Rządowa aplikacja „Kwarantanna domowa” już dostępna na Androida i iOS. Selfie zamiast wizyty policjanta
Rząd w piątek udostępnił aplikację mobilną „Kwarantanna domowa”. Użytkownicy w odpowiedzi na esemesy kilka razy dziennie wysyłają swoje zdjęcia potwierdzające, że nie wychodzą z domów. Jeśli tego nie zrobią, czeka ich wizyta policjantów.
Aplikacja jest darmowa, dostępna zarówno w sklepie Google Play, jak i w AppStore. Skierowana jest do tych wszystkich, którzy bezwzględnie nie mogą wychodzić z domów na 14-dniowej kwarantannie: osób, które wróciły z zagranicy, ale i do tych, które miały kontakt z ludźmi zarażonymi koronawirusem. To, czy nie opuszczają domu, sprawdzają policjanci, którzy odwiedzają miejsca pobytu osób przebywających w kwarantannie. Za złamanie zakazu opuszczania odosobnienia grozi mandat do 5 tysięcy złotych.
🆕 Szybsza komunikacja ze służbami i lepsza opieka dla osób objętych kwarantanną – to główny cel aplikacji Kwarantanna domowa. Właśnie zaczynamy ją udostępniać. Sprawdź, jak będzie działać⤵️ #zostanwdomu #kwarantannadomowahttps://t.co/EcNjj6rbWJ
— Ministerstwo Cyfryzacji (@MC_GOV_PL) March 19, 2020
W czwartek premier Mateusz Morawiecki zapowiadał rychłe uruchomienie tej aplikacji, mającej pomóc w komunikacji z służbami i pomóc osobom objętym kwarantanną. - Najlepiej ściągnąć ją na telefon od razu po przybyciu na miejsce odbywania kwarantanny - radzi minister cyfryzacji Marek Zagórski.
Po zainstalowaniu aplikacji aktywuje się ją za pomocą numeru telefonu. Konto użytkownika zostanie zweryfikowane po wprowadzeniu kodu, który otrzyma on w wiadomości SMS. Następnie użytkownik będzie musiał zrobić sobie tzw. zdjęcie referencyjne - potrzebne w dalszym kroku. Każdego dnia kwarantanny do objętych nią osób - które zainstalowały i aktywowały aplikację - SMSem wysyłana będzie prośba o wykonanie selfie. Dzięki geolokalizacji oraz systemowi porównywania twarzy (stąd początkowa prośba o zdjęcie referencyjne) będzie wiadomo, czy dana osoba przechodzi kwarantannę w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym.
- Dziennie trzeba będzie zrobić jedno lub kilka takich zdjęć. Prośby o ich wykonanie będziemy wysyłać „z zaskoczenia”. Idea jest dokładnie taka sama jak przy niezapowiedzianych wizytach funkcjonariuszy policji - tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. Dane osób „meldujących się” na kwarantannie są bezpieczne. Nie będą niepotrzebnie gromadzone, ani przechowywane - zapewnia minister Zagórski.
Czas przeznaczony na wykonanie selfie to 20 minut od otrzymania SMS-a. Po upływie tego czasu osoba objęta kwarantanną dostanie wiadomość przypominającą. Jeżeli w wyznaczonym czasie nie wykonamy zdjęcia, będzie to sygnał dla policji, że powinna sprawdzić, czy zasady kwarantanny nie są łamane.
Dzięki rządowej aplikacji użytkownik zyskuje też dostęp do pomocnych w czasie kwarantanny informacji i korzystać ze specjalnej infolinii. Aplikacja daje też m.in. możliwość zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych sytuacjach, mogą dostarczać leki, czy jedzenie. W najbliższych dniach do aplikacji dodawane będą kolejne funkcjonalności. Ministerstwo cyfryzacji podkreśla, że nie ma możliwości, by z aplikacji korzystały osoby nieobjęte kwarantanną: system jest połączony z bazą numerów telefonów osób, które zostały zobowiązane do jej przejścia.
W czwartek po południu Ministerstwo Zdrowia podało, że kwarantanną w całym kraju jest objętych 28,4 tys. osób, a 48,3 tys. osób zostało skierowanych na kwarantannę po powrocie do Polski.
📊Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/0GkCllZng3
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) March 19, 2020
Dołącz do dyskusji: Rządowa aplikacja „Kwarantanna domowa” już dostępna na Androida i iOS. Selfie zamiast wizyty policjanta