W chińskich social mediach krąży wideo z prezydentem Dudą i fałszywymi napisami
W chińskich mediach społecznościowych rozpowszechniane jest wideo z przemówieniem prezydenta Andrzeja Dudy, do którego dodano fałszywe napisy. Sugerują one, że polskie wojsko jest mobilizowane do wkroczenia na Ukrainę.
Jak podaje agencja AFP, w mediach społecznościowych w Chinach krąży wideo zawierające fałszywe napisy w języku chińskim, zgodnie z którymi prezydent Andrzej Duda deklaruje mobilizację wojskową na rzecz Ukrainy.
"Prezydent Polski zadeklarował mobilizację wojskową. Polska wejdzie na Ukrainę i dołączy do ukraińskiego ruchu oporu!" - takiej treści hasło pojawiło się na platformie mikroblogowej Weibo 8 maja 2022 r. przy 32-sekundowym klipie wideo, na którym widać przemawiającego Andrzeja Dudę. Trzy dni wcześniej Polska i Ukraina podpisały porozumienie dotyczące zacieśnienia współpracy obronnej.
W napisach do filmu rzekomo tłumaczących słowa polskiego prezydenta można przeczytać: "Polskie siły zbrojne są w pełni przygotowane do wkroczenia na zachodnią Ukrainę, a Polska zawsze może zorganizować polskich ochotników, by przyłączyli się do ruchu oporu. To pozwoli nam odeprzeć wszelkie niebezpieczeństwo lub potencjalne zagrożenie."
Zrzut ekranu z fałszywego wpisu na platformie Weibo, 23 maja 2022 r. (źródło: AFP)
Wideo z prezydentem Dudą i fałszywymi napisami sugerującymi, że Polska wysyła swoich żołnierzy na wojnę w Ukrainie, jest szeroko rozpowszechniane zarówno na platformie Weibo, jak i Douyin - chińskim odpowiedniku TikToka.
Jak ustaliła agencja AFP, klip pochodzi z transmisji przemówienia Andrzeja Dudy wygłoszonego 3 maja br. podczas obchodów Święta Konstytucji. W wykorzystanym fragmencie polski prezydent oczywiście nawet nie wspomniał o mobilizacji wojskowej w celu wsparcia Ukrainy.
Do sprawy odniósł się rzecznik Ministerstwa Obrony Narodowej, który nazwał rozpowszechniane w chińskich social mediach twierdzenia "absurdalnym fake newsem, który wpisuje się w rosyjskie działania dezinformacyjne".
"Traktujemy sensacyjne doniesienia o rzekomym wkroczeniu Wojska Polskiego na Ukrainę jako oczywiste działania propagandowe Federacji Rosyjskiej, mające na celu uzyskanie efektu dezinformacji w międzynarodowej przestrzeni medialnej, tak samo jak wcześniejsze absurdalne doniesienia dotyczące naszego udziału w rozbiorze Ukrainy.” – czytamy w oświadczeniu rzecznika MON przesłanym drogą e-mailową agencji AFP.
Dołącz do dyskusji: W chińskich social mediach krąży wideo z prezydentem Dudą i fałszywymi napisami