Co czwarty Polak wybrałby emeryturę wypłacaną jedynie przez ZUS
Większość Polaków opowiada się za emeryturą z dwóch źródeł: OFE i ZUS. Tylko 25 proc. respondentów wybrałby emeryturę wypłacaną jedynie przez ZUS - wynika z badania firmy PBS.
Jak podaje PBS, 37 proc. Polaków należy do jednego z Otwartych Funduszy Emerytalnych. Największą popularnością (71 proc.) cieszą się one wśród osób w wieku 25-39 lat. Daje się również zaobserwować, że na OFE częściej stawiają ludzie z wyższym wykształceniem (65 proc.) niż ci posiadający wykształcenie podstawowe (7 proc.).
Z badania jednocześnie wynika, że miejsce zamieszkania nie determinuje popularności OFE.
Polacy będący członkami OFE są świadomi planów rządu dotyczących zmian w OFE. Szczególnie jest to widoczne wśród Polaków w wieku powyżej 59 lat (82 proc.). Twórcy podkreślają, że może to wynikać z terminu podania, który przypadł na 3 dni po ogłoszeniu pomysłów. Wśród respondentów, 63 proc. oceniło zapowiedź zmian negatywnie. Jedynie 16 proc. wyraziło entuzjazm. Co piąty członek OFE nie miał własnego zdania.
Posiadacze kont w OFE w nieznacznej większości (54 proc.) są zdecydowani pobierać emeryturę z dwóch źródeł. Co piąty Polak nie wyraził zdania na ten temat, a co czwarty chciałby, aby jego emerytura pochodziła tylko od ZUS.
Badanie Omnibus PBS przeprowadzono przez PBS w dniach 6-8 września br. na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie n= 1000 dorosłych Polaków.
Dołącz do dyskusji: Co czwarty Polak wybrałby emeryturę wypłacaną jedynie przez ZUS