Goldenline, z którą pożegnało się właśnie 26 osób, prawie 80 proc. zatrudnionych.
W środę Edipresse Polska poinformowało, że rozwiązało umowy z 31 osobami, a z początkiem maja obniży pracownikom i współpracownikom wynagrodzenia i czas pracy o 20 proc. na okres od 6 do 8 miesięcy.
Spółki ZPR Media (zajmuje się produkcją tv) i Time (wydawca „Super Expressu” i broker reklamy radiowej) porozumiały się z pracownikami co do obniżki wynagrodzeń i wymiaru pracy o maksymalnie 20 proc. przez pół roku. Firmy chcą skorzystać ze wsparcia w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. Ich kierownictwa będą natomiast zarabiać o 20-40 proc. mniej do końca br.
Wirtualna Polska zredukowała zatrudnienie w niektórych spółkach ze swojego pionu pozamediowego. Z końcem marca zwolniła kilkadziesiąt osób firmy Wakacje.pl zajmującej się sprzedażą wycieczek zagranicznych. - Wakacje.pl ograniczają koszty, tak aby lepiej przygotować się do kolejnego sezonu - tłumaczył Micha Siegieda, dyrektor WP ds. komunikacji i PR. Ponadto w należącej do Wirtualnej Polski spółce Nocowanie.pl, zajmującej się turystyką krajową, pożegnano się z ok. 10 pracownikami.
W zeszłym tygodniu zarząd Eurozetu zaczął rozmowy z przedstawicielami pracowników dotyczące obniżenia wszystkim pensji o 20 proc. na pięć miesięcy.
Natomiast prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska w mailu zapewniła pracowników firmy, że mimo pandemii i recesji gospodarczej nie planuje zwolnień ani obniżki wynagrodzeń.
Dołącz do dyskusji: Bauer zamyka 7 magazynów i 27 wydań specjalnych, pracę traci 27 osób. Co z "CD Action" i "PC Format"?