Telewizja Polska przeprasza uchodźczynię z Czeczenii za spot wymierzony w imigrantów
Na stronie głównej portalu TVP Info pojawiły się przeprosiny od Telewizji Polskiej skierowane do Khedi Alievy - mieszkającej w Trójmieście działaczki pochodzącej z Czeczenii. Jej wizerunek nadawca wykorzystał w klipie krytykującym słowa Pawła Adamowicza o imigrantach.
Przeprosiny dotyczą klipu wyemitowanego w TVP Info 31 października 2016 roku w programie „Minęła 20”. - Ukazanie zdjęcia Pani Khedi Alievy we wspomnianym materiale, wykonanego podczas wręczania jej przez Prezydenta Miasta Gdańska nominacji na członka Rady Imigrantów i Imigrantek w zestawieniu z pełnymi agresji i przemocy obrazami, ukazującymi między innymi zachowania imigrantów przybywających do Europy, narusza cześć i dobre imię Pani Khedi Alievy - przyznaje Telewizja Polska.
Zaznacza, że przeprosiny opublikowano wskutek przegranego procesu sądowego. Komunikat jest widoczny u góry strony głównej TVP Info.
Skargi na spot przeciw imigrantom
Klip w „Minęła 20” pokazano w odpowiedzi na wypowiedź ówczesnego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, że imigranci nas wzbogacają i są szansą dla tego miasta. W spocie oprócz słów Adamowicza, zdjęcia pokazującego wręczenie nominacji Khedi Alievie i komentarza publicystki Joanny Miziołek pojawiły się ujęcia pokazujące zamieszki uliczne, w większości z udziałem czarnoskórych mężczyzn. Towarzyszyła temu groźna muzyka.
- Jestem przykro zaskoczona praktyką TVP Info, które do zmanipulowanego materiału użyło mojej wypowiedzi. Gdybym miała świadomość, że tak się stanie nie udzieliłabym komentarza. A sam materiał uważam za skandaliczny - skomentowała Miziołek.
Na krótko zawieszony został Krystian Krawiel, wydawca tamtego wydania „Minęła 20”. Do Krajowej Rady Radiodonii i Telewizji skierowano ponad 35 skarg na klip.
Khedi Alieva mieszka w Polsce od dekady. Uciekła z trójką dzieci ze stolicy Czeczenii, w której toczyła się wówczas wojna. Przez dwie kadencje zasiadała w Radzie ds. Integracji Imigrantów doradzającej prezydentowi Gdańska.
Alieva zaangażowała się w wiele innych projektów społecznych. Stworzyła Dom Międzykulturowy na Oruni, w którym mieszka jej rodzina i pięć innych, z Czeczenii i Tadżykistanu. Współpracuje z Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek, a razem z dr Dorotą Jaworską z Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego prowadzi wykłady i warsztaty dla studentów, nauczycieli i pracowników socjalnych.
W 2015 roku, razem z Martą Siciarek, szefową Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek, otrzymała Złoty Wachlarz - nagrodę przyznawaną przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji. Natomiast w ub.r. przyznano jej Gdańską Nagrodą Równości im. Pawła Adamowicza.
Dołącz do dyskusji: Telewizja Polska przeprasza uchodźczynię z Czeczenii za spot wymierzony w imigrantów