Facebook Pay zmienia się w Meta Pay. Będzie cyfrowy portfel do metawersum
Mark Zuckerberg, szef koncernu Metaz zapowiedział, że platforma płatności Facebook Pay zmienia swoją nazwę na Meta Pay. Według planów chodzi nie tylko o rebranding, ale także o stworzenie cyfrowego portfela pozwalającego na dokonywanie transakcji i zarządzanie swoimi dobrami w zapowiedzianym wcześniej przez Zuckerberga metawersum.
Na początku listopada 2021 r. Facebook zaprezentował , jak będzie można korzystać z metawersum - projektu opartego na wirtualnej rzeczywistości, który według koncepcji ma być następcą mobilnego internetu.
Metawersum ma stanowić inną jakość niż gry w środowisku VR, które znamy obecnie. Ma to być alternatywna rzeczywistość, w której użytkownicy otrzymają możliwość funkcjonowania na różnych poziomach aktywności posługując się awatarami. W wizji Facebooka w metawersum wszyscy będziemy wchodzić w interakcje w kombinacji świata cyfrowego i fizycznego. Cyfrowe reprezentacje nas samych będą jeść, rozmawiać, umawiać się na randki, robić zakupy i nie tylko.
Portfel do wirtualnego świata
Z kolei wcześniej, jesienią 2019 r. Facebook zapowiedział udostępnienie w Stanach Zjednoczonych własnego systemu płatności o nazwie Facebook Pay. Rozwiązanie pozwala na realizowanie zakupów na platformie handlowej Marketplace czy regulowanie wzajemnych rozliczeń pomiędzy użytkownikami Facebooka. Serwis zapewnia, że system jest bezpieczny i gwarantuje prywatność.
Teraz pojawiły się zapowiedzi zmian dotyczących Facebook Pay, w powiązaniu tej platformy z nadchodzącym metawersum Facebooka. Poinformował o nich Mark Zuckerberg we wpisie na swoim koncie w serwisie.
Zuckerberg ogłosił, że Facebook Pay oficjalnie stał się Meta Pay, ale jego wpis skupia się głównie na tym, co firma ma nadzieję zbudować w przyszłości.
Firma sygnalizowała już wcześniej takie plany - w majowym ogłoszeniu dotyczącym rebrandingu wspomniała, że analizuje, jak mógłby wyglądać pojedynczy portfel, jeśli chodzi o dokonywanie płatności oraz przechowywanie tożsamości i cyfrowych przedmiotów. Teraz przyszła pora na kolejne szczegóły.
Czytaj także: 16 milionów Polaków w wirtualnej rzeczywistości? Nowa szansa dla marek
- Dziś robimy pierwszy krok, zmieniając Facebook Pay w Meta Pay – poinformował Zuckerberg w poście. - Nadal będzie to ten sam prosty sposób na robienie zakupów, wysyłanie pieniędzy i przekazywanie datków na cele, na których Ci zależy, na Facebooku, Instagramie, WhatsAppie, Messengerze i wszędzie tam, gdzie możesz korzystać z Facebook Pay. Jednak poza obecnymi funkcjami pracujemy nad czymś nowym: portfelem dla metawersum, który pozwoli Ci bezpiecznie zarządzać swoją tożsamością, tym, co posiadasz, i sposobem płacenia.
Według szefa Mety, w przyszłości będzie istniało wiele różnych cyfrowych przedmiotów, które użytkownik będzie chciał stworzyć lub kupić - cyfrowe ubrania, sztuka, filmy, muzyka, doświadczenia, wirtualne wydarzenia i wiele innych.
- W idealnej sytuacji użytkownik powinien mieć możliwość zalogowania się do dowolnego metawersum, a wszystko, co kupił, powinno się tam znajdować - ocenia Zuckerberg. - Do tego jeszcze długa droga, ale tego rodzaju interoperacyjność zapewni ludziom znacznie lepsze doświadczenia, a twórcom większe możliwości. Im więcej miejsc, w których można łatwo korzystać z dóbr cyfrowych, tym bardziej będą one cenione, co stworzy większy rynek dla twórców. Im łatwiej można dokonywać transakcji, tym większe możliwości powinni mieć również twórcy. Nie możemy się doczekać, aby to rozwinąć - zaznacza szef Mety.
Czytaj także: Polacy obawiają się wirtualnej rzeczywistości
Na razie nie ma bliższych informacji o tym, kiedy metawersum firmowane przez Metę miałoby stać się cyfrową rzeczywistością. Jednak w branży coraz częściej mówi się o tym, że Zuckerberg uważa stworzenie wirtualnego świata za cel numer jeden dla całego koncernu, nawet kosztem innych obszarów działalności firmy.
Dołącz do dyskusji: Facebook Pay zmienia się w Meta Pay. Będzie cyfrowy portfel do metawersum
To co proponuje Zuckerberg to nie żadne metawersum, tylko prymitywne "Simsy VR" okraszone toną mikropłatności.