SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Nieznaczna poprawa na rynku pracy

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia spadł nieznacznie w stosunku do notowań sprzed miesiąca. Tym samym powrócił do wartości z marca br. Od ponad roku zmiany wskaźnika są niewielkie w relacji do jego zmienności z długiego okresu. Oznacza to, iż w najbliższych miesiącach nie powinno dochodzić do wzrostu bezrobocia ale również nie można liczyć na znaczący jego spadek, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie.

"Krótkookresowe pozytywne zmiany będą związane ze zwiększonym zapotrzebowaniem na pracowników sezonowych, co winno implikować okresową poprawę na rynku pracy. O przewadze tendencji stabilizacyjnych na rynku pracy świadczą dane na temat stopy bezrobocia rejestrowanego, która od jesieni ub. roku w niewielkim stopniu odchyla się od poziomu 12,5%. W kwietniu br. stopa bezrobocia rejestrowanego po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym wyniosła 12,6%" - głosi raport.

Czynnikiem najsilniej działającym na spadek wskaźnika była liczba nowo rejestrujących się bezrobotnych. W PUP-ach w kwietniu zarejestrowało się o blisko 5 tys. bezrobotnych mniej niż w marcu br. (zmiana relatywna na poziomie 2%). Oznacza to utrzymanie trwającej już 4 miesiące tendencji do spadku liczby nowych osób napływających do zasobu bezrobotnych.

"Tym niemniej, skala odnotowanego spadku była znacznie mniejsza niż w ubiegłym miesiącu. W ciągu pierwszych czterech miesięcy obecnego roku wielkość napływu do zasobu bezrobotnych była średnio o 4% mniejsza w stosunku do zmian z początku ubiegłego roku" - podał BIEC.

"Z drugiej strony składową, która najsilniej działała w kierunku wzrostu wskaźnika, były zmiany dotyczące liczby bezrobotnych podejmujących pracę. W kwietniu br. pracę znalazło o blisko 6,5 tys. bezrobotnych mniej w porównaniu z marcem br. (spadek relatywny na poziomie około 7%). Stanowi to kontynuację obserwowanej od początku roku tendencji do zmniejszania się liczby osób, które znalazły zatrudnienie i zostały wyrejestrowane ze spisu bezrobotnych. Wielkość strumienia odpływu z bezrobocia z tytułu podjęcia zatrudnienia utrzymuje się na poziomie o ponad 10% niższym w porównaniu do sytuacji sprzed roku" - czytamy dalej.

Napływ ofert pracy odgrywa decydującą rolę w kreacji zatrudnienia na rynku pracy. Liczba bezrobotnych podejmujących zatrudnienie w ostatnich dwóch latach stale przewyższa wielkość napływu nowych ofert pracy rejestrowanych w powiatowych urzędach pracy, co może wskazywać na rosnące znaczenie innych niż pośrednictwo PUP-ów, kanałów poszukiwania przez pracodawców przyszłych pracowników oraz poszukiwania pracy przez potencjalnych pracowników.

"Pozytywnie na wartość wskaźnika oddziaływały oceny przedsiębiorstw dotyczące stanu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym oraz prognozy menedżerów dotyczące zmian w wielkości zatrudnienia. Ogólna ocena koniunktury w przetwórstwie przemysłowym poprawiła się w kwietniu w porównaniu do marca zarówno według badań GUS, jak i IRG SGH. Głównymi determinantami poprawy ocen według GUS był dane dotyczące bieżącego portfela zamówień i produkcji oraz korzystne prognozy w tym zakresie. Nadal występuje przewaga odsetka przedsiębiorstw deklarujących zamiar zwalniania pracowników nad odsetkiem firm planujących wzrost zatrudnienia, choć udział firm planujących zwolnienia maleje od końca ub. roku" - podsumował BIEC.

Dołącz do dyskusji: Nieznaczna poprawa na rynku pracy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl