SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

KRRiT chce konkursów na programy na I multipleksie

Uruchomienie I multipleksu (MUX-1) naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T) powinno odbyć poprzez konkursy w ramach istniejącej ustawy medialnej – takie rozwiązanie zarekomendował utworzony przez KRRiT zespół roboczy.

- Na obecnym etapie wdrażania naziemnej telewizji cyfrowej, najbardziej efektywnym rozwiązaniem z punktu widzenia potrzeby zagospodarowania pełnej przepływności MUX-1 i stworzenia możliwości rozpoczęcia emisji jego sygnału wraz z MUX-2 może okazać się opublikowanie Ogłoszenia Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w celu zagospodarowania przez nowe programy nadawców komercyjnych wolnej pojemności tego multipleksu - napisano w stanowisku przygotowanym przez zespół roboczy ds. MUX-1, w którego skład weszli członkowie KRRiT, pracownicy jej biura oraz przedstawiciele Telewizji Polskiej.

Drugim możliwym rozwiązaniem byłoby uruchomienie MUX-1 w oparciu o ustawę o wdrożeniu DVB-T, ale jej projekt nie został jeszcze nawet skierowany do Sejmu. Na przeprowadzenie procesu legislacyjnego potrzeba minimum trzech miesięcy, a cała procedura konkursowa na operatora trwać mogłaby nawet 8-9 miesięcy. Natomiast w ramach obowiązujących przepisów poprzez Ogłoszenie Przewodniczącego KRRiT oraz wydanie decyzji rezerwacyjnej można dokonać zagospodarowania MUX-1 w terminie nawet 3,5 miesiąca. - Wydaje się, że ekonomia czasu przemawia za tym rozwiązaniem – powiedział na konferencji Witold Graboś, wiceprzewodniczący KRRiT i szef zespołu roboczego ds. MUX-1. Przypomniał jednak, że nadal trwają konsultacje Urzędu Komunikacji Elektronicznej dot. uruchomienia pierwszego multipleksu i mogą one przynieść także inne rozwiązania.

Od końca września nadaje już MUX-2 z kanałami czterech nadawców komercyjnych (Polsat, TVN, TV 4 i TV Puls), zaś dziś rusza emisja MUX-3, gdzie swoje kanały umieściła Telewizja Polska (obecnie są to TVP 1, TVP 2, TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia). Będzie on jednak tzw. "multipleksem szczątkowym" - nie będzie mógł objąć swoim zasięgiem całego obszaru Polski do momentu wyłączenia emisji analogowej Dwójki. - Pełne pokrycie sygnałem tego multipleksu nastąp nie wcześniej, niż dziewięć miesięcy po całkowitym wyłączeniu telewizji analogowej - czyli w kwietniu 2014 roku - tłumaczy Graboś.

Dlatego - jego zdaniem - należy uruchomić jak najszybciej pierwszy multipleks. Na MUX-1 znaleźć się mają trzy kanały TVP: TVP 1, TVP 2 i TVP Info oraz cztery nowe stacje  nadawców komercyjnych. Z przeprowadzonych przez KRRIT konsultacji wynika, że umieszczeniem swoich kanałów na MUX-1 zainteresowane są m.in. takie firmy jak ATM Grupa (nie podaje, jaki kanał chciałaby nadawać na MUX-1), Besta Film (planuje kanał dla ludzi po 50. roku życia), ck!tv (stacja dla dzieci Bajka TV), Polska Izba Komunikacji Elektronicznej (kanał CTV z programami telewizji lokalnych), TV Puls oraz istniejący nadawcy satelitarni: 4fun.tv, Eska TV, Kino Polska, TVS, Orange Sport Info i TV Trwam. TVP ma zapewnioną rezerwację dla swoich anten na MUX-1 do 31 lipca 2013 roku, chce na na nim jednak pozostać dłużej i umieścić tam kanały emitowane w HD. Nadawcy komercyjni miejsce na MUX-1 otrzymają na znacznie dłuższy okres.

- Jeśli zagospodarowanie pierwszego multipleksu nastąpi do końca roku bieżącego, to możliwe będzie zrównanie zasięgiem pierwszego i drugiego multipleksu z początkiem 2012 roku i osiągnięcie 95 proc. pokrycia ludnościowego nie później niż w połowie 2012 roku – mówi Graboś.

Kwestią istotną pozostaje sprawa wyboru operatora technicznego pierwszego multipleksu. TVP, aby podpisać umowę z operatorem, musi najpierw przeprowadzić przetarg. Dlatego zespół rekomenduje, aby w ogłoszeniu uprzedzić zainteresowane podmioty o konieczności zawarcia umów z operatorem wyłonionym przez publicznego nadawcę. Stanowisko zespołu musi teraz uchwalić w głosowaniu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Jakie będą koszta obecności kanałów na MUX-1? - Jest to ok. 15 mln zł w przypadku jednego nadawcy. Ok. 9 mln zł to koszty związane z emisją – mówi Graboś - One nie dają możliwości własnej produkcji na tyle atrakcyjnej, żeby liczyć na wielkie wpływy reklamowe. Zresztą te wpływy w pierwszym roku i kolejnych latach będą chyba niezbyt wysokie. Trudno liczyć, że te nakłady zwrócą się w relatywnie krótkim czasie – studzi jednak oczekiwania nadawców.

Naziemna telewizja cyfrowa wprowadzana jest w całej Europie, sukcesywnie zastępując telewizję analogową.

Nadawanie w systemie cyfrowym oznacza lepszą jakość obrazu i dźwięku oraz telewizję wysokiej rozdzielczości. Transmisja cyfrowa pozwoli także m.in. na zwiększenie oferty programowej, obniżenie kosztów nadawania oraz emisję w różnych formatach, np. panoramicznym. Dzięki telewizji cyfrowej rozwiną się też usługi dodatkowe - np. pay-per-view (płacenie za konkretny program) czy e-commerce (sprzedaż on-line).

By oglądać programy naziemnej telewizji cyfrowej, trzeba mieć odbiornik telewizyjny z tunerem MPEG-4 lub kupić sam dekoder, tzw. set-top box i podłączyć go do odbiornika.

Dołącz do dyskusji: KRRiT chce konkursów na programy na I multipleksie

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Radek
Konkurs = korupcja i zalatwianie biznesu pod stolem
20 12
odpowiedź
User
sam
Slusznie, najwyższy czas ogłosić konkurs i uruchomić MUX1 jesteśmy daleko w tyle za Europą, pozostawienie tego tak jak jest to ograniczenie "pluralizmu" mediów komercyjnych tylko do dwóch grup medialnych.
20 12
odpowiedź
User
nastolatka
moja rodzine interesuje wylacznie czy bedzie TV Trwam reszta sie nie liczy gdyz nie mamy ani czasu ani ochoty ogladac..
20 12
odpowiedź