Telewizja Polska szykuje rewolucję w zatrudnieniu
TVP planuje z początkiem lipca większość zatrudnionych w spółce dziennikarzy, grafików, montażystów i charakteryzatorów przenieść do firmy zewnętrznej, w której dostaną umowy na rok. To alternatywa wobec zwolnień grupowych.
Propozycja nowego modelu zatrudnienia w Telewizji Polskiej została przygotowana przez biuro zarządzania zasobami ludzkimi w TVP. O założeniach poinformowano już związki zawodowe działające w TVP oraz zarząd spółki.
Zgodnie z propozycją Telewizja Polska wybierze w przetargu zewnętrzną firmę, która przez rok będzie gwarantować większości z dziennikarzy, montażystów, charakteryzatorów i grafików zatrudnionych obecnie na etacie w TVP pracę na takich samych warunkach (także płacowych jak teraz). Jeśli TVP będzie miała dodatkowe potrzeby, współpracownicy będą zatrudniani przez tę samą firmę zewnętrzną
W efekcie ma zniknąć zatrudnienie współpracownicze (polegające na tym, że ta sama osoba jest zatrudniana w różnych pionach i jednostkach TVP). Nowy model, wzorowany na strukturze organizacyjnej TVP Sport, został przedstawiony jako alternatywa dla zwolnień grupowych.
Zmiany mają objąć kilka tysięcy pracowników TVP. Przykładowo z ponad 600 dziennikarzy zatrudnionych obecnie na etacie w spółce ma pozostać 177, na stanowiskach tzw. redaktorów koordynatorów ds. programowych i ds. emisji.
W ub.r. liczba etatowych pracowników TVP zmalała o 162, a w ostatnich czterech latach - o 1,2 tys. (więcej na ten temat). Prezes spółki Juliusz Braun zapowiedział miesiąc temu, że w związku ze startem w lipcu Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, TVP nie będzie musiała korzystać z tak wielu współpracowników (przeczytaj więcej).
W I kwartale br. TVP miała 4,5 mln zysku brutto, a w całym ub.r. - 218,8 mln zł straty netto. Na koniec ub.r. w firmie było zatrudnionych na etacie 3,4 tys. pracowników.
Dołącz do dyskusji: Telewizja Polska szykuje rewolucję w zatrudnieniu