SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Stadion podzielony na sektory, reżim sanitarny dla dziennikarzy. Nowe zasady organizacji meczów Ekstraklasy

Ekstraklasa przygotowała nowe zasady organizacji meczów w okresie pandemii koronawirusa. Dotyczą one organizacji meczu, marketingu, produkcji telewizyjnej i współpracy z mediami. Rozgrywki ruszają pod koniec maja br.

PKO Bank Polski Ekstraklasa, zgodnie z ustalonym planem, wznawia rozgrywki 29 maja br. Polska liga już 25 kwietnia br. otrzymała od premiera Mateusza Morawieckiego zielone światło na przygotowania do restartu rozgrywek. Teraz Ekstraklasa przygotowała regulamin dla mediów obsługujących mecze. Przyjęte rozwiązania mają zapewnić maksymalne bezpieczeństwo wszystkim osobom pracującym przy organizacji spotkań.

Najważniejszym zapisem regulaminu jest podział stadionów na specjalne strefy. Osoby z identyfikatorami przyporządkowującymi ich do danego obszaru nie będą mogły przemieszczać się do innego sektora. Konferencje prasowe po meczu zostaną zamknięte dla mediów zewnętrznych i będą odbywały się w formie przekazu telewizyjnego, z możliwością zadawania pytań przez dziennikarzy za pośrednictwem rzeczników prasowych klubów.

Kluczowym miejscem na stadionie będzie „strefa zero”, w której przebywać będą jedynie te osoby, które przeszły wcześniej izolację i zostały przebadane na obecność koronawirusa.

Obowiązek noszenia maseczek

Wszystkie osoby pracujące na stadionie (z wyjątkiem piłkarzy i sędziów oraz trenerów przekazujących wskazówki zawodnikom) będą musiały zasłaniać usta i nos do momentu opuszczenia przez nich obiektu. Ekstraklasa zaleca też klubom, aby zachęcały kibiców do pozostania w domach i niegromadzenia się w związku z organizacją spotkań ligowych.

- To szczególny czas dla wszystkich pracujących przy organizacji spotkań. Każda osoba znajdująca się na stadionie zobowiązana jest do przestrzegania przepisów prawa dotyczącego reżimu higienicznego, w szczególności zakrywania ust i nosa. Na meczu nie będzie chłopców do podawania piłek. Wcześniej zostaną przygotowane 24 piłki, aby nie powodować opóźnienia gry. Montaż LED musi zostać zakończony na 6 godzin przed rozpoczęciem zawodów, a montaż kamer na 3 godziny. Jakikolwiek katering jest zabroniony. Nie będzie również dziecięcej eskorty i maskotek. Będziemy z każdym klubem indywidualnie ustalać szczegóły, uwzględniając ich warunki stadionowe  – wyjaśnia Marcin Stefański, dyrektor operacyjny Ekstraklasy.

Specjalne procedury bezpieczeństwa zostaną wprowadzone również dla pracowników Ekstraklasa Live Park, którzy odpowiadają za realizację transmisji z meczów oraz obsługę wozów VAR. Nie wpłynie to jednak na standard przeprowadzanych transmisji. Prawie 300 pracowników poddało się też izolacji, zgodnie z zasadami nakreślonymi przez zespół medyczny pod nadzorem prof. Krzysztofa Pawlaczyka.

- Analogicznie do zawodników i sztabów szkoleniowych, każda z osób pracujących przy transmisji meczów ligowych przed wznowieniem rozgrywek przejdzie test na obecność przeciwciał koronarwirusa, a w razie jakichkolwiek wątpliwości zostanie skierowana na testy wymazowe. W trakcie przejazdów na mecze, a także podczas pracy na stadionie obowiązywać nas będą rygorystyczne przepisy sanitarne. Dotyczą one m.in. rodzaju używanych maseczek, noclegów w osobnych pokojach, dezynfekcji rąk po każdym użyciu sprzętu, czy też codziennego wypełniania ankiety medycznej oraz pomiaru temperatury ciała – mówi Marcin Serafin, dyrektor operacyjny Ekstraklasa Live Park.

Specjalne miejsca dla dziennikarzy

Na każde ze spotkań Ekstraklasy będzie mogło wejść do 15 dziennikarzy. Wyznaczone zostaną dla nich specjalne miejsca poza strefami, w których mogą poruszać się osoby objęte izolacją. Dodatkowo, poza tym limitem, na mecze będą mogli wejść nadawcy - posiadacze praw telewizyjnych oraz przedstawiciele rozgłośni radiowych wyznaczonych przez Ekstraklasę lub klub, a także fotoreporterzy. Dla tych ostatnich przewidziano ograniczenie do 10 osób na mecz.

Jak dodaje Ekstraklasa, zapisy w regulaminie będą na bieżąco korygowane zgodnie z kolejnymi rekomendacjami wydawanymi przez Ministerstwo Zdrowia.

- Przygotowaliśmy kompleksowe rozwiązania, które gwarantują sprawną i bezpieczną organizację meczów PKO Bank Polski Ekstraklasy. Chcemy także zachować wysoką jakość transmisji, która od wielu lat wyróżnia naszą ligę. Dodatkowo w najbliższych dniach przeprowadzimy szczegółowe konsultacje z przedstawicielami klubów, tak aby przygotować każdą z drużyn do organizacji spotkań zgodnie z nowymi wytycznymi oraz z uwzględnieniem obowiązujących przepisów prawa i zaleceń płynących ze strony państwa – mówi Marcin Animucki, prezes Ekstraklasy.

Prezes dodaje, że Ekstraklasa jest cały czas w kontakcie z partnerami telewizyjnymi, sponsorami, dziennikarzami i fotoreporterami, dla których nowością będzie obsługiwanie meczów w nietypowych warunkach.

Plan odmrożenia sportowych rozgrywek

Rozgrywki PKO Bank Polski Ekstraklasy mają zostać wznowione 29 maja br. i zakończone 18-19 lipca. W związku z przejściem do kolejnego etapu przygotowań do rozgrywek ligowych, liga opublikowała terminarz dwóch najbliższych kolejek. 29 maja zmierzą się Śląsk Wrocław z Rakowem Częstochowa (transmisja o godz. 18.00 w Canal+ Sport i nsport+) oraz Pogoń Szczecin z KGHM Zagłębiem Lubin (transmisja o 20.30 w Canal+ Sport i Canal+ 4K). TVP Sport w paśmie otwartym w ramach 27. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy pokaże odbywające się w sobotę, 30 maja, o godz. 20.00 spotkanie Lecha Poznań z Legią Warszawa, zaś tydzień później o tej samej porze mecz Pogoni Szczecin z Cracovią.

SZCZEGÓŁOWY PLAN DWÓCH PIERWSZYCH KOLEJEK PKO EKSTRAKLASY PO PRZERWIE

27. kolejka PKO Bank Polski Ekstraklasy:

Piątek, 29 maja 2020 18.00 Śląsk Wrocław - Raków Częstochowa (Canal+ Sport / nSport+) 20.30 Pogoń Szczecin - KGHM Zagłębie Lubin (Canal+ Sport / Canal+ 4K)

Sobota, 30 maja 2020 15.00 ŁKS Łódź - Górnik Zabrze (Canal+ Sport) 17.30 Piast Gliwice - Wisła Kraków (Canal+ Sport) 20.00 Lech Poznań - Legia Warszawa (Canal+ Sport / Canal+ 4K / TVP Sport)

Niedziela, 31 maja 2020 15.00 Cracovia - Jagiellonia Białystok (Canal+ Sport) 17.30 Lechia Gdańsk - Arka Gdynia (Canal+ Premium / Canal+ 4K)

Poniedziałek, 1 czerwca 2020 18.00 Wisła Płock - Korona Kielce (Canal+ Sport / Canal+ 4K)

28. kolejka PKO Bank Polski Ekstraklasy:

Piątek, 5 czerwca 2020 18.00 Raków Częstochowa - ŁKS Łódź (Canal+ Sport / nSport+) 2.30 Górnik Zabrze - Lechia Gdańsk (Canal+ Sport / Canal+ 4K)

Sobota, 6 czerwca 2020 15.00 Jagiellonia Białystok - Wisła Płock (nSport+) 17.30 KGHM Zagłębie Lubin - Lech Poznań (Canal+ Sport / Canal+ 4K) 20.00 Pogoń Szczecin - Cracovia (Canal+ Sport / TVP Sport)

Niedziela, 7 czerwca 2020 12.30 Korona Kielce - Piast Gliwice (Canal+ Sport) 15.00 Arka Gdynia - Śląsk Wrocław (Canal+ Sport) 17.30 Wisła Kraków - Legia Warszawa (Canal+ Premium / Canal+ 4K)

Rekordowe stawki

W 2018 roku podpisano nową umowę na transmisje telewizyjne, która obowiązuje w bieżącym i przyszłym sezonie. W ramach kontraktu wszystkie mecze są pokazywane w stacjach Canal+ (w tym celu uruchomiono dwa nowe kanały), a po jednym spotkaniu z każdej kolejki i skróty wszystkich w Telewizji Polskiej.

Nadawcy płacą za to 250 mln zł (według nieoficjalnych doniesień na TVP przypada ok. 40 mln zł) rocznie, z czego 25 mln zł to koszty produkcji transmisji. To duży skok w górę w porównaniu z poprzednim kontraktem z Canal+ i Eurosportem (ten drugi nadawca pokazywał po dwa najmniej atrakcyjne mecze z każdej kolejki).

Dołącz do dyskusji: Stadion podzielony na sektory, reżim sanitarny dla dziennikarzy. Nowe zasady organizacji meczów Ekstraklasy

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Yogi
U nas w kraju jakiś totalny obłęd wśród rządzących. Do kościoła, sklepów, komunikacji zbiorowej, na plażę, do parków, wszędzie wejdziesz, nikt już nawet nie kontroluje.
Ale na stadion, który u mnie w mieście liczy ponad 42 tysiące miejsca już nie.
Czy ktoś nad tym w ogóle panuje?
Dlaczego mając karnet, nie mogę tam wejść? Niech zrobią co 10-te miejsce wolne i tak wtedy spokojnie te 3-4 tysiące kibiców przyjdzie i zobaczy spotkanie. Szlag jasny trafia człowieka.
To identycznie jak z zachowaniem odstępu wolnego miejsca na parkingu - poznasz idiotę po jego czynach. Tak więc ten, który to wymyślił, chyba jest lekko niesprawny. Jaki to ma sens się pytam ???
I po co przepisy, których nikt nie przestrzega? Teraz fryzjerzy założą kondomy, maski, najlepiej kosmiczne skafandry, aby móc klienta ostrzyc.
Ale w firmach, już można bez maseczek łazić, bez rękawiczek, bo to zakład pracy. Normalnie łapy opadają. Inteligenci z PiS, którzy to wymyślają...
Idiotyzm totalny ...
0 0
odpowiedź
User
swordfish
Czy powróci wersja HD kanału TVP Sport? Czy Ekstraklasa w DVB-T tylko w wersji SD?
0 0
odpowiedź