SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Na zakup protezy konieczna jest faktura, aby móc ją odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej

Zakup protezy podlega odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej, ale zabieg jej wszczepienia już nie – uważają urzędnicy fiskusa. A jeśli podatnik dysponuje fakturą, w której podana jest jedna cena, obejmująca i protezę, i jej wszczepienie, wówczas nie odliczy już niczego.

fot. Shutterstock.com fot. Shutterstock.com

Ulga rehabilitacyjna daje możliwość odliczenia od podatku wydatków, związanych z leczeniem, rehabilitacją oraz zakupem koniecznych urządzeń czy leków. Jednym z największych problemów, jakie stwarza ta ulga, jest – co często przyznają urzędnicy fiskusa – brak definicji określenia „zabieg” i „rehabilitacja” oraz „rehabilitacja lecznicza” w przepisach podatkowych.

NSA pozwala odliczać wydatki na zabiegi
Do Izby Skarbowej w Katowicach zwróciła się podatniczka, która musiała poddać się zabiegowi wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego. Choroba była tak zaawansowana, że kobieta nie mogła się poruszać, więc lekarze zalecili tego typu zabieg. Po jego przeprowadzeniu kobieta odzyskała pełną sprawność stawu biodrowego.

Jako że zabieg został przeprowadzony w prywatnej klinice, pacjentka zwróciła się do Izby Skarbowej z zapytaniem, czy będzie mogła odliczyć wydatki na zakup protezy oraz na zabieg jej wszczepienia od podatku w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Jej zdaniem, powinna móc odliczyć wydatek, gdyż wydatek poniesiony został tytułem zabiegu rehabilitacyjnego. Jak napisała we wniosku o interpretację indywidualną, wydatek ten został udokumentowany fakturą, na której jest jedna cena łączna, obejmująca koszt zakupu protezy i cenę zabiegu wszczepienia.

Wnioskująca swoje stanowisko uzasadniła cytatem z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 17 marca 2011 r. (sygnatura II FSK 1927/09), w którym potwierdził on wcześniejsze orzeczenie WSA w sprawie możliwości odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatku na zabieg wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego. Przedmiotem sprawy była interpretacja, w której fiskus uznał, że nie można odliczyć wydatków na zabieg, gdyż jest to zabieg operacyjny, a nie rehabilitacyjny. Oba sądy stwierdziły, że choć nie można co do zasady utożsamiać zabiegów chirurgicznych z zabiegami rehabilitacyjnymi, ale takie stanowisko nie może prowadzić do eliminowania możliwości odliczenia wydatków na operacje, które decydują o możliwości podjęcia jakiejkolwiek rehabilitacji i bez których rehabilitacja nie byłaby możliwa.
I choć przypadek podatniczki jest prawie identyczny z przypadkiem z interpretacji, która była przedmiotem wyroku NSA, to w wykładni przepisów podatkowych z 24 czerwca 2015 r. (sygnatura IBPBII/1/4511-232/15/MZ) Izba Skarbowa w Katowicach stwierdziła, że podatniczka nie może odliczyć wydatku na endoprotezę i zabieg jej wszczepienia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Fiskus szuka definicji
Jak napisali urzędnicy, w przepisach podatkowych nie ma definicji „rehabilitacji”, „zabiegu” i „zabiegu rehabilitacyjnego”, więc odwołali się do encyklopedii i słownika wyrazów obcych. I z tych źródeł zaczerpnęli informację, że „ <rehabilitacja> jest to przywrócenie choremu sprawności fizycznej i psychicznej poprzez stosowanie odpowiednich zabiegów leczniczych, natomiast <rehabilitacja lecznicza> jest to połączenie leczenia z postępowaniem usprawniającym, które obejmuje zabiegi fizykoterapeutyczne, wodolecznictwo, światłolecznictwo, elektrolecznictwo, mechanoterapię i kinezyterapię”.

I następnie stwierdzili, że choć wydatek na zakup endoprotezy bez wątpienia jest wydatkiem na cele rehabilitacyjne, to jednak podatniczka nie może do odliczyć, jako że dysponuje fakturą z jedną ceną, obejmującym i protezę, i sam zabieg jej wszczepienia. A tymczasem sam zabieg jest „typowym zabiegiem operacyjnym a nie zabiegiem fizykoterapeutycznym, wodoleczniczym, światłoleczniczym, itp. – czyli zabiegiem usprawniającym”. Tymczasem – wywodzą urzędnicy – ustawodawca wyraźnie zapisał w ustawie, że odliczeniu podlega wydatek na cele rehabilitacyjne. Gdyby wolą ustawodawcy było, ”aby każdego rodzaju działania medyczne (w tym operacje) uznać jako podstawę do odliczenia, to zapewne użyłby innego sformułowania” – czytamy w interpretacji.

Konieczna informacja o koszcie protezy
Innymi słowy, urzędnik uznał, że zakup protezy stawu podlega odliczeniu, ale zabieg, który pozwala na skorzystanie z protezy – czyli jej wszczepienie – już nie, a ponieważ wszystko jest na fakturze objęte jedna ceną, odliczyć nie można niczego. I wszystko wbrew orzeczeniu NSA, który w sentencji wyroku mówi, że za zabieg rehabilitacyjny należy uznać taki, który tę rehabilitację umożliwia.

Dla podatników z interpretacji płynie ważny wniosek – że jeśli liczą się z koniecznością przejścia zabiegu wszczepienia protezy, powinni prosić o dwie faktury albo przynajmniej o wyszczególnienie na dokumencie informacji o tym, ile wynosi sam koszt protezy. Ten wydatek będą mogli odliczyć od razu i bez kłopotu.


Marek Siudaj, Tax Care

autor:
2015-07-02

Dołącz do dyskusji:

 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl