Coraz więcej wiemy o HIV i AIDS
W ciągu ostatnich czterech lat wzrosła wiedza Polaków o najczęstszych drogach zakażenia wirusem HIV.
Wynika z badania prof. Zbigniewa Izdebskiego, zrealizowanego przez TNS OBOP na zlecenie Krajowego Centrum ds. AIDS.
Wiedzę o podstawowych drogach zabezpieczania się przed wirusem HIV - współżycie z jednym wiernym partnerem, stosowanie czystych igieł oraz używanie prezerwatyw podczas stosunków płciowych – bada wskaźnik Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization - WHO), Na przestrzeni ostatnich 8 lat odsetek Polaków w wieku 15-49 lat posiadających wiedzę o głównych drogach zakażenia HIV/AIDS wyraźnie się zmieniał: w 1997 roku: wskaźnik WHO wyniósł: 0,89, w 2001 roku 0,81, zaś w 2005 roku: 0,95.
„Niestety, wiedza znacznej grupy badanych jest mała. Nadal co czwarty Polak jest przekonany, że komar może go zakazić wirusem HIV, a co trzeci, że można zakazić się w toalecie publicznej – co jest oczywiście nieprawdą.” – powiedział prof. Zbigniew Izdebski.
Z drugiej strony, badanie z roku 2005 potwierdza, że wzrasta wśród Polaków świadomość, że nie można zakazić się HIV poprzez codzienne kontakty z osobami żyjącymi z HIV/AIDS. 95% badanych wie, że można uniknąć zakażenia HIV/AIDS używając prezerwatyw podczas stosunków płciowych. Na przestrzeni ostatnich czterech lat odsetek ten wzrósł aż o 24 punkty procentowe!
93% Polaków wie, że mogą uniknąć zakażenia HIV/AIDS, jeżeli będą się upewniać, że każdy zastrzyk, jaki dostają, jest wykonany czystą igłą. To o 10 punktów procentowych więcej niż w 2001r. Z kolei 91% badanych wie, że nieprawdziwe jest wyobrażanie, że ludzie mogą uniknąć zakażenia HIV/AIDS jeżeli będą się dobrze odżywiać.
Większość z nas wie, że nie można zakazić się dotykając osoby chorej na AIDS lub spożywając posiłki wspólnie z osobami chorymi na AIDS. Na przestrzeni ostatnich lat poziom wiedzy o tym ostatnim wzrósł aż o 20 punktów procentowych,
86% badanych wie, że ludzie mogą uniknąć zakażenia HIV/AIDS, jeżeli będą współżyli z jednym, wiernym i zdrowym partnerem (-ką). Na przestrzeni ostatnich czterech lat odsetek ten wzrósł o 6 punktów procentowych.
Jedynie 54% badanych wie, że nie można zakazić się HIV używając publicznych toalet. Cztery lata temu osoby takie stanowiły 43%.
„Co bardzo ważne, wraz ze wzrostem świadomości Polaków wzrosła także ich gotowość do opiekowania się kimś bliskim żyjącym z HIV/AIDS. W 2001 r., gotowość do opieki nad taką deklarowało 56% Polaków w wieku 15-49 lat, a w 2005 już 80%.” – powiedziała Beata Durka, ekspert TNS OBOP.
6% respondentów w wieku 15-49 lat wykonało w roku 2005 test na obecność HIV.
Dołącz do dyskusji: Coraz więcej wiemy o HIV i AIDS