TVP unowocześnia redakcję sportową
TVP przeprowadziła przetarg publiczny na dostawę systemu beztaśmowej produkcji programów sportowych.
Jest to system o charakterze pilotażowym także dla innych rodzajów produkcji, tj. doświadczenia wyciągnięte z tego wdrożenia będą wykorzystane przy projektowaniu dalszych systemów beztaśmowej produkcji.
- Postępowanie to nie było bezpośrednio wynikiem planów co do kanału sportowego. O ile zostanie on uruchomiony, wdrożenie takiego systemu znacząco wspomoże jednak pracę redakcji - informuje Daniel Jabłoński, Wydział Rzecznika TVP S.A.
Beztaśmowy system produkcji audycji sportowych to absolutnie nowe narzędzie dla dziennikarzy. Ma ruszyć do września 2006 roku. Będzie wykorzystywany na razie przez redakcje sportowe. Każdy materiał będzie dostępny w komputerze w formie pliku. Wstępnie planuje się, że w redakcjach