Microsoft podejmuje walkę z piratami komputerowymi
Microsoft poinformował, że w ramach kontynuacji działań, których celem jest ochrona interesów klientów oraz wspieranie legalnego handlu online, firma wniosła we wtorek 52 pozwy sądowe przeciwko dystrybutorom nielegalnego oprogramowania za pośrednictwem internetowych serwisów aukcyjnych oraz złożyła 22 zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa.
Firma poinformowała również o nawiązaniu współpracy z popularnym serwisem aukcyjnym eBay oraz udostępnieniu za jego pośrednictwem "Przewodnika Edukacyjnego Microsoft", którego celem jest pomoc klientom w identyfikowaniu i unikaniu fałszywego oprogramowania na aukcjach internetowych. Działania te są częścią inicjatywy Microsoft podjętej na rzecz ochrony konsumentów przed niebezpieczeństwem związanym z nabywaniem nielegalnego, pirackiego oprogramowania.
Kupując za pośrednictwem internetowych serwisów aukcyjnych nielegalne oprogramowanie komputerowe klienci narażają się na ryzyko związane z działaniem wirusów komputerowych, aplikacji szpiegujących oraz innego typu szkodliwego oprogramowania i niebezpiecznych kodów. Microsoft podjął kolejne kroki, które mają na celu walkę z rozpowszechnianiem niebezpiecznego oprogramowania za pośrednictwem Internetu. 15 z 52 wniesionych dziś pozwów sądowych dotyczy działalności największej znanej dotychczas grupy przestępczej zajmującej się rozprowadzaniem nielegalnego oprogramowania, która została rozbita w lecie 2007 roku przez władze Chin, FBI oraz Microsoft. Dzięki przeprowadzonemu śledztwu odkryto, że oprogramowanie produkowane przez chińską grupę było rozprowadzane na kilku rynkach przez domowych sprzedawców internetowych. Do zidentyfikowania i rozbicia grupy w znaczący sposób przyczynili się klienci Microsoft, którzy zgłaszali przypadki nabycia pirackiego oprogramowania i wypełniali specjalne raporty za pośrednictwem programu Windows Genuine Advantage.
"Grupa, rozbita w lecie tego roku przez chiński wymiar sprawiedliwości i FBI, prowadziła za pośrednictwem Internetu nielegalną działalność na ogromną skalę. Ze względu na spoczywającą na nas odpowiedzialność za pomoc w walce z cyberprzestępcami, rozszerzyliśmy nasze działania w tym zakresie na cały świat" - powiedział David Finn, główny doradca prawny do spraw antypiractwa i zapobiegania oszustwom w Microsoft.
Mimo, że nielegalne oprogramowanie często "skażone" jest wirusami oraz jest wyposażane w narzędzia, które narażają prywatność jego użytkowników, do złudzenia może przypominać jego oryginalne wersje. "Każdego dnia piraci komputerowi narażają niezliczone rzesze klientów na ryzyko związane z nabyciem nielegalnego oprogramowania, rozprowadzając je na aukcjach internetowych. Dlatego Microsoft zobowiązał się do walki, z pomocą środków prawnych, z piractwem komputerowym oraz ochrony klientów przed niebezpieczeństwami związanymi z użytkowaniem nielegalnego oprogramowania. Zachęcamy również naszych klientów do korzystania podczas zakupów z pewnych źródeł" - powiedział Finn.
"Trzy zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa zostały złożone w Polsce - dotyczą one ofert na aukcjach internetowych, gdzie występują ogromne ilości podrobionego oprogramowania, głównie systemu Windows XP. W tylkojednej ze spraw wcześniej wszczętych prokuratura wydała ok. 1980 postanowień o przeszukaniu i zabezpieczeniu dowodów. Daje to wyobrażenie o skali naruszeń w naszym kraju" - powiedział Krzysztof Janiszewski odpowiedzialny za ochronę własności intelektualnej w polskim oddziale Microsoft.
Zgodnie z przygotowanym na zlecenie Microsoft i opublikowanym w październiku 2006 roku przez IDC raportem nielegalne oprogramowanie może zawierać aplikacje typu spyware, malware lub niebezpieczny kod. Może też działać niepoprawnie i narażać użytkowników zarówno indywidualnych, jak i biznesowych na utratę danych, ich zniszczenie oraz liczne nadużycia.
Na całym świecie piraci komputerowi narażają producentów oprogramowania na straty rzędu 40 miliardów dolarów rocznie. Według BSA i IDC piractwo komputerowe osiągnęło w 2006 roku poziom 35 procent. W raporcie wydanym w 2005 BSA i IDC zaprezentowały dane, z których wynika, że zmniejszenie piractwa o 10% w przeciągu 4 lat mogłoby spowodować pojawienie się 2,5 mln nowych miejsc pracy oraz powiększyć wpływy do budżetów państwowych w sumie o 67 miliardów dolarów.
52 pozwy sądowe zostały we wtorek wniesione w następujących krajach: Belgia (1), Kanada (1), Francja (3), Niemcy (12), Hong Kong (1), Indie (1), Irlandia (1), Włochy (2), Holandia (7), Turcja (1), RPA (1), Wielka Brytania (6) i USA (15).
22 zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa zostały złożone w następujących krajach: Argentyna (1), Belgia (1), Chiny (1), Republika Dominikany (2), Francja (3), Indie (1), Japonia (2), Korea (2), Meksyk (1), Panama (1), Polska (3), Tajwan (3) i Turcja (1).
Działania te są częścią inicjatywy Microsoft na rzecz propagowania legalnego oprogramowania, której celem jest zaawansowana edukacja w zakresie konsekwencji spowodowanych obecnością na rynku pirackiego oprogramowania, a także w zakresie działań Microsoft na rzecz powstania technologii do chronienia własności intelektualnej oraz wparcia, jakie firma udziela organom działającym na rzecz walki z piractwem.
Dołącz do dyskusji: Microsoft podejmuje walkę z piratami komputerowymi