SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

„19:30” zamiast „Wiadomości”. Oto nowy program informacyjny TVP

W czwartek zadebiutował nowy program informacyjny Telewizji Polskiej, który zastąpił „Wiadomości”. W „19:30” widzów przywitał Marek Czyż, materiały przygotowali m.in. Marcin Antosiewicz, Mateusz Lachowski i Dorota Bawołek. Były wypowiedzi przedstawicieli rządu, opozycji i prezydenta. O misji mediów publicznych mówił nowy prezes TVP Tomasz Sygut. 

Wczoraj widzowie TVP 1 nie zobaczyli „Wiadomości”, a wystąpienie dziennikarza Marka Czyża, który zapowiedział nową formułę programu. 

- Każdy polski obywatel, który finansuje media publiczne, ma prawo żądać od nich rzetelnej, profesjonalnej i uczciwej informacji. Dlatego proponuję państwu uczciwą umowę. Od jutra "Wiadomości" będą państwu prezentować fotografię świata i dnia. Fotografię, a nie obraz, bo to nie jest to samo. Obraz w tych studiach malowano przez osiem lat, wyłącznie starannie dobranymi barwami - dodał dziennikarz.

- Zamiast propagandowej zupy, chcemy państwu zaproponować czystą wodę. Nie dlatego, że jest szlachetna, ale dlatego, że nie niesie żadnych nachalnych smaków. To się właśnie od teraz zaczyna. Dziś nie będzie "Wiadomości", ale jutro podamy państwu informacyjny program Telewizji Polskiej. Niezawodnie o 19.30 - stwierdził Czyż.

Antosiewicz, Bawołek, Tabaka w nowym programie TVP

Pierwszy materiał autorstwa Marcina Antosiewicza dotyczył zmian, jakie w ostatnich dniach dokonały się w mediach publicznych. Widzom pokazano m.in. protestujących przeciwko propagandzie obywateli trzymających transparenty „TVP łże”. Zacytowano krytyczną wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy o „anarchii”, udzielonej Radiu Zet.

Kolejne wejście Witolda Tabaki było relacją z trwających w Sejmie prac nad ustawą budżetową. Przedstawiono dane dotyczące szacowanego deficytu, fragmenty wypowiedzi ministra finansów i przedstawicieli opozycji. Głos zabrał w materiale przedstawiciel obecnej opozycji - Marcin Ociepa, strone rządową reprezentował minister finansów Andrzej Domański. 

Następnie Marek Czyż połączył się z brukselską korespondentką Dorotą Bawołek, która opowiedziała o krajowym planie odbudowy. Reporterka na żywo przekazała relację z Brukseli. W materiale zacytowano obszerną wypowiedź europosłanki PiS Anny Zalewskiej z programu Onetu.

W nowym formacie wiele miejsca poświęcono zagranicy. Kolejne materiały dotyczyły spraw z USA, skąd  Sandra Meunier mówiła o bezprecedensowym wyroku dla Donalda Trumpa. 

Opowiedziano też o dramatycznej strzelaninie w Pradze. O tragicznej sytuacji mieszkańców Betlejem w przededniu Bożego Narodzenia mówiła Blanka Dżugaj. 

O Andrzeju Poczobucie, przebywającym w białoruskim łagrze, mówił Mateusz Lachowski. W jego materiale jako ekspert wystąpił Bartosz Wieliński z „Gazety Wyborczej” czy znawca spraw wschodnich i dziennikarz Konstanty Gebert.

Kolejny felieton o przedświątecznej drożyźnie przygotowała Milena Bobrowska.Tu nie zabrakło wypowiedzi zwykłych ludzi, pokazano grafiki z szacunkami, ile wydamy na prezenty. Wypowiadała się Edyta Kochlewska z branżowego portalu dlahandlu.pl czy ekonomista prof. Witold Orłowski.

Ostatni materiał (autorka Małgorzata Nowicka-Aftowicz) znów poświęcony był zmianom czekającym TVP. „Telewizja publiczna wraca do widza” – stwierdzono. Profesor Wiesław Godzic wyjaśnił, czemu młodzi ludzie nie oglądają telewizji i jaka jest misja mediów publicznych. Prezes TVP Tomasz Sygut w komentarzu mówił o nowych mediach publicznych: „nie będzie chamstwa, nie będzie szczucia, będzie budowania wspólnoty”. Komentatorami w tym materiale byli Kasia Madera z BBC, aktorka Krystyna Janda czy influencer znany z nagrywania prześmiewczych piosenek bazujących na „paskach” z „Wiadomości”. 

Pierwsze komentarze o “19”30" podkreślają jego wyważony, pozbawiony polaryzującego przekazu wydźwięk. 

- Życzę powodzenia nowej ekipie w odbudowywaniu zaufania do TVP, które przez 11 lat spadło o połowę, tak jak podano dzisiaj w programie Dziewiętnasta Trzydzieści - ocenił w portalu X Wojciech Bojanowski z TVN24.

