SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Korekta czy zeznanie za bieżący rok podatkowy? Jak rozliczyć zwrot składek ubezpieczeniowych

Obecne przepisy mówią, że umowy o dzieło są zwolnione ze składek ubezpieczeniowych, zaś od umów zlecenia należy się już danina na ZUS. Wystarczy kontrola Zakłady, która przekwalifikuje umowy, aby po stronie zamawiającego oraz wykonawcy powstały zaległości. Jak rozwiązać ten problem i jak rozliczyć takie nadprogramowe składki?

fot. Shutterstock.com fot. Shutterstock.com

Wielu przedsiębiorców umowy z zatrudnianym nieprawidłowo kwalifikuje jako umowy o dzieło. Kiedy w firmie pojawia się kontrola ZUS, zazwyczaj dochodzi do zmiany kwalifikacji umowy na zlecenie. Od umowy zlecenia pobierane są składki na ubezpieczenia społeczne. W zależności od tego, jaka składka wchodzi w grę, jest ona płacona albo przez zleceniobiorcę i zleceniodawcę, albo przez jedną ze stron. Ponieważ obowiązek przekazywania składek leży na zleceniodawcy, ten często płaci je ZUS-owi w całości, a potem rozlicza się ze zleceniobiorcą.

Przyszedł ZUS i przekwalifikował
Kiedy zleceniodawca zwraca się do zleceniodawcy o zwrot zapłaconych składek, scenariuszy egzekucji jest wiele. Zazwyczaj jednak po prostu strony się rozliczają bez większych problemów, choć dla pracownika oznacza to utratę części przychodów. Ale potem pojawia się problem, jak to rozliczyć przed urzędem skarbowym? Zwłaszcza, jeśli przychód uzyskany przez zleceniobiorcę został uzyskany w latach poprzednich i rozliczył on już dochody na PIT?

Z takim pytaniem do izby skarbowej zwróciła się podatniczka, która zetknęła z taką właśnie sytuacją. W 2015 i 2015 r. uzyskała przychody z umowy o dzieło, która potem została przekwalifikowana na zlecenie. Pracodawca zapłacił składki, zwrócił się do niej o zwrot, ona zaś nie wiedziała, jak rozliczyć ten zwrot.

Obejdzie się bez korekt
Odpowiedź Izby Skarbowej w Katowicach z 8 września (IBPB-2-2/4511-614/16-1/KrB) była jasna – należy je potraktować tak samo, jak bieżące składki ubezpieczeniowe, a więc odliczyć od przychodu. Tyle że nie należy tego robić, składając korektę zeznań za lata poprzednie.

Urzędnicy powołali się na art. 26 ust. 1 pkt 5 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym „podstawę obliczenia podatku, (…) stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 3b-3e, 4-4e i 6 lub art. 24b ust. 1 i 2, lub art. 25, po odliczeniu kwot składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych dokonanych w roku podatkowym zwrotów nienależnie pobranych świadczeń, które uprzednio zwiększyły dochód podlegający opodatkowaniu”.

To oznacza, jak stwierdzili, że podatniczka będzie mogła dokonać odliczenia zwróconych kwot składek w zeznaniu podatkowym, jakie złoży za rok, w którym zwrotu dokonała. A więc jeśli zrobi to w roku 2016, to uwzględni to w PIT składanym na początku roku 2017.


Marek Siudaj, Tax Care

Dołącz do dyskusji: Korekta czy zeznanie za bieżący rok podatkowy? Jak rozliczyć zwrot składek ubezpieczeniowych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl