Drugi kanał 4K w naziemnej telewizji? „Chcemy testować wszystkie konfiguracje HEVC”
W naziemnej telewizji cyfrowej niebawem może pojawić się nie tylko TVP 4K. Emisję próbną stacji w tej jakości obrazu planuje też prywatny nadawca. - W multipleksie eksperymentalnym w Katowicach chcemy testować wszystkie możliwe konfiguracje kodeka HEVC: SD, HD oraz 4K - informuje Wirtualnemedia.pl Michał Winnicki, właściciel Grupy MWE.
Kilka dni temu informowaliśmy, że po paru miesiącach przerwy wrócił multipleks eksperymentalny Grupy MWE w Katowicach. Emisja odbywa się na kanale 36, a w jego skład wchodzi Power TV HD, oraz 5 stacji w standardowej rozdzielczości (SD): Filmax, Nuta Gold, Junior Music, TVC i Xtreme TV.
Grupa MWE chce testować kanały w różnej jakości obrazu
Czy te stacje będą dostępne w wysokiej rozdzielczości (HD)? - W multipleksie eksperymentalnym w Katowicach chcemy testować wszystkie możliwe konfiguracje kodeka HEVC: SD, HD oraz 4K. Taka jest idea eksperymentu. Pozwoli nam to na dobranie odpowiednich parametrów multipleksu lokalnego Częstochowa / Kamieńsk / Tomaszów Mazowiecki, gdy przejdzie on na standard DVB-T2/HEVC – tłumaczy w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Winnicki.
W wybranych sieciach kablowych MWE oferuje Ultra TV 4K i Filmax 4K. Grupa MWE ma roczne pozwolenie na działalność multipleksu eksperymentalnego. W pierwszym etapie zamierza skupić się na konfiguracji nadajnika. W późniejszych może prowadzić testy kanałów telewizyjnych w różnych rozdzielczościach, w tym 4K. Z danych Krajowego Instytutu Mediów wynika, że telewizory obsługujące 4K posiada 21,4 proc. Polaków. W tej jakości są nadawane m.in. Canal+ 4K Ultra HD, Eleven Sports 1 4K, InUltra, Museum 4K i Love Nature. Więcej treści 4K można znaleźć w serwisach streamingowych typu Netflix, Amazon Prime Video, Disney+, HBO Max, Player, Polsat Box Go.
Na satelicie prawie wszystkie stacje Winnickiego nadają w SD
Choć większość ogólnopolskich stacji jest już nadawanych w jakości HD, to stacje Grupy MWE drogą satelitarną nadal nadają w SD i są krytykowane przez widzów za słabą jakość obrazu.
- Jesteśmy jednym z pionierów nadawania całego portfolio kanałów w jakości HD. Już w zeszłym roku, jeszcze w DVB-T(1) / h264, jako jedyny komercyjny nadawca emitowaliśmy program Antena HD w HD, podczas gdy wszyscy inni nadawcy z MUX-1 i MUX-2 nadawali ogólnopolsko tylko w SD. Sieci kablowe oferują wszystkie nasze kanały w HD, a niektóre nawet w 4K. Od 2014 roku nadajemy na satelicie płatny kanał Adventure również w jakości HD – przypomina Winnicki.
Na transponderze dzierżawionym przez polski Canal+ (10,892, polaryzacja H, SR-27500, FEC=3/4, Hot Bird 13E) są dostępne Antena HD, Power TV, Nuta TV, Nuta Gold i TVC. Wszystkie w standardowej rozdzielczości. Zdaniem właściciela Grupy MWE wynajęcie pojemności pozwalającej na emisję w wysokiej rozdzielczości byłoby nieopłacalne w przypadku stacji FTA, które utrzymują się z reklam. Adventure HD jest płatnym kanałem.
- Czym innym są niektóre nasze programy dystrybuowane satelitarnie w modelu FTA. Przy obecnych realiach rynkowych nie ma uzasadnienia biznesowego nadawanie ich w HD. Przychody reklamowe przez wyższą rozdzielczość nie wzrosną magicznie 3-krotnie, a o tyle mniej więcej droższe byłoby nadawanie na satelicie w HD, niż w SD. Obserwujemy jednak rynek i wyniki oglądalności - zapewnia Winnicki.
Które kanały w pierwszej kolejności przejdą na HD? - Dziś wydaje się, że najbliżej przejścia na satelitarne HD jest nasz flagowy kanał ogólnopolski Antena HD, ale z drugiej strony mamy widmo recesji, inflację i tragicznie drogie waluty, a transmisja satelitarna jest rozliczana właśnie w euro. Nowoczesny telewizory mają wbudowane bardzo sprawne skalery, które poprawiają jakość obrazu i pozwalają zaoszczędzić drogie pasmo transponderów satelitarnych – wyjaśnia właściciel Grupy MWE.
Po raz drugi wraca TVP 4K
W drugiej połowie listopada w MUX-6 naziemnej telewizji cyfrowej i u wybranych operatorów płatnej telewizji ruszy TVP 4K. Stacja już nadawała w 2018 roku przy okazji mundialu w Rosji i w 2021 roku w związku z Euro 2020. - Z przyjemnością informujemy, że Telewizja Polska wkrótce rozpocznie nadawanie programu telewizyjnego w jakości UHD pod nazwą TVP 4K. Program będzie nadawany w czasie trwania Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2022, które odbędą się w Katarze, czyli w okresie od 20 listopada 2022 r. do 18 grudnia 2022 r. Reemisja programu TVP 4K wymaga uzgodnienia warunków komercyjnych i uzyskania zgody Telewizji Polskiej. Niezbędne jest też podpisanie odpowiedniej umowy licencyjnej - poinformował operatorów nadawca publiczny.
Były prezes TVP Jacek Kurski zapowiadał przed rokiem, że TVP 4K będzie regularnym kanałem TVP, w którym znajdą się treści rozrywkowe, filmy oraz seriale. Z przesłanego niedawno projektu Karty Powinności nadawcy publicznego wynika, że stacja nie wygeneruje żadnych kosztów w 2023 roku. W 2024 roku pochłonie 36 mln zł. Wówczas ma się odbyć Euro 2024, do którego prawa ma właśnie Telewizja Polska. Prawdopodobnie w 2024 roku TVP 4K stanie się regularnym kanałem. Takowe w 4K posiada na przykład włoska telewizja publiczna Rai czy turecka TRT. Zapotrzebowanie na treści 4K wzrasta także w Polsce. Polsat Box, który kilka lat temu sceptycznie podchodził do inwestycji w takie kanały, obecnie testuje kilka stacji 4K i niebawem może je wprowadzić do oferty.
Dołącz do dyskusji: Drugi kanał 4K w naziemnej telewizji? „Chcemy testować wszystkie konfiguracje HEVC”