Były wieloletni prowadzący "Teleexpress" w TVP, Maciej Orłoś, pisze w serwisie X: - Wyważony, spokojny, rzetelny, uczciwy wobec widza. Po kilku latach uprawiania tępej rządowej propagandy przez Wiadomości TVP - to naprawdę historyczny przełom. Zmiana nazwy - bdb decyzja.

Publicystka Eliza Michalik stwierdziła z kolei: Wiadomości o "19.30" z Markiem Czyżem obiektywne, normalne, rzetelne, a przede wszystkim PRAWDZIWE, czyli takie jakie powinny być. Brak propagandy, kłamstwa i funkcjonariuszy partyjnych udających dziennikarzy. Koniec nowomowy i szczucia. Początek nowej ery.

 

Co zamiast “Wiadomości” 

Jak już informowaliśmy na łamach Wirtualnemedia.pl, nowy program informacyjny w miejsce „Wiadomości” TVP1, powstaje w newsroomie stworzonym przez ul. Woronicza, bo w budynku programów informacyjnych przy pl. Powstańców mogą przebywać jeszcze dziennikarze zatrudnieni za czasów poprzedniej ekipy.

Dotychczasowy dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Michał Adamczyk oraz jego zastępcy Samuel Pereira i Marcin Tulicki zostali już odwołani przez nowego prezesa TVP Tomasza Syguta. Pracowników po południu poinformowano o mianowaniu nowej dyrekcji TAI. Nowym dyrektorem Telewizyjnej Agencji Informacyjnej został Grzegorz Sajór, a wicedyrektorami - Paweł Moskalewicz i Jan Ciszecki. Na razie nie zostali powołani na stałe, tylko pełnią te obowiązki. W Sejmie pojawili się nowi researcherzy “Wiadomości”, którzy nagrywali wypowiedzi polityków. Pracują z nimi dotychczasowi operatorzy TAI.

We wtorek Sejm przyjął uchwałę, w której wezwał organy państwa do niezwłocznego przywrócenia ładu konstytucyjnego w zakresie dostępu obywateli do rzetelnej informacji i funkcjonowania mediów publicznych jako niezależnych, obiektywnych i kierujących się zasadą pluralizmu. 

Gwałtowne zmiany w TVP

Dzień później Bartłomiej Sienkiewicz odwołał zarząd TVP, co pociągnęło za sobą kolejne zdarzenia - wyłączono emisję TVP Info, nie wyemitowano kolejnych wydań „Wiadomości” i „Teleexpressu”. W środę 20 grudnia o 19:30 widzowie usłyszeli krótki komunikat Marka Czyża.

Zamiast TVP Info w zależności od pory albo źródła sygnału emitowany jest TVP1, TVP Polonia, zamiast niektórych produkcji pojawiał się serial „Ranczo”. Zniknął też portal tvp.info.

W siedzibie TVP  przy Woronicza jeszcze w czasie przyjmowania wtorkowej uchwały Sejmu zaczęli pojawiać się posłowie Prawa i Sprawiedliwości, manifestując swoje wsparcie dla publicznej telewizji. Politycy zaczęli dyżurować w gmachu na Woronicza. W środę przed budynkiem odbył się protest przeciwko wprowadzanym przez nową większość rządzącą. 

Rewolucja w mediach publicznych – najważniejsze informacje w Wirtualnemedia.pl     
Tomasz Sygut nowym prezesem TVP 

Agnieszka Kamińska nie jest już prezeską Polskiego Radia

Wojciech Surmacz odwołany z PAP, ale dymisji nie uznaje    

„Płacz pracownic w TVP”. Jak się przeprowadza zmiany na Woronicza   

Paweł Płuska nowym szefem „Wiadomości”

Dyrektorzy TVP zdymisjonowani

 

Dołącz do dyskusji: „19:30” zamiast „Wiadomości”. Oto nowy program informacyjny TVP

85 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Dana0900
Nuda, smutek, Czyż kompletnie bez polotu o charyzmy. I na deser Janda jako ekspertka od dobrego smaku i porządku w mediach. Ta sama Janda, która u Lisa twierdziła, że PiS zabił jej matkę. Cienko to widzę. Fani nowej koalicji i tak wybiorą TVN a nowych widzów nie zdobędą.
odpowiedź
User
kolis
A gdzie o migrantach oraz o tym, że ustawa mówi, że władze w mediach zmienia RMN, Konstytucja, że KRRiT, a zostali zmienieni osobistą decyzją ministra. To te uczciwe informacje?
91 37
odpowiedź
User
Wzruszony
Wzruszyla mnie Gazetka, ktora uzyczyla czerwony kwadracik nad i (przy 9.30).
Zeby widzowie mieli drogowskaz, ze wreszcie jest spojny przekaz.
Stad tez dziennikarze GW w tym pieknym programie informacyjnym.
Lofciam i juz tesknię. Do jutra, kochani!
47 25
odpowiedź