SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Jak inwestują Polacy: najbiedniejsi lubią ryzyko finansowe, najbogatsi nie inwestują w aktywa

Poziom zamożności Polaków jest ściśle związany ze sposobem lokowania kapitału - wynika z analizy raportu „Zasobność gospodarstw domowych w Polsce” NBP przeprowadzonej przez BGŻOptima. Im jest on niższy, tym większe znaczenie aktywów finansowych. Udział depozytów, akcji, obligacji, pożyczek w majątku spada wraz z jego wzrostem.

fot. Shutterstock.com fot. Shutterstock.com

BGŻOptima w swojej analizie raportu NBP wyodrębnił trzy kategorie Polaków: osoby o niskiej zamożności, średnio zamożne i bogate, a następnie zbadał, jakie każda z tych grup posiada aktywa. Najpopularniejsza forma oszczędzania, czyli depozyty bankowe, najbardziej powszechne są wśród osób o najniższych dochodach, stanowią  11,4 proc. wartości ich portfeli. Jedynie 2,3 proc. swoich zasobów  w depozytach bankowych trzymają osoby o dochodach najwyższych.

Najzamożniejsi zaledwie 0,5 proc. swojego majątku zainwestowali w fundusze inwestycyjne, 0,1 proc. pieniędzy trzymają w akcjach i tyle samo w obligacjach. Tyle też pożyczyli innym na procent.

Natomiast osoby najsłabiej uposażone aż 11,4 proc. kapitału ulokowali w depozytach, a tylko 0,3 proc. w funduszach. Jednocześnie najmniej zamożni mają największą skłonność do bardziej ryzykownych inwestycji. Najwięcej wśród wszystkich trzech analizowanych grup majątkowych, bo 0,3 proc. swojego kapitału, zainwestowali w akcje. Nie posiadają natomiast obligacji. Za to 1,3 proc. kapitału przeznaczyli na pożyczki dla innych – najwięcej spośród trzech grup majątkowych.

- Najciekawszym wnioskiem z analizy raportu to informacja, że im mniejszy majątek Polaka, tym większe znacznie dla jego ogólnej wartości mają paramenty finansowe depozytu lub konta oszczędnościowego, a wybór najlepszej oferty na rynku w sposób bardziej istotny wpływa na stan majątku – mówi Wirtualnemedia.pl Konrad Grzelec, ekspert z BGŻOptima. - Ludzie mniej zamożni mają największą skłonność do bardziej ryzykownych inwestycji. Proporcjonalnie najwięcej wśród wszystkich trzech analizowanych grup majątkowych, bo 0,3 proc. kapitału, zainwestowali w akcje – zauważa Konrad Grzelec.

Większość kapitału Polacy zamrażają w dobrach mało płynnych, jak dom czy mieszkanie. Aktywa dostępne od ręki są znacznie skromniejsze, ponieważ oszczędności przeciętnego gospodarstwa domowego NBP ocenia na 8,6 tys. zł. Większość, bo aż 81,9 proc. oszczędzających, trzyma pieniądze w różnego rodzaju produktach depozytowych w bankach.

Własny dach nad głową stanowi największy procent majątku klasy średniej – odpowiada za 80,6 proc. całości zgromadzonych aktywów. W portfelu Polaków niezamożnych udział nieruchomości to 61,2 proc. U ludzi bogatych własny dom/mieszkanie stanowi 52,8 proc. majątku. Do tego trzeba dodać  14,7 proc. z tytułu posiadania drugiej nieruchomości.

Z kolei w przypadku osób mało zamożnych, duży udział w aktywach trwałych ma samochód – aż 10 proc. W grupie średniozamożnych pojazd odpowiada za 3,7 proc. majątku, a wśród najbogatszych - 2 proc.

Jak mówi Konrad Grzelec, według danych Banku Światowego, w latach 2011-2014 udział osób oszczędzających w społeczeństwach wzrósł prawie we wszystkich krajach. Średnio na świecie liczba oszczędzających zwiększyła się o 21%. W tym samym czasie w Polsce ten wzrost wyniósł 15,5%. - Nadal jednak liczba osób oszczędzających w Polsce pozostaje poniżej średniej tak dla strefy euro, krajów OECD, jak i globalnej – mówi Wirtualnemedia.pl Konrad Grzelec. -Przeciętne aktywa finansowe Polaka (depozyty, akcje, obligacje, fundusze inwestycyjne itp.) to 2,1 tys. euro – wartość bardzo niska w porównaniu z mieszkańcami krajów strefy euro (średnia 11,4 tys. euro) – zauważa  ekspert.

 

Dołącz do dyskusji: Jak inwestują Polacy: najbiedniejsi lubią ryzyko finansowe, najbogatsi nie inwestują w aktywa

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl