SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Trudne jest życie uzależnionych od komórek

Jak się okazuje, wielu ludziom jest się tak trudno rozstać na dłużej z tym niezwykle popularnym urządzeniem, że w wielu krajach pojawiają się nawet grupy wsparcia dla osób uzależnionych od telefonu, które - jak wszystkie uzależnienia - prowadzą do stresu i rozdrażnienia.

Choć plotki o związku telefonów komórkowych z rakiem nie znalazły jak dotąd wyraźnego potwierdzenia, nadmierne korzystanie z komórki ma zły wpływ na zdrowie.

Dr David Sheffield z University of Staffordshire przebadał 106 użytkowników telefonów komórkowych. 16 procent z nich wykazywało rozdrażnienie po skorzystaniu z telefonu albo zbytnio zajmowało się tym urządzeniem. Prowadziło to w rezultacie do stresu.

Dalsze badania wykazały, że u tych, którzy ograniczyli korzystanie z telefonu, obniżyło się ciśnienie tętnicze krwi.

Uzależnić można się nie tylko od komórki, ale i od...pisania sms-ów.

U ośmioletniej Brytyjki rozpoznano objawy chronicznego przeciążenia palców i nadgarstków (RSI). Okazało się, że dziewczynka wysyłała codziennie około 30 SMS-ów.

Ośmioletnia Isabellle Taylor z Lancashire zauważyła, że od pewnego czasu bolą ją palce i nadgarstki. Podobne objawy zwykle obserwuje się wśród osób wykonujących rękami częste i szybkie ruchy, na przykład u robotników przy taśmie produkcyjnej, pracowników biurowych piszących na komputerze lub u nałogowych graczy.

Podczas pisania SMS-ów dopływ krwi do usztywnionego przedramienia jest utrudniony. Wraz z miniaturyzacją telefonów ich obsługa staje się coraz mniej wygodna, bo trudniej wciskać malutkie guziczki. Szczególnie narażony na urazy jest kciuk.

Jak wyjaśniła lekarzom matka Isabelle, jej córka dostała telefon komórkowy w wieku sześciu lat i od tego czasu używała go "bez przerwy".

W ramach terapii, nałogowa SMS-owiczka musi ćwiczyć mięśnie rąk, a z telefonu korzysta "najwyżej" 30 minut przed- i 30 minut po szkole.

Leczący ją dr David Cosgrave co miesiąc przyjmuje dwoje dzieci, u których wskutek nadużywania telefonów, odtwarzaczy MP3 lub konsoli do gier pojawiły się problemy z przedramionami i nadgarstkami. W wielu wypadkach otoczenie uznaje takie bóle za naturalną dolegliwość związaną ze wzrostem kości.

Dziś jednak warto wyłączyć aparat lub chociaż ściszyć jego dzwonek, aby nieco odpocząć od tego bardzo absorbującego urządzenia.

Jak wynika z badań, bardziej do telefonu komórkowego przywiązani są mężczyźni.

60 procent z nich przyznało w sondażu, że nosi komórkę w kieszeni spodni - większość w prawej kieszeni. Natomiast 61 procent przedstawicielek płci pięknej ujawniło, że trzyma telefony w torebkach.

Według badaczy, ma to negatywny wpływ na skuteczne odbieranie połączeń. Osoby noszące telefony w kieszeni nie odbierają zaledwie 30 procent połączeń przychodzących. Ci, którzy noszą komórki w torbach nie mogą odpowiedzieć nawet na co drugi telefon.

Dołącz do dyskusji: Trudne jest życie uzależnionych od komórek

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl