Połowa Polaków ma kontakt z obcokrajowcami
Ponad połowa Polaków ma w swojej pracy lub w życiu prywatnym osobisty kontakt z obcokrajowcami, z czego dla 18 proc. jest to kontakt stały albo bardzo częsty - wynika z sondażu TNS OBOP. Badanie dotyczyło niektórych procesów globalizacyjnych zachodzących w naszym kraju.
Spośród ankietowanych pytanych o kontakty z cudzoziemcami siedem proc. powiedziało, że utrzymuje z nimi stałe osobiste kontakty, dla 11 proc. są one bardzo częste, natomiast 37 proc. odpowiedziało, że kontaktuje się z obcokrajowcami "od czasu do czasu". Natomiast 45 proc. respondentów przyznało, że w ogóle w swoim życiu nie spotyka obcokrajowców.
Jak zaznaczyli autorzy sondażu, regularnym, osobistym kontaktom z osobami z innych krajów sprzyja poziom wykształcenia i miejsce zamieszkania w dużym mieście.
Jednocześnie, zdaniem TNS OBOP, ponieważ około połowa Polaków w ogóle nie spotyka obcokrajowców, nadal "Polska jest w niewielkim stopniu włączona w globalną sieć kooperacji i kontaktów międzynarodowych", a "prawie połowa Polaków żyje poza zasięgiem społeczeństwa światowego".
Jednocześnie 10 proc. badanych przyznało, że nigdy nie widziało na własne oczy osoby o czarnym kolorze skóry, natomiast 24 proc. nie widziało człowieka o żółtym kolorze skóry.
Z badania wynika również, że jedna czwarta Polaków albo osobiście była zatrudniona za granicą, albo należy do rodzin, w których przynajmniej jedna najbliższa osoba tam pracowała. 21 proc. respondentów przyznało, że za granicą pracował ostatnio lub pracuje ktoś z ich dalszej rodziny, a kolejne 20 proc., że był to ktoś spośród przyjaciół.
Zjawisko pracy za granicą, według badania, nie dotyczy 44 proc. Polaków, gdyż ani oni sami, ani nikt z ich kręgu rodzinnego i przyjaciół nigdy nie pracował poza granicami kraju. Największy kontakt ze światem dzięki pracy za granicą mają, według sondażu, osoby do 40. roku życia.
Ankieterzy TNS OBOP zapytali również o zmianę obyczajów kulinarnych Polaków, które mogą świadczyć o przyjmowaniu zagranicznych wzorców i sposobów życia. 38 proc. respondentów potwierdziło, że w ciągu ostatnich lat w ich domowej kuchni pojawiły się nowe potrawy pochodzące z innych krajów. 60 proc. ankietowanych zapewniło, iż w ich domowej kuchni nie pojawiły się zagraniczne potrawy.
Sondaż został przeprowadzony w dniach 8-12 maja bieżącego roku na reprezentatywnej, losowej próbie 1005 mieszkańców Polski powyżej 15. roku życia.
Dołącz do dyskusji: Połowa Polaków ma kontakt z obcokrajowcami