SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Telewizja Polska określa zasady selekcji projektów scenariuszowych, na początku czerwca nabór na scenariusze seriali

Zarząd Telewizji Polskiej przyjął uchwałę wprowadzającą nowy regulamin naboru projektów seriali, filmów fabularnych i spektakli teatralnych na potrzeby nadawcy. Pierwsza edycja naboru projektów seriali fabularnych dla kanałów TVP zostanie ogłoszona na początku czerwca br.

Wprowadzany regulamin ma umożliwić zastosowanie przygotowanego w Agencji Produkcji Telewizyjnej i Filmowej programu NOS (Nabór Ocena Selekcja), którego debiutem będzie pilotażowa edycja naboru projektów serialowych dla TVP.

W fazie przygotowawczej do naboru seriali Agencja Produkcji Telewizyjnej i Filmowej - we współpracy z antenami, biurem koordynacji programowej i biurem reklamy - przeprowadza szczegółową analizę ramówek pod kątem potrzeb i możliwości Anten oraz definiuje pasma gatunkowe dla seriali w określonych formatach. Pozwala to na sprecyzowanie kategorii i sformułowanie wymogów gatunkowych dla poszukiwanych projektów scenariuszowych w założonych ramach czasowych.

Po ogłoszeniu naboru przyjmowane będą wszystkie projekty spełniające nieskomplikowane wymagania formalne, takie jak: złożenie  w terminie storyline serialu, treatmentów sześciu i scenariuszy dwóch odcinków oraz poświadczenie praw do składanego pomysłu. Wszystkie projekty, zarówno te składane przez firmy producenckie, jak i przez prywatnych twórców, będą równouprawnione.

Po starcie naboru pomysły serialowe spełniające wymogi formalne trafią do systemu rejestracji, gdzie dane składających projekt zostaną zastąpione godłami. Wszystkie projekty zarejestrowane w bazie danych zostaną poddane niezależnej ocenie eksperckiej. Do zespołów eksperckich zaproszeni będą reprezentanci środowisk twórczych i akademickich, przedstawiciele instytucji kultury oraz znawcy, analitycy i praktycy rynku telewizyjnego.

Projekty będą trafiać do ekspertów losowo. Będą oni wyposażeni w kompleksowe formularze ocen. Oceny na nich zawarte będą punktowe i opisowe. Po analizie ocen ekspertów nastąpi ogłoszenie listy tych projektów, które przeszły do następnego etapu. Każdy z aplikujących będzie miał dostęp do pełnej dokumentacji oceny.

Kolejny etap to oficjalny „pitching” projektów, czyli możliwość bezpośredniego dialogu komisji z autorami, szansa na prezentację i eksplikację. Następnie komisja wybiera i selekcjonuje według ocen i założeń programowych. Wybrany zostaje najlepszy projekt w każdej z ogłoszonych kategorii. Właścicielom wybranych projektów zostanie zaproponowane podpisanie umowy na ich rozwój. W efekcie udanego rozwoju projekty zostaną skierowane do produkcji. Oficjalny protokół wyboru zostanie przedstawiony zarządowi i opublikowany na stronach TVP.

Pierwsza edycja naboru projektów seriali fabularnych zostanie ogłoszona przez Wojciecha Hoflika, p.o. dyrektora Agencji Produkcji Telewizyjnej i Filmowej, w ciągu 14 dni od dnia przyjęcia uchwały zarządu TVP. Dotyczyć będzie przede wszystkim takich kilku kategorii gatunkowych: wieczorny serial historyczny, weekendowy serial familijny, wieczorny serial sensacyjny i półgodzinny serial komiczny (sitcom) lub nowela komiczna.

W ostatnich miesiącach dyrektor TVP1 Jan Pawlicki zapowiedział nakręcenie telenoweli historycznej „Złoty wiek” i współczesnego serialu obyczajowego. Natomiast dyrektor TVP2 Maciej Chmiel stwierdził, że do emisji w tej stacji powstaną m.in. miniseriale historyczne będące ekranizacjami książek „Legion” i „Twierdza”, seriale o Żołnierzach Wyklętych i Brygadzie Świętokrzyskiej oraz sitcom futurystyczny „2050”.

Dołącz do dyskusji: Telewizja Polska określa zasady selekcji projektów scenariuszowych, na początku czerwca nabór na scenariusze seriali

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jastrząb
patrząc na to co się dzieje aktualnie w TVP i jaka jest kondycja polskich scenarzystów (patrz - > Bodo) to wiadomym jest, że długo przyjdzie nam na kolejny telewizyjny fenomen poczekać. Flagowca TVP czyli Rancza w swoim kunszcie i dopracowaniu każdego szczegółu, szczególnie dialogów, długo, długo nic nie przebije.
0 0
odpowiedź
User
Noly
No tak. Na takie Ranczo to oby jak najdłużej czekać...
0 0
odpowiedź
User
Czerep
Ranczo??? Serio??? Przecież tego gniota już się nie da oglądać!
0 0
odpowiedź