SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Piotr Metz odchodzi z Trójki, pokazał SMS-a od dyrektora z poleceniem usunięcia piosenki Kazika ze stacji

Dyrektor muzyczny Trójki Piotr Metz złożył wypowiedzenie. Pokazał też SMS-a od szefa stacji Tomasza Kowalczewskiego z poleceniem zdjęcia z anteny piosenki Kazika Staszewskiego „Twój ból jest lepszy niż mój”.

O swojej decyzji Piotr Metz poinformował w krótkiej rozmowie z Moniką Olejnik opublikowanej na jej fanpage’u facebookowym.

- Najnormalniej w świecie uznałem, że nie mogę akceptować i takiego sposobu zarządzania ludźmi i sposobu traktowanie ludzi, tak jak Marka Niedźwieckiego ostatnio - uzasadnił.

Pokazał też SMS-a, którego dostał w nocy z piątku na sobotę od dyrektora Trójki Tomasz Kowalczewskiego z poleceniem zdjęcia piosenki, o której wcześniej rozmawiali (chodzi o utwór Kazika „Twój ból jest lepszy niż mój”). Metz SMS-a o treści "Piotrze, dopilnuj aby piosenka o której rozmawialiśmy nie była na Antenie" dostał przed godz. 3 w nocy.

- Nie wiem, czy ten SMS był ważny dla dyrektora, skoro o nim nie pamięta. Dla mnie był bardzo ważny, a nawet fundamentalny - skomentował Metz.

>>> Na co zwracać uwagę, wybierając internet

Pierwszy raz o naciskach Tomasza Kowalczewskiego na Piotra Metza w sprawie piosenki Kazika, po tym jak zajęła ona pierwsze miejsce na Liście Przebojów Trójki, napisał w poniedziałek Bartosz Gil w mailu do Kowalczewskiego. Gil pracował przy przygotowywaniu listy, został zawieszony w sobotę, po tym jak odmówił podpisania oświadczenia stwierdzającego, że przy liczeniu głosów doszło do manipulacji.

Według Gila krótko po emisji listy Kowalczewski zadzwonił do Metza z prośbą o „zrobienie czegoś z tym Kazikiem”, a potem wysłał SMS-a ujawnionego przez Metza we wtorek.

Odnalazł się słynny nocny SMS w sprawie Kazika🙂 W Trójce coraz bardziej pusto! Z Piotrkiem Metzem wspominam moją...

Opublikowany przez Monikę Olejnik Wtorek, 19 maja 2020

Piotr Metz z Trójką był związany przez 15 lat, wiosną 2016 roku objął funkcję dyrektora muzycznego w stacji. Prowadził w niej m.in. cotygodniowy program „Lista osobista”.

W styczniu 2014 roku Metz został kierownikiem redakcji muzycznej Polskiego Radia Kraków. Wcześniej przez wiele lat pracował w RMF FM m.in. jako dyrektor muzyczny stacji w latach 1990-2001, był także redaktorem naczelnym pisma „Machina”.

Władze Polskiego Radia unieważniły ostatnie notowanie Listy Przebojów Trójki

W notowaniu Listy Przebojów Trójki piosenka Kazika „Twój ból jest lepszy niż mój” zajęła pierwsze miejsce jako nowość w zestawieniu. W utworze piosenkarz skrytykował wizytę Jarosława Kaczyńskiego na Powązkach 10 kwietnia (nie wymieniając przy tym nazwiska polityka), zestawił to z sytuacją przeciętnych osób, które nie mogły wtedy odwiedzić grobów bliskich, bo większość cmentarzy była zamknięta z powodu epidemii.

Klip do piosenki zamieszczono na YouTubie 8 maja. W zeszłym tygodniu była jedną z propozycji do Listy Przebojów Trójki, do głosowania na nią zachęcała wytwórnia SP Records wydająca płyty Kazika.

 

Zamieszanie wokół Trójki zaczęło się w sobotę, kiedy z portalu Polskiego Radia usunięto treści o ostatnim wydaniu Listy Przebojów. Na pierwszym miejscu listy znalazła się piosenka Kazika Staszewskiego „Twój ból jest lepszy niż mój” krytykująca wizytę Jarosława Kaczyńskiego na Powązkach 10 kwietnia, gdy zdecydowana większość cmentarzy w całym kraju była zamknięta. Kierownictwo Trójki w sobotę wieczorem poinformowało, że unieważniło notowanie, bo przy głosowaniu mogło dość do manipulacji.

W niedzielę szef rozgłośni Tomasz Kowalczewski stwierdził, że to prowadzący listę Marek Niedźwiecki zmanipulował wyniki, przesuwając piosenkę Kazika z czwartego na pierwsze miejsce. Władze rozgłośni zablokowały sekcję portalu Polskiego Radia z Listą Przebojów, a głosowanie zostało unieważnione. Dyrektor Trójki Tomasz Kowalczewski podał, że podczas głosowania został złamany regulamin i do głosowania wprowadzono piosenkę spoza listy. Taką opinię przedstawiła też prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska, oświadczając, że unieważnienie piątkowej Listy Przebojów Trójki nie ma nic wspólnego z cenzurą.

>>> Na co zwracać uwagę, wybierając internet

W niedzielę Kowalczewski przekazał, że w radiu prowadzone są "intensywne prace nad wyjaśnieniem nieprawidłowego głosowania". Według niego, z ustaleń informatyków wynika iż to "prowadzący tego dnia audycję zdecydował o przestawieniu piosenki" Kazika na miejsce pierwsze, a piosenka wybrana przez słuchaczy z największą liczbą głosów spadła na miejsce szóste.

W poniedziałek władze Trójki i prezes Agnieszka Kamińska na konferencji prasowej podały szczegółowe wyniki ostatniego wydania Listy Przebojów Trójki: liczbę wszystkich oddanych głosów na piosenki z czołówki i tych unieważnionych za naruszenie zasad (np. wielokrotne głosowanie z tego samego komputera). Stwierdzili, że w przypadku piosenki Kazika unieważniono tylko kilkadziesiąt głosów, a w przypadku dwóch innych - po kilkaset. W konsekwencji utwór Kazika powinien był zająć czwarte miejsce.

Władze Polskiego Radia zapowiedziały też audyt pod tym kątem wcześniejszych notowań listy Trójki.

Z Trójki odchodzą Niedźwiecki, Wrona, Szydłowska, Kydryński, Olszański i Obszańska

Po unieważnieniu ostatniego wydania Listy Przebojów w sobotę wieczorem Marek Niedźwiecki ogłosił, że odchodzi z Trójki. W kolejnych dniach z rozgłośnią rozstało się kilka innych osób. - Dziś postanowiłem pożegnać się z Trójką. Napisałem w tej sprawie do Dyrektora Programu III. Być może spotkamy się jeszcze we wtorek i w środę. Taki był plan. Jednak nie mam tej pewności - napisał w niedzielę na Facebooku Hirek Wrona. - Trójka była dla mnie najwspanialszą przygodą mojego życia. Nie będę kalał własnego gniazda - zaznaczył. Tym samym nie stwierdził wprost, że odchodzi po tym, jak w sobotę wieczorem władze Trójki poinformowały o unieważnieniu ostatniego wydania Listy Przebojów.

Natomiast Marcin Kydryński na początku swojej niedzielnej audycji „Siesta” poinformował, że to jej ostatnie wydanie. - Przyszedłem z Wami się pożegnać. Mieliśmy nie najgorsze party - trwało 31 lat... Przed nami ostatnia "Siesta" - stwierdził. - Branie się na bary ze złoczyńcami zostawimy tym, którzy się po prostu na tym znają, na przykład Kazikowi - zaznaczył.

- Radio, które miałem zaszczyt i szczęście współtworzyć przez całe pokolenie, od dnia przełomu roku 1989, w ostatnich latach zmieniło swoją twarz. Dziś już jej nie poznaję. I nie jest to znajomość, którą chciałbym kontynuować - stwierdził Kydryński na swoim fanpage’u facebookowym. - W Trójce zostaje wciąż kilka bliskich mi osób. Prosiłbym, by ich nie osądzać, bo każdy z nas jest w innej życiowej sytuacji. Dla mnie decyzja o odejściu - choć w świetle wydarzeń ostatnich miesięcy oczywista - jest trudna. Dla nich może być niemożliwa - zastrzegł.

W poniedziałek wypowiedzenie złożyła Agnieszka Szydłowska. - W ostatnich latach podpisałam wiele listów w obronie kształtu Trójki i przeciwko jej dewastacji. To, że Trójka nadal działa to w wielu miejscach zasługa wyłącznie samego zespołu, który łata profesjonalizmem dziury nieumiejętnego zarządzania - stwierdziła na Facebooku.

- Ostatni akord - ta „pandemiczna” ramówka. Tak naprawdę zaorała naszą antenę pozbawiając słuchaczy ulubionych programów. I - nad czym bardzo ubolewam - dostępu do informacji kulturalnych i wymiany myśli. Co było dalej - wiecie. Marek, Hirek, Marcin. Kontynuacja niechlubnej wyliczanki - zaznaczyła.

Z Trójką w poniedziałek pożegnała się też Agnieszka Obszańska. - Nie jestem smutna, przygnębiona, jestem wkurzona. W Trójce wciąż pracuje wielu wspaniałych ludzi, nie zapominajcie o nich, bo tylko dzięki nim to radio wciąż działa! Teraz szczególnie o Bartku Gilu - moim kumplu i towarzyszu wielu przygód - zaznaczyła dziennikarka.

>>> Na co zwracać uwagę, wybierając internet

- W tej sytuacji na pewno nie wrócę na antenę - przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl we wtorek Michał Olszański. Skrytykował władze stacji za unieważnienie ostatniego notowania Listy Przebojów i obciążenie odpowiedzialnością Marka Niedźwieckiego i Bartosza Gila.  W ostatnich latach dziennikarz prowadził w Trójce audycje „Godzina prawdy” i „Trzecia strona medalu”.

Bartosz Gil, który został zawieszony w sobotę, po tym jak nie zgodził się podpisać oświadczenia o manipulacji przy ostatnim wydaniu Listy Przebojów, w poniedziałek w mailu do szefa Trójki przedstawił swoją wersję wydarzeń. Stwierdził, że Tomasz Kowalczewski w piątek późnym wieczorem prosił szefa muzycznego stacji Piotra Metza o "zrobienie czegoś z tym Kazikiem".

Od lutego do kwietnia br. udział Trójki w rynku słuchalności wyniósł 4,7 proc. - wynika z badania Radio Track Kantar Polska.

Dołącz do dyskusji: Piotr Metz odchodzi z Trójki, pokazał SMS-a od dyrektora z poleceniem usunięcia piosenki Kazika ze stacji

120 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
BRAWO!!!
Metzu pokazal ze ma jaja!
0 0
odpowiedź
User
Michu
Czy ktoś jest zaskoczony, że jednak ten SMS istnieje?
0 0
odpowiedź
User
m.
Piotr nie dopilnował, musieli dopilnować sami...
0 0
odpowiedź