SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Minister cyfryzacji powołał zespół ds. wykorzystania sztucznej inteligencji

Opracowanie rekomendacji wykorzystania sztucznej inteligencji (AI) dla usprawnienia działania państwa to główne zadanie zespołu doradczego, powołanego w poniedziałek przez ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego.

Jak podkreślił na konferencji prasowej Gawkowski, w skład zespołu "PL/AI Sztuczna Inteligencja dla Polski" weszli specjaliści, sprawdzeni na najlepszych uczelniach i w największych firmach sektora technologicznego. Zespół będzie przygotowywał rekomendacje i dzielił się praktyczną wiedzą z administracją.

Zgodnie z informacją MC, inicjatorzy zespołu określili 10 obszarów, w których AI ma szanse realnie usprawnić działanie państwa. To zagadnienia z obszarów m.in. bezpieczeństwa, edukacji, zdrowia publicznego czy wymiaru sprawiedliwości. Zgodnie z oceną zespołu, w obszarach tych sztuczna inteligencja może zwiększyć efektywność, eliminować bariery, czy lepiej planować. W skład zespołu weszli: Miron Mironiuk, Agnieszka Mikołajczyk-Bareła, Kamila Staryga, Marek Cygan, Tomasz Czajka, Łukasz Kidziński i Karol Kurach. "To są mistrzowie świata w programowaniu" - oświadczył Gawkowski, zwracając uwagę, że członkowie zespołu mają doświadczenia zarówno akademickie jak i biznesowe.

Jak mówił pomysłodawca stworzenia zespołu Miron Mironiuk, w pierwszej kolejności skupi się on na pięciu dziedzinach: bezpieczeństwo, zdrowie, skuteczne państwo, edukacja i rozwój. "W każdej z nich są dwa projekty, łącznie 10, i naszym zadaniem będzie wsparcie administracji w tych projektach" - zaznaczył Mironiuk. Jak dodał, większość z tych pomysłów nie była realizowała nigdzie na świecie, i na razie sami członkowie zespołu nie wiedzą, czy dzisiejsza technologia umożliwia ich realizację. Zapewnił, że zespół będzie informować o postępach, ale także i o tym, że czegoś nie da się wdrożyć.

Sztuczna inteligencja to także etyka

Agnieszka Mikołajczyk-Bareła podkreślała, że AI to nie tylko technologia, ale i etyka. Jej zdaniem modele powinny być bezstronne i bezpiecznie, działać zgodnie z wartościami społecznymi i transparentnie, a twórcy modeli i zbiorów danych powinni je wnikliwie analizować pod tym kątem. Zwracała też uwagę na odpowiednio wczesne przewidywanie potencjalnych nadużyć w algorytmach. Jako przykład podała udostępnienie aplikacji do klonowania głosu, którą można ją wykorzystać do wyłudzeń.

- W dłuższym okresie musimy być przygotowani na zagrożenia, których jeszcze nie znamy. Możemy próbować ulepszać narzędzia do zwalczania zagrożeń i przestępczości, ale nie chcemy blokować rozwoju technologii w Polsce. Dlatego podejście musi być ostrożne - tłumaczył Tomasz Czajka.

Jak mówiła Kamila Staryga, w obszarze zdrowia członkowie zespołu wybrali wstępnie dwa obszary zainteresowań: budowa banku danych i diagnostyka. "Aby wykorzystać jakiekolwiek udoskonalenia, musimy mieć bezpieczny i zorganizowany bank danych" - mówiła, oceniając, że przy istniejącej scentralizowanej strukturze państwowej możliwe jest bezpieczne zorganizowanie takiego banku

Z kolei Karol Kurach podkreślał, że AI może ułatwić proces tworzenia prawa (w zeszłym roku powstało 21 tys. stron nowego prawa). Jego zdaniem nikt nad tym nie jest w stanie zapanować, ale AI mogłoby tu pomóc, np. wyłapując absurdy w zapisach, czy analizować długoterminowe konsekwencje

Inny przykład, podany przez wicepremiera Gawkowskiego, to ułatwienie pracy legislacyjnej poprzez znajdywanie potencjalnych niezgodności z prawem europejskim.

Marek Cygan zaznaczył, że zespół będzie rekomendować zwiększenie krajowych zasobów obliczeniowych poprzez budowę nowego klastra obliczeniowego. Według niego należy też zadbać, aby częściowy dostęp do tych zasobów miał również krajowy biznes dla własnych potrzeb.

Skład zespołu ds. sztucznej inteligencji

Agnieszka Mikołajczyk-Bareła

Pochodzi z Barczewa, dziś mieszka w Trójmieście, gdzie pracuje jako Senior AI Engineer rozwijając duże modele językowe w Chaptr. Wcześniej jako NLP Team Leader w Voicelab.AI prowadziła zespół, który stworzył rozwiązanie TRURL. Aktywnie udziela się w środowisku naukowym: prowadziła projekty HearAI, skupiony na modelowaniu języka migowego oraz projekt Detect Waste do detekcji śmieci w środowisku naturalnym oraz wspierała projekt „Susana” mający na celu wykrywanie i odczytywanie dat ważności produktów, aby pomóc niewidomym. Obroniła doktorat na Politechnice Gdańskiej z tematyki wykrywania i zmniejszania wpływu błędów i uprzedzeń w danych i modelach AI, jeden z fundamentalnych aspektów etycznych w sztucznej inteligencji.

Kamila Staryga

Pochodzi za Skierniewic, dzisiaj mieszka w Dolinie Krzemowej. Jest przedsiębiorczynią i menedżerką produktu z 15-letnim doświadczeniem w dziedzinie innowacji. Specjalizuje się w zdrowiu kobiet i sztucznej inteligencji. Jest współzałożycielką firmy Rita Health. Wcześniej większość swojej kariery poświęciła na inkubację nowych produktów: pracowała nad postępami w naukach biologicznych i technologicznych w Google X, ATAP, i Flo Health.

Marek Cygan

Pochodzi z Bydgoszczy, jest profesorem w Instytucie Informatyki na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie kieruje nowo utworzoną grupą badawczą specjalizującą się w uczeniu robotów, uczeniu ze wzmocnieniem, widzeniu komputerowym i dużych modelach językowych. Jest współzałożycielem firmy Nomagic, start-upu dostarczającego inteligentne roboty do przenoszenia i umieszczania produktów w magazynach dla zastosowań intralogistycznych. Jest mistrzem świata w programowaniu zespołowym ACM ICPC (2007).

Tomasz Czajka

Pochodzi za Stalowej Woli, jest programistą zajmującym się oprogramowaniem open source, algorytmami oraz metodami sztucznej inteligencji. Pracował nad optymalizacją infrastruktury centrów obliczeniowych dla Google oraz tworzył oprogramowanie nawigacji i sterowania komputera załogowego pojazdu kosmicznego Crew Dragon firmy SpaceX. Jest mistrzem świata w programowaniu zespołowym ACM ICPC (2003).

Karol Kurach

Pochodzi z Błonia, dzisiaj mieszka w Zurichu. Jest naukowcem zajmującym się od ponad 14 lat głębokimi sieciami neuronowymi. W przeszłości pracował przez wiele lat w Google w Zurychu oraz Cosmose AI. Jest współautorem i jednym z głównych inżynierów inteligentnych systemów wykorzystywanych wewnątrz Gmaila oraz współzałożycielem prestiżowego oddziału badawczego Google Brain w Zurychu. Jest srebrnym medalistą mistrzostw świata w programowaniu zespołowym ACM ICPC (2010).

Łukasz Kidziński

Pochodzi z Brwinowa, jest specjalistą w dziedzinie bioinformatyki i naukowcem na Uniwersytecie Stanforda w Dolinie Krzemowej. Skupia się na wykorzystaniu sztucznej inteligencji do zbierania i analizy danych z telefonów i smartwatchów w celu uzyskania istotnych medycznie informacji o pacjencie. Założył Saliency AI – firmę bioinformatyczną wykorzystującą sztuczną inteligencję do automatyzacji procesów związanych z obrazowaniem medycznym w badaniach klinicznych, którą w 2020 wykupiło Clario, międzynarodowa organizacja badawcza.

Miron Mironiuk

Pochodzi z Wrocławia, obecnie mieszka w Singapurze; w 2014 roku założył Cosmose AI, firmę zajmującą się sztuczną inteligencją w handlu, działającą na największych rynkach Azji. Wierzy w społeczne zaangażowanie biznesu i pracę dla dobra ogółu – podkreśla również jak wiele zawdzięcza polskim szkołom publicznym. Jest inicjatorem programu „Programowanie = Nasz Drugi Język”, powszechnego nauczania programowania podczas lekcji informatyki w szkołach podstawowych, którego pilotaż w Sycowie, Chełmie i Zduńskiej Woli rozpoczął się we wrześniu 2023 r.

 

Dołącz do dyskusji: Minister cyfryzacji powołał zespół ds. wykorzystania sztucznej inteligencji

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
hhhh
to ten merytoryczny minister od cyfryzacji co nie wie ile bitow jest w bajcie🤣
1 1
odpowiedź
User
z doliny Mumi...
Pięknie, wspaniale.
0 0
odpowiedź
User
Fotoedytor
Cyfryzacja po polsku: mulitiplikacja niewspółpracujących ze sobą rozwiązań inajdriższe ale za to najmniej intuicyjne serwisy a jak przychodzi co do czego to słyszę tak możena wysłać elektronicznie ale i tak musi pan zlożyć na papierze :-) ZUS
2 1
odpowiedź