SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

PGE: wniosek do UOKiK o zgodę na zakup akcji Energi

Polska Grupa Energatyczna (PGE), która podpisała pod koniec września warunkową umowę kupna spółki Energa, złożyła w środę wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) o wyrażenie zgody na zakup od Ministra Skarbu Państwa 4.183.285.468 akcji spółki Energa, stanowiących 84,19% jej kapitału zakładowego.

„Wierzymy, że otrzymamy zgodę na realizację tej transakcji. Nasz wniosek jest zgodny z obowiązującymi przepisami prawa. Oparty o rzetelne analizy. Wierzymy, że nasz sposób rozumienia integrującego się rynku energetycznego w Europie oraz związane z tym plany rozwojowe grupy przekonają urząd" – powiedział prezes PGE Tomasz Zadroga.

Spółka podała, że  ze względu na charakter i wagę transakcji szczegóły wniosku nie będą podane do wiadomości publicznej, do czasu wystąpienia adekwatnych okoliczności.

Już w momencie parafowania umowy ze Skarbem Państwa we wrześniu PGE zobowiązała się,  że zachowa odrębność podmiotową Energi, a docelowo upubliczni tę spółkę na GPW w Warszawie, w celu finansowania jej projektów energetycznych.

PGE podpisała z ministerstwem skarbu warunkową umowę kupna 84,19% akcji spółki Energa za 7,53 mld zł 29 września. Warunkiem zawieszającym transakcję jest udzielenie zgody na koncentrację przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

UOKiK ma na to do dwóch miesięcy. Prezes UOKiK wielokrotnie informowała, że nie zgodzi się na koncentrację polegającą na nabyciu Energi przez PGE, bo zagroziłoby to konkurencji na rynku. Jednak premier Donald Tusk zapowiadał, że będzie namawiał UOKiK do poparcia tej transakcji.

Ostatnio rada ministrów znowelizowała "Politykę energetyczną Polski do 2030 roku", przedłożoną przez ministrów: skarbu i gospodarki, która dopuszcza przejęcie Energi przez PGE, co ma doprowadzić do zbudowania podmiotu o większej zdolności do inwestowania, także w energetykę jądrową i konkurowania na rynku regionalnym (ponadnarodowym), który zastąpi rynek krajowy.

Rząd uznał, że z tego względu przejęcie na zasadach rynkowych spółki Energa przez PGE, z jednoczesnym zachowaniem odrębności oraz docelowym jej upublicznieniem, jest korzystne. Ponadto służyć będzie dokapitalizowaniu Grupy PGE.

W nowej "Polityce energetycznej Polski do 2030 roku" rząd podkreślił, że działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego oraz wypełnienie norm unijnych w zakresie ochrony środowiska wymagają nakładów inwestycyjnych w nowe bloki energetyczne. Szacuje się, że do 2023 roku wartość tych nakładów może wynieść ok. 38 mld euro. Planuje się ponadto, że do 2030 r. powstanie w Polsce pierwsza elektrownia atomowa.

Dołącz do dyskusji: PGE: wniosek do UOKiK o zgodę na zakup akcji Energi

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl