W TVP Info stare zdjęcie naturalnego zjawiska w Wiśle pokazano jako ilustrację skutków awarii oczyszczalni Czajka
W czwartek w „Minęła 20” w TVP Info przedstawiono fotografię sprzed kilku lat ujęcia Narwi do Wisły, mylnie sugerując, że różnica w kolorystyce wody w obu rzekach to skutek awarii w warszawskiej oczyszczalni ścieków Czajka. TVP nie komentuje tej sytuacji.
Zdjęcie miejsca, w którym w okolicy Nowego Dworu Mazowieckiego Narew uchodzi do Wisły, krążyło w czwartek w mediach społecznościowych, m.in. na Twitterze. Na fotografii widać, że woda w Wiśle ma zupełnie inny kolor niż w Narwi, wygląda na brudną, ponieważ płynie w niej dużo pyłów i iłów.
Wielu internautów sugerowało jednak, że barwa wody w Wiśle do skutek wylewania do niej ścieków wskutek awarii kolektora w warszawskiej oczyszczalni Czajka. Nieczystości przestaną być wlewane, kiedy zbudowany zostanie zapasowy rurociąg, w czym pomoże wojsko.
Niektórzy zwracali uwagę, że to błędna interpretacja fotografii ujścia Narwi do Wisły. - To nie z powodu ścieków. Wisła jest bardziej zamulona niż Narew - stwierdził na Twitterze Tomasz Rożek.
To nie z powodu ścieków. Wisła jest bardziej zamulona niż Narew.
— Tomasz Rożek (@RozekTom) September 3, 2020
W TVP Info zdjęcia z Twittera argumentem w dyskusji o Czajce
Fotografię pokazano w czwartek wieczorem w „Minęła 20” w TVP Info w trakcie dyskusji Adriana Klarenbacha z czwórką polityków o politycznych skutkach awarii w Czajce. Powołano się na profil twitterowy @maciek_67, na którym zestawiono dwa zdjęcia ujścia Narwi do Wisły. Na jednym woda w tej drugiej rzece wygląda na mniej zamuloną, twitterowicz zasugerował, że to stan przed awarią Czajki, a drugie zdjęcie, z brudniejszą wodą w Wiśle, ma pokazywać stan po awarii.
- Bardzo poproszę o zdjęcie, które zilustruje pewien fakt - zapowiedział Adrian Klarenbach, - Chciałbym pana zapytać: czy za coś takiego nie należałoby przyjść i powiedzieć: „Sorry Winnetou, no tak się stało, no nie mogłem, nie dałem rady” - zwrócił się do Grzegorz Napieralskiego. - To jest Wisła. Przed awarią i po awarii Czajki. Tak to wygląda, proszę państwa - podkreślił Klarenbach.
O tym, że zdjęcie powstało w 2015 roku i pokazuje naturalne zjawisko, więc w TVP Info mylnie powiązano je z awarią w Czajce, jako pierwszy poinformował w piątek po południu portal Onet. Dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Jarosław Olechowski i biuro prasowe TVP nie odpowiedzieli na prośbę Onetu o komentarz w tej sprawie.
Błąd TVP Info skomentowali niektórzy dziennikarze aktywni na Twitterze. - Oooooooo TVP Czajkę ilustruje zdjęciem sprzed 6 lat. No nic się tam nie zmienia. Nigdy - napisała Dominika Długosz z „Newsweek Polska”. - Dzieci Urbana - skomentowała Kataryna, felietonistka „Plusa Minusa”. - Czy TVP Info prowadzi jeszcze ten portal demaskujący fake newsy? Bo temat jest - stwierdził Sławomir Wikariak z „Dziennika Gazety Prawnej”.
Według danych Nielsen Audience Measurement w lipcu br. średni dobowy udział TVP Info w rynku oglądalności wyniósł 5,43 proc., po wzroście o 40,21 proc. rok do roku.
Rzeczniczka warszawskiego ratusza do TVP Info: nie manipulujcie
W piątek wieczorem do publikacji TVP Info odniosła się na Twitterze Karolina Gałecka, rzeczniczka prasowa Urzędu m.st. Warszawy. - .@tvp_info nie manipulujcie. W swoim programie pokazujecie zdjęcie z 2015 roku z okolic Modlina - z ujściem Narwii po lewej stronie, a po prawej z Wisłą, którą schodzi fala powodziowa - napisała.
- MPWiK (Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji - przyp.) prowadzi codziennie badania wody w 14 lokalizacjach. Woda pogorszyła się tylko na odc. 500 metrów od zrzutu. W pozostałych lokalizacjach jakość wody nie odbiega od norm. Ścieki są mechanicznie oczyszczane i ozonowane. Stanowią ok. 1% przepływu wody w Wiśle - dodała Gałecka.
.@tvp_info nie manipulujcie. W swoim programie pokazujecie zdjęcie z 2015 roku z okolic Modlina - z ujściem Narwii po lewej stronie, a po prawej z Wisłą, którą schodzi fala powodziowa. #RzetelnieoCzajce pic.twitter.com/WXxFWWLPnB
— Karolina Gałecka (@K_Galecka) September 4, 2020
Dołącz do dyskusji: W TVP Info stare zdjęcie naturalnego zjawiska w Wiśle pokazano jako ilustrację skutków awarii oczyszczalni Czajka
wierzą*