Krytyka Polityczna bez dotacji Ministerstwa Kultury. Organizuje akcję #pozdrowGlinskiego
Krytyka Polityczna złożyła odwołanie od negatywnej decyzji Ministerstwa Kultury w sprawie przyznania dotacji na publikacje czasopism kulturalnych. Otrzymała jednak odmowną odpowiedź, teraz organizuje zbiórkę pieniędzy na bieżący numer pod hasłem #pozdrowGlinskiego.
Wśród nich jest „Krytyka Polityczna”, która złożyła odwołanie od decyzji resortu. W ubiegłym tygodniu rozpatrzył je ponownie (tak jak kilku innych podmiotów) minister kultury Piotr Gliński. Wydał jednak negatywną dla „Krytyki” decyzję.
Celem programu Ministerstwa Kultury - jak podaje resort - jest „wspieranie najbardziej znaczących ogólnopolskich czasopism kulturalnych, zarówno tych o wieloletnim dorobku i ugruntowanej pozycji, jak i tych, które uzyskały status opiniotwórczych w ostatnich latach”.
Krytyka Polityczna z kampanią #pozdrowGlinskiego
W czwartek, 21 marca br. na stronie Krytyki Politycznej oraz w social mediach wydawnictwa ruszyła kampania pod hasłem: „Wpłać na Krytykę i #pozdrowGlinskiego”. W ten sposób redakcja namawia do wpłat na jej działalność oraz do robienia sobie zdjęć z dowolnym numerem pisma lub książką wydawnictwa i oznaczania go wskazanym hasztagiem.
- Uznaniem ministerstwa od pewnego czasu nie cieszą się już ani nasze projekty działań kulturalnych, ani projekty książkowe, ani też wydawanie czasopisma. Dziwnym trafem zbiegło się to z wygraną w wyborach 2015 roku Zjednoczonej Prawicy i przejęciem Ministerstwa Kultury przez jej nominata. Ale nie poddajemy się, bo mamy Was. Prosimy o wsparcie – napisała redakcja w social mediach.
Dodano: - Na perfidne blokowanie Krytyki chcemy odpowiedzieć uśmiechem i Krytyką w dłoni. Pokaż, że czytasz nasze pismo i książki, a ich wydawanie ma sens: zrób zdjęcie z dowolnym numerem Krytyki Politycznej lub książką naszego wydawnictwa i udostępnij je z #pozdrowGlinskiego – zachęca redakcja w swoich wpisach.
Mikołaj Syska z „Krytyki” przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl, że według niego „nie była decyzja merytoryczna, bo dotacje otrzymały pisma niżej punktowane przez komisję konkursową niż „KP”. O braku przyznania dotacji zadecydowały dwa punkty, nie pomogło również odwołanie od decyzji do ministra kultury.
- Może zauważyliście, że ostatnio to pismo ukazuje się rzadziej - otóż nie dzieje się tak bez powodu. Od trzech lat nie dostajemy praktycznie żadnych dotacji od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uznaniem ministerstwa od pewnego czasu nie cieszą się już ani nasze projekty działań kulturalnych, ani projekty książkowe, ani też wydawanie czasopisma. Dziwnym trafem zbiegło się to z wygraną w wyborach 2015 roku Zjednoczonej Prawicy i przejęciem Ministerstwa Kultury przez jej nominata - napisał Julian Kutyła, redaktor naczelny pisma „Krytyka Polityczna” na stronie internetowej tytułu.
Obecnie zbierane są środki na 48. numer. Każda osoba, która wpłaci 20 zł lub więcej ma otrzymać w prezencie dostęp do przygotowywanego wydania w formie e-booka.
Jak udało nam się dowiedzieć do czwartku tytuł wsparło ponad 150 osób. Redakcja potrzebuje ok. 30 tys. złotych na jeden numer.
Brak dotacji dla „Tygodnika Powszechnego” czy „Pisma”
Redakcja w 2018 roku 70 proc. kosztów pokryła z grantu instytucjonalnego OSF, czyli Open Society Foundations (to fundacja założona w 1993 r. w Stanach Zjednoczonych przez George’a Sorosa). 14,5 proc. środków pochodziło z mniejszych grantów (OSF GDP, Fundacji im. Friedricha Eberta, Fundacji im. Róży Luksemburg, Funduszu Obywatelskiego, ECF, Visionary Voices); 4,5 proc. opłacono z darowizn, a 11 proc. ze środków własnych Stowarzyszenia (czyli np. z zysków przekazywanych przez Wydawnictwo Krytyki Politycznej na działania statutowe).
Jednak granty od zagranicznych podmiotów są uzależnione od wpłat od polskich czytelników - jeśli wpłat jest mało, kwota od fundatorów jest ograniczana (od każdej złotówki od OSF wydawnictwo musi zdobyć 2 złote z innych źródeł).
„Krytyka Polityczna” powstała w 2002 roku, na jej łamach piszą działacze społeczni, naukowcy, filmoznawcy, krytycy literatury i publicyści. W 2005 roku powołano Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego jako organizację not-for-profit, a we wrześniu 2007 roku założono Wydawnictwo Krytyki Politycznej.
W 2009 roku uruchomiono Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat, a jesienią 2012 roku Instytut Studiów Zaawansowanych. W tym samym roku uruchomiono serwis KrytykaPolityczna.pl.
Dołącz do dyskusji: Krytyka Polityczna bez dotacji Ministerstwa Kultury. Organizuje akcję #pozdrowGlinskiego
każdy musi na siebie zarobić tylko nie oni....