Elastyczność na rynku pracy - wybór czy konieczność?
KPMG i Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych PKPP Lewiatan opublikowały najnowszy raport dotyczący polityki personalnej i zagadnień związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi.
W ciągu ostatnich miesięcy znacząco zmienił się polski rynek pracy, a wraz z nim polityka personalna firm. Po doświadczeniach braku pracowników oraz zabiegania o talenty nadszedł czas na nowe działania. Reorganizacja wynikająca z oszczędności, zmiany oczekiwań i dostępności pracowników, także tych wracających z zagranicy i zmiany w warunkach zatrudnienia - to tylko niektóre z listy najważniejszych wyzwań czekających przedsiębiorstwa. W tych warunkach firmy po raz kolejny muszą odpowiedzieć na pytanie, jak optymalnie zarządzać kapitałem ludzkim. Nauczone doświadczeniem ostatnich lat są już jednak bardziej świadome znaczenia i roli zasobów ludzkich w funkcjonowaniu organizacji.
Wnioski płynące z raportu to m.in.:
- Dostępność pracowników poprawiła się w porównaniu z 2008 rokiem. Spada odsetek firm deklarujących problem braku kandydatów do pracy. W odczuciu blisko 70% respondentów badania dostępność pracowników pomiędzy jesienią 2008 roku a wiosną 2009 roku uległa poprawie. Dla ponad połowy przedsiębiorstw zmniejszył się problem braku kadr..
- Większość pracodawców w Polsce ostrożnie podejmuje decyzje o redukcji kadr. Prawie 70% ankietowanych przedsiębiorstw deklarowała zwolnienia w okresie jesień 2008 roku-wiosna 2009 roku na poziomie nie większym niż 5% personelu.
- Dwóch na pięciu ankietowanych przedstawicieli firm nie odczuwa nadmiaru ani niedoboru kadr. Pozostali pracodawcy uczestniczący w badaniu deklarują przede wszystkim brak specjalistów i kadry technicznej (odpowiednio 23% i 29% wskazań), zaś nadwyżkę pracowników administracyjnych i robotników niewykwalifikowanych (21% i 29% wskazań).
- W opinii pracodawców powroty Polaków z zagranicy w poszukiwaniu pracy pozytywnie wpłyną na funkcjonowanie rynku pracy w Polsce. W opinii przeważającej większości respondentów badania będzie to wpływ na wzrost mobilności przestrzennej pracowników (52%), uelastycznienie form zatrudnienia (40%) oraz podniesienie kwalifikacji i kompetencji kadr (43%).
- Przedsiębiorstwa nie odnotowały wzrostu zainteresowania osób powracających z zagranicy swoimi ofertami pracy.
Dołącz do dyskusji: Elastyczność na rynku pracy - wybór czy konieczność?