Jacy są naprawdę polscy internauci?
"Młody człowiek oglądający filmiki, pornografię i pociągający z butelki z piwem" - taki obraz internautów ma Jarosław Kaczyński. Jak w rzeczywistości wygląda "statystyczny" Polak korzystający z internetu.
W Polsce z internetu systematycznie korzystało w 2007 roku ponad 13 milionów osób, w dodatku liczba ta stale rośnie w bardzo szybkim tempie - w porównaniu z poprzednim rokiem o blisko 1/3.
Według badań przeprowadzonych przez pracownię Gemius, jedną z największych firm prowadzących badania w sieci, statystyczny polski internauta deklaruje wykształcenie wyższe lub wyższe niepełne (36,12 proc.), albo też średnie (36,36 proc.). Wśród osób z wykształceniem zasadniczym lub zawodowym jedynie 8,25 proc korzysta z zasobów globalnej sieci. To samo źródło podaje, że przed komputerami najchętniej czas spędzają ludzie młodzi (blisko połowa internautów ma mniej niż 25 lat).
W internecie najczęściej szukamy rozrywki i porad (98,75 proc.) oraz informacji o najnowszych technologiach (81,1 proc). Statystyczny Polak właśnie w taki sposób - przed monitorem - rozwija swoje zainteresowania i własne hobby. Dopiero na trzecim miejscu znalazły się codzienne wiadomości (75,06 proc) oraz fora internetowe (60,25 proc.). Warto również dodać, że jak wynika z badań firmy NetTrack najbardziej interesują nas strony multimedialne - chętniej słuchamy relacji lub oglądamy skrót filmowy niż czytamy artykuły.
Oddzielną kategorię stanowią serwisy społecznościowe, oraz komunikatory internetowe, z których korzysta blisko 90 proc. internautów. Te serwisy mają już kilkanaście milionów użytkowników i w taki też sposób spędzamy w sieci najwięcej czasu.
Jak wynika z badań instytutu Millward Brown SMG/KRC tylko na czatach przebywamy mniej więcej godzinę dziennie (33 godziny miesięcznie). Czas poświęcamy również na wysyłanie maili czy szukanie pomocy czy porady - w sumie rocznie przeciętny Polak spędził w sieci w 2007 roku ponad 400 godzin.
Dołącz do dyskusji: Jacy są naprawdę polscy internauci?