Polskie banki chętnie kredytują projekty w sektorze nieruchomości
Polska pozostaje liderem w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem kredytowania projektów w sektorze nieruchomości. W naszym kraju blisko 90 proc. kredytów nieruchomościowych spłacanych jest w terminie, podczas gdy na wielu innych rynkach regionu odsetek ten wynosi od 40 proc. do 60 proc. - wynika z raportu firmy doradczej KPMG.
Z badania KPMG wynika, że w pierwszej połowie 2014 r. wartość transakcji na polskim rynku nieruchomości wzrosła o ponad 1/5 w porównaniu z analogicznym okresem 2013 r.
W zakresie finansowania i działalności inwestycyjnej Polska pozostaje liderem w Europie Środkowo-Wschodniej, odpowiadając za około połowę łącznej wartości inwestycji w pierwszym półroczu 2014 r. Na drugim miejscu plasują się Czechy, na które przypada 1/4 wszystkich transakcji w regionie.
W najbliższej przyszłości polskie banki planują jeszcze intensywniej finansować sektor nieruchomości. Spośród badanych banków 80 proc. przewiduje wzrost swojego portfela inwestycyjnego w ciągu najbliższych 12-18 miesięcy. Pozostałe 20 proc. sądzi, że pozostanie on bez zmian. To znacznie lepszy wynik niż w ubiegłym roku, kiedy 40 proc. banków prognozowało wzrost akcji kredytowej w zakresie finansowania nieruchomości, a znaczna część spodziewała się spadku.
Polska jest jednym z krajów o najwyższym udziale kredytów nieruchomościowych spłacanych w terminie: 88 proc. kredytobiorców reguluje swoje należności na czas. W porównaniu z rokiem ubiegłym odsetek kredytów spłacanych regularnie wzrósł o 1 pkt. proc. Udział kredytów istotnie zagrożonych pozostał bez zmian i wynosi 6 proc. Lepszy wynik odnotowano tylko w Czechach, Rosji oraz w badanych krajach Europy Zachodniej i Północnej. Znacznie gorzej wypada wiele krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Na Węgrzech odsetek zagrożonych kredytów (istotnie lub w niewielkim stopniu) wynosi blisko 40 proc., natomiast w Bułgarii, Słowenii i Rumunii – ok. 50 proc.
W Polsce rośnie nie tylko odsetek kredytów nieruchomościowych spłacanych w terminie, ale także udział zagrożonych kredytów, które zdaniem banków można z powodzeniem restrukturyzować. Polskie banki szacują, że jest to możliwe w przypadku 58 proc. zagrożonych kredytów, podczas gdy w ubiegłym roku udział ten wyniósł 45 proc. Wśród państw Europy Środkowo-Wschodniej jedynie w Czechach, Polsce i krajach bałtyckich odnotowano lepszy wynik niż w poprzedniej edycji badania. W pozostałych krajach regionu widoczny jest spadek optymizmu co do możliwości restrukturyzacji zagrożonych kredytów. Spośród wszystkich badanych krajów najbardziej optymistyczne w tej kwestii są banki w Szwecji i Czechach, gdzie skutecznie można poddać restrukturyzacji odpowiednio 95 proc. i 84 proc. niespłacanych kredytów.
Raport "Property Lending Barometer 2014" został opracowany przez KPMG na podstawie badania, w którym odpowiedzi udzieliło ponad 70 banków działających w sektorze nieruchomości w Austrii, krajach bałtyckich, Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Niemczech, Polsce, Rumunii, Rosji, Serbii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, na Węgrzech oraz w Wielkiej Brytanii. Przedstawiciele instytucji finansowych przedstawili podczas pogłębionych wywiadów swoje opinie na temat kluczowych kwestii związanych z kredytowaniem nieruchomości.
Dołącz do dyskusji: Polskie banki chętnie kredytują projekty w sektorze nieruchomości