SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polska wśród liderów innowacyjności

- Polska ma szansę dołączyć do liderów innowacyjności - uważa prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Według Bożeny Lublińskiej-Kasprzak, Polska jest w stanie stworzyć wiele dobrych i ciekawych produktów. PARP już po raz piętnasty wyłonił zwycięzców konkursu Polski Produkt Przyszłości.

Tym razem, o nagrodę rywalizowało 57, zidentyfikowanych przez komisję konkursową. nowatorskich rozwiązań. Spośród nich wyłoniono 12 zwycięzców.

 - Wiele z nich to są naprawdę innowacyjne produkty, technologie, które osiągają czy też w przyszłości osiągną sukcesy na rynkach międzynarodowych - mówi Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Wśród nagrodzonych znalazły się warszawski Instytut Technologii Elektronowej za kwantowe lasery elektronowe, stosowane m.in. w medycynie, przy wykrywaniu markerów chorobowych w wydychanym powietrzu oraz Instytut Farmaceutyczny, który opracował oryginalną metodę syntezy substancji alfacalcidol, stosowanej w leczeniu wielu schorzeń do poprawy struktury i funkcji układu kostnego.

 - To jest bardzo ważne, że wiele tych produktów czy technologii, służy rozwiązywaniu pewnych problemów np. z zakresu medycyny, zdrowia - przyznaje szefowa PARP. - Mamy bardzo wiele nagrodzonych tego rodzaju technologii, produktów z zakresu medycyny i farmacji, jak np. te związane z leczeniem czy wykrywaniem raka.

Doceniane są nie tylko produkty, związane z branżą medyczną. Jedna z nagród powędrowała w ręce firmy Akpil z Pilzna, która wraz z Przemysłowym Instytutem Maszyn Rolniczych z Poznania opracowała i wdrożyła do produkcji kombajn do zbioru i czyszczenia warzyw z wymiennymi adapterami roboczymi, czyli najnowocześniejszą w kraju maszynę do zbioru warzyw korzeniowych.

Przyznane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości nagrody Polskiego Produktu Przyszłości nie ograniczają się jedynie do wręczenia dyplomu czy statuetki.

 - Staramy się po konkursie wspierać naszych laureatów na rynkach międzynarodowych - mówi Bożena Lublińska-Kasprzak. - Zabieramy ich na misje, na targi i promujemy na całym świecie.

Nagroda Polskiego Produktu Przyszłości przyznawana jest cyklicznie, od 1997 roku. Jej pomysłodawcą była Agencja Techniki i Technologii, której zadania w 2002 roku przejęła Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Zwycięzca konkursu dostaje statuetkę, dyplom oraz prawo do posługiwania się znakiem „Polski Produkt Przyszłości”. Zyskuje także możliwość udziału w targach i zagranicznych misjach handlowych. Tegoroczna gala odbyła się już po raz piętnasty. Dwunastu laureatów dołączyło do grona ponad 90-ciu nagrodzonych do tej pory.

Dołącz do dyskusji: Polska wśród liderów innowacyjności

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl