KRRiT planuje zmienić listę ważnych wydarzeń sportowych. Ruszają konsultacje
W czwartek przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Maciej Świrski, ogłosił start konsultacji w sprawie nowelizacji rozporządzenia, wskazującego które ważne wydarzenia sportowe powinny być transmitowane w mediach. - Od czasu wprowadzenia rozporządzenia niektóre dyscypliny zyskały na popularności, a inne straciły - stwierdził. Chodzi o transmisje, które muszą być pokazywane w pasmach niekodowanych. Propozycje będzie można zgłaszać na specjalnym formularzu, który znajdzie się wkrótce na stronie regulatora.
Obowiązujące dotychczas rozporządzenie w tej sprawie zostało wydane w 2014 roku i podaje wykaz dyscyplin sportowych ważnych w tamtym czasie, które pokazywać trzeba - właśnie ze względu na ich ważność - w pasmach niekodowanych.
Jako takie wymieniono więc m.in. letnie i zimowe Igrzyska Olimpijskie, półfinały i finały mistrzostw świata i Europy w piłce nożnej, mecze w ramach tych imprez z udziałem reprezentacji Polski (w tym mecze eliminacyjne), mecze z udziałem polskich klubów w ramach Ligi Mistrzów i Pucharu UEFA (obecnie Liga Europy), mecze z udziałem reprezentacji Polski w mistrzostwach świata i Europy w piłce siatkowej kobiet i mężczyzn (w tym – eliminacyjne), zawody Ligi Światowej w piłce siatkowej mężczyzn rozgrywane w Polsce, Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym, zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich, zawody Pucharu Świata w biegach narciarskich kobiet czy Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce.
Zdaniem przewodniczącego KRRiT, Macieja Świrskiego kłopot w tym, że od czasu wprowadzenia rozporządzenia „niektóre dyscypliny zyskały na popularności, a inne straciły”. - Dlatego wychodząc na przeciw postulatom uruchomiłem proces konsultacji i uzgodnień - informuje szef regulatora.
Co z finałami wielkoszlemowymi kobiet?
Świrski dodaje przy tym, że robi to w odzewie na wielokrotnie kierowane do niego – właśnie na Twitterze - postulaty nowelizacji rozporządzenia. - Dzisiaj startujemy z procesem uzgodnień. Niedługo ruszy specjalny formularz do zgłaszania postulatów przez obywateli - podsumowuje przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Wielokrotnie kierowano tu do mnie postulaty nowelizacji rozporządzenia w sprawie ważnych wydarzeń sportowych transmitowanych w mediach. Dzisiaj startujemy z procesem uzgodnień. Niedługo ruszy specjalny formularz do zgłaszania postulatów przez obywateli. Od czasu wprowadzenia… https://t.co/caxuwwUvzV
— Maciej Świrski (@Maciej_Swirski) June 22, 2023
Internauci w odpowiedzi na gorąco wskazywali, które dyscypliny z tych zawartych w rozporządzeniu zdezaktualizowały się i nie wydają się być już ważne (jak np. Puchar Świata w skokach narciarskich czy zawody w biegach narciarskich kobiet), a które należałoby umieścić w rozporządzeniu - jak choćby rozgrywki polskich drużyn w Lidze Konferencji Europy UEFA, czy finały wielkoszlemowe z udziałem polskich tenisistek i tenisistów.
W finałach wielkoszlemowych dominuje w ostatnich latach nasza wybitna tenisistka, Iga Świątek. Wskazywano także, że istnieje potrzeba uregulowania zasad dotyczących serwisów streamingowych.
Proponuję:
— Sebastian Muraszewski (@SMuraszewski) June 22, 2023
- dodanie serwisów streamingowych do podmiotów, które muszą się stosować do zaleceń
- usunięcie biegów narciarskich kobiet
- zmiana Pucharu UEFA na LE i LKE
- dodanie finałów wielkoszlemowych z udziałem polskich tenisistek/tenisistów https://t.co/Ik3m2bEeU0
Zgodnie z ustawą RTV Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji może z pomocą rozporządzenia określać listę ważnych wydarzeń sportowych, biorąc pod uwagę stopień społecznego zainteresowania m.in. stopień społecznego zainteresowania nimi czy wagę dla życia społecznego, gospodarczego czy politycznego.
Dołącz do dyskusji: KRRiT planuje zmienić listę ważnych wydarzeń sportowych. Ruszają konsultacje