Helix zainwestował 1 mln zł w mSejf, pracuje nad 8 projektami
"Od maja zeszłego roku kiedy ruszyliśmy, przeanalizowaliśmy ponad 100 projektów. Obecnie pracujemy nad ośmioma z nich" - powiedziała zarządzająca funduszem Małgorzata Walczak w rozmowie z agencją ISB. Według niej, Helix planuje w tym roku przeprowadzić jeszcze od dwóch do czterech transakcji.
"Od liczby transakcji ważniejsza jest dla nas skala zaangażowania finansowego" - podkreśliła Walczak. Jej zdaniem, Helix może ogłosić np. dwa średnie lub cztery mniejsze transakcje.
HVP ma inwestować w innowacyjne projekty na wczesnym etapie rozwoju. Obszary interesujące fundusz to: internet, technologie mobilne, software (m.in. cloud computing), a preferowany produkt to usługi typu business to business (b2b).
"Model b2c (business to consumer) zazwyczaj wymaga bardzo dużego zaangażowania finansowego, dla nas b2b to model najbardziej optymalny" - podkreśliła Walczak.
Państwowy Krajowy Fundusz Kapitałowy (KFK) zagwarantował 50% środków funduszu HVP, kolejne 30% zainwestował giełdowy MCI Management, a 20% prywatny inwestor Dariusz Wiatr.
Okres inwestycyjny HVP to 5 lat, a planowany horyzont funduszu to 10 lat. Przewidywana wartość pojedynczej transakcji to do 1,5 mln euro.
W listopadzie zeszłego roku prezes MCI Management Tomasz Czechowicz informował, że Helix jest bliski finalizacji dwóch pierwszych transakcji. Walczak potwierdziła, że prace nad drugim zaawansowanym projektem trwają.
Umowa dotycząca mSejf została wynegocjowana w 2009 r. i podpisana w styczniu 2010 r.
Projekt mSejf to usługa Software as a Service, umożliwiająca backup (utworzenie kopii bezpieczeństwa) danych online oraz - co najważniejsze - proste i szybkie ich odzyskiwanie w przypadku utraty (awaria, zniszczenie, kradzież komputera).
Aplikacja jest zautomatyzowana, dane są przesyłane przez internet i przechowywane na bezpiecznych wirtualnych serwerach. Dane, zarówno podczas transmisji jak i składowania, są zaszyfrowane - co gwarantuje pełne bezpieczeństwo w sieci.
Usługa skierowana jest zarówno do użytkowników indywidualnych, jak i do firm, które nie posiadają infrastruktury do przechowywania danych lub zatrudniają pracowników mobilnych. Umowa została podpisana z grupą XSolve - przy czym Helix nie podał jaki objął udział w projekcie.
Walczak zaznaczyła, że preferowany przez Helix sposób wyjścia z jego projektów to zbycie akcji na rzecz inwestora branżowego lub funduszu europejskiego. Nie wykluczyła jednak również upublicznienia niektórych projektów.
Dołącz do dyskusji: Helix zainwestował 1 mln zł w mSejf, pracuje nad 8 projektami