SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Fact-checking w mediach lokalnych. Współpraca ze Stowarzyszeniem Demagog

Lokalne media - Śląska Opinia i Zawsze Pomorze - rozpoczynają współpracę ze organizacją factcheckingową Demagog.

Dezinformacja skierowana do konkretnych miejscowości przybiera też bardziej skoordynowaną formułę niż działania o szerokim zasięgu. Tuż po wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie na Instagramie pojawiły się konta udające lokalne media. W ciągu kilkunastu godzin opublikowały one kilka dezinformujących wpisów, m.in. o wzroście przestępczości czy bójkach spowodowanych przez uchodźców z Ukrainy. Jak się okazało, była to skoordynowana akcja, najprawdopodobniej zaplanowana przez Rosjan.

– Liczne przykłady fałszywych informacji pojawiające się w infosferze podczas kampanii przed wyborami samorządowymi pokazują, jak ważne jest przeciwdziałanie dezinformacji na poziomie lokalnym. Chcemy, aby lokalne społeczności miały dostęp do rzetelnych informacji o swoim regionie oraz narzędzia do kontroli polityków – mówi Małgorzata Kilian-Grzegorczyk, prezeska Stowarzyszenia Demagog.

Zobacz: Ponad jedna trzecia Polaków korzysta z alternatywnych źródeł informacji. To źródło teorii spiskowych

Fact-checking w lokalnych mediach

Fact-checking na poziomie lokalnym wciąż pozostaje niszą rynkową. Problem fałszywych informacji od lat nie znika. Grono lokalnych redakcji zajmujących się weryfikowaniem faktów z czasem będzie się poszerzać, dlatego Śląska Opinia i Zawsze Pomorze już teraz rozpoczynają współpracę ze Stowarzyszeniem Demagog.

– Dla małych lokalnych i regionalnych redakcji fact-checking to czasem bardzo duży problem z powodu ograniczonych finansów i skromnego składu osobowego. Dlatego takie współprace są ważne, bo dają możliwość skorzystania z osób zawodowo zajmujących się sprawdzaniem danych, ale także ekspertów, którzy nie zawsze są dostępni lokalnie. Tymczasem lokalny i regionalny kontekst, ale również kontakty i możliwość sprawdzenia faktów na miejscu, jest wartością dodaną, którą mogą do takiej współpracy wnosić redakcje – mówi Sebastian Pypłacz, redaktor naczelny Śląskiej Opinii.

– Cieszę się z nawiązania współpracy ze Stowarzyszeniem Demagog. Razem łatwiej i skuteczniej będzie nam sprawdzać zgodność z rzeczywistością wypowiedzi polityków na kwestie ważne dla Pomorza – stwierdza Mariusz Szmidka, redaktor naczelny portalu Zawsze Pomorze.

Dołącz do dyskusji: Fact-checking w mediach lokalnych. Współpraca ze Stowarzyszeniem Demagog

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl