SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Koniec multipleksów testowych w DVB-T2. Szef stacji nie wyklucza nacisków na szefa UKE

Prezes UKE nie zamierza wydawać nowych pozwoleń na działalność multipleksów eksperymentalnych naziemnej telewizji cyfrowej, nadawanych w DVB-T2/HEVC. Oznacza to, że niebawem Telewizja Media Narodowe zakończy emisję naziemną w Warszawie i Gdańsku. - To poważny problem dla nas - mówi Wirtualnemedia.pl Piotr Barełkowski, prezes TVMN.

W maju pisaliśmy, że Urząd Komunikacji Elektronicznej nie zamierza wydawać nowych pozwoleń na emisje eksperymentalne w DVB-T2/HEVC. - Testy z założenia są maksymalnie na jeden rok bez możliwości przedłużenia. DVB-T2 zostało już wszechstronnie przetestowane. Liczymy, że operatorzy multipleksów będą chcieli testować nowe, jeszcze niewdrożone komercyjnie na masową skalę technologie - mówił wówczas Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.

Pozwolenie na emisję MUX-u BCAST (Gdańsk, Warszawa, Wrocław) wygaśnie 28 września, natomiast multipleksu TVS w Katowicach już 1 sierpnia. Dotychczas nadawcy, którzy nie chcieli zainwestować w ogólnopolską koncesję naziemną (prawie 18 mln zł w dziesięciu ratach i ponad 6 mln zł rocznie dla Emitela), mogli poszerzać zasięg dzięki multipleksom lokalnym i eksperymentalnym. Te drugie w najbliższych tygodniach znikną.

TVMN znowu liczy na współpracę z dużymi operatorami

Zmiana nie powinna mieć większego znaczenia dla TV Republika i wPolsce.pl (wPolsce24). Nadawcy ci mają koncesje na nadawanie w ogólnopolskim MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej. Republika w ekspresowym tempie rozpoczęła nawet nadawanie. W gorszej sytuacji są: EWTN Polska, Stars.TV, TV Okazje i TVMN, które stracą część odbiorców.

Czy Telewizja Media Narodowe w związku z likwidacją MUX-ów testowych rozważa start w konkursie dotyczącym MUX-5? Powinien ruszyć w ciągu kilku miesięcy. - To poważny problem dla nas i utrata części zasięgu, który będziemy kompensowali raczej poszerzeniem obecności w dużych sieciach kablowych, niż wejściem na MUX. Rozważamy możliwą alternatywę i negocjujemy z partnerami – mówi Wirtualnemedia.pl Piotr Barełkowski, prezes stacji.

Mimo jego wcześniejszych apeli, żaden z dużych operatorów nie dołączył kanału. Chwilowo stacji udało się emitować programy dla abonentów Vectry za pośrednictwem radomskiej Zebrra.TV. Sieć kablowa wycofała jednak stację z oferty. - Gwarancja jest tylko jedna, że wszyscy umrzemy, ale rozmowy z operatorami trwają i wierzę w ich sukces. Decyzja UKE jest zaskakująca i - niewykluczone - że polityczna, bo wszystkie kanały niezależne i opozycyjne korzystały z tej formy dystrybucji. Komuś to przeszkadzało - przekonuje Barełkowski.

Prezes UKE wybrany za kadencji PiS

Sęk w tym, że prezes UKE Jacek Oko został powołany na stanowisko przez Sejm we wrześniu 2020 roku. Większość miało wtedy Prawo i Sprawiedliwość. To po decyzji prezesa UKE zezwolono MUX-3 naziemnej telewizji cyfrowej z głównymi kanałami Telewizji Polskiej na nadawanie w starym standardzie. MUX-y z m.in. TVN i Polsatem musiały zmienić standard, dlatego wielu odbiorców ze starszymi sprzętami straciło dostęp do tych stacji. Ostatnio te decyzje prezesa Oko uchylił po skardze Polsatu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Kadencja prezesa UKE kończy się w przyszłym roku.

- Być może wywierane są na niego naciski, nie mam żadnych dowodów, jednak polityczna pointa sama się tu nasuwa. Te decyzje uderzają w zasięgi TVMN, Republiki oraz wPolsce.pl, które korzystają z tych multipleksów - może to przypadek - ocenia Barełkowski.

Kilka tygodni temu w podobny sposób wypowiadał się prezes TV Republika. -  To są w większości jedyne MUX-y, na których jesteśmy. Z jednej strony będą próbować blokować koncesję, a z drugiej próbują nam wyłączyć te MUX-y. To nie będą wszystkie MUX-y, ale część oczywiście. W tym czasie wszyscy przełączą się na satelitę i internet, ale to wszystko kosztuje. Dlatego musimy się wysilić, musimy walczyć i nie pozwolić zastraszyć nas, zatkać nam ust, wyłączyć Republiki, bo wojna jest na całego. Widać wyraźnie, że tam mają obłęd. Oni razem z Państwem codziennie włączają rano Republikę i ścierają pot z czoła, że ktoś mówi nie tak, jak oni chcieliby. Niech się pocą dalej. Trudno, jak komuś przeszkadza wolność słowa. Musi się pocić – mówił Tomasz Sakiewicz.

Telewizja narodowców poza multipleksami eksperymentalnymi, jest też dostępna na MUX-ach lokalnych w: Jeleniej Górze (MUX-L1), Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim (MUX-L3) i Wrocławiu (MUX-L4).  Stację można odebrać też na stronie internetowej tvmn.pl, poprzez jej aplikację Smart TV i za pośrednictwem kilkudziesięciu mniejszych operatorów.

Dołącz do dyskusji: Koniec multipleksów testowych w DVB-T2. Szef stacji nie wyklucza nacisków na szefa UKE

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Daf
Telewizja to za dużo powiedziane. Pokój z kamerą w jakości VHS.
9 1
odpowiedź
User
X
Portal lewaków o telewizji narodowców. Pluralizm.
2 3
odpowiedź
User
otarek
A dlaczego administrator blokuję moje komentarze?
2 3
odpowiedź