SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Komorowski: Nie ma powodu do pośpiechu przy powoływaniu prezesa NBP

Jeżeli poniedziałkowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) zakończy się bez komplikacji i Rada podejmie odpowiednie decyzje, nie będzie potrzeby specjalnie przyspieszać procedur związanych z powołaniem prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP), poinformował w poniedziałek pełniący obowiązki głowy państwa marszałek Sejmu Bronisław Komorowski.

"Nie widzę w tej chwili powodu do jakiegoś szczególnego pośpiechu, chyba że posiedzenie tej Rady nie przyniosłoby spodziewanych efektów w postaci decyzji koniecznych z punktu widzenia polityki finansowej państwa polskiego. Jeżeli wszystko dzisiaj będzie przebiegało pomyślnie, to nie będę chciał specjalnie przyspieszać procedur związanych z powołaniem nowego prezesa NBP" - powiedział Komorowski na konferencji prasowej.

Marszałek przypomniał również, że właśnie odbywa się posiedzenie RPP, zwołane jeszcze przez prezesa Sławomira Skrzypka. Komorowski liczy, że członkowie władzy pieniężnej sami wypracują odpowiednie procedury. Podkreślił także, oczekuje, iż uda się decyzje związane z obsadą stanowiska prezesa NBP przeprowadzić tak, żeby wszyscy czuli się spokojni i bezpieczni "z punktu widzenia naszych wspólnych polskich pieniędzy".

"Chcę, by decyzja personalna była jak najmniej kontrowersyjna i najłatwiej przeprowadzona przez polski parlament w warunkach nadzwyczajnych, jakie są skutkiem śmierci prezesa NBP" - podkreślił Komorowski.

Tymczasem we wczorajszej wypowiedzi dla TVN24 marszałek Sejmu zapowiedział, że "sytuacja w NBP po śmierci prezesa Sławomira Skrzypka wymaga szybkiego rozwiązania" i wkrótce powoła nowego prezesa banku centralnego.

Zgodnie z ustawą o NBP, sześcioletnia kadencja prezesa NBP wygasa m.in. z powodu jego śmierci, a jego tymczasowym zastępcą zostaje I wiceprezes czyli Piotr Wiesiołek. Nowy prezes banku centralnego jest powoływany i odwoływany przez Sejm na wniosek prezydenta i obejmuje on obowiązki po złożeniu przysięgi przed Sejmem.

Regulamin RPP stanowi w par. 2, że posiedzenia Rady zwołuje jej przewodniczący, czyli szef NBP. Jednak art. 16 w pkt 1a i pkt. 2 precyzuje, że "w czasie nieobecności Przewodniczącego posiedzeniu przewodniczy jeden z członków Rady. Tryb działania Rady oraz wyboru członka, który przewodniczy obradom podczas nieobecności Przewodniczącego Rady, określa regulamin uchwalony przez Radę większością głosów".

Regulamin zaś precyzuje w par. 7, że w przypadku nieobecności przewodniczącego, Rada przy obecności co najmniej 5 członków, większością głosów w głosowaniu tajnym, wybiera ze swego grona prowadzącego posiedzenie.

Jednak ani regulamin RPP, ani ustawa o NBP nie precyzuje, czy wybrany w ten sposób przewodniczący może sprawować tę funkcję tylko na danym posiedzeniu czy także przez dłuższy czas, czyli do wyboru nowego prezesa banku centralnego. Dlatego wydaje się prawdopodobne, że zwołane na dziś - jeszcze przez Sławomira Skrzypka - specjalne posiedzenie RPP, które pierwotnie miało zająć się rozwiązaniem problemu wypłaty zysku NBP za 2009, może zakończyć się wyborem nowego, tymczasowego przewodniczącego, który poprowadzi prace władzy monetarnej w najbliższych dniach i będzie mógł zwołać kolejne posiedzenia RPP.

W sobotę, o godz. 8:56 czasu polskiego w okolicach lotniska w Smoleńsku rozbił się rządowy samolot z parą prezydencką na pokładzie. Prawdopodobnie zginęli wszyscy pasażerowie czyli ponad 88 osób. Poza prezydentem Lechem Kaczyńskim na pokładzie maszyny znajdowali się m. in. wicemarszałkowie Sejmu Jerzy Szmajdziński i Krzysztof Putra oraz Senatu Krystyna Bochenek, prezes NBP Sławomir Skrzypek, ministrowie kancelarii prezydenta, posłowie, senatorowie oraz duchowni i wojskowi.

Dołącz do dyskusji: Komorowski: Nie ma powodu do pośpiechu przy powoływaniu prezesa NBP

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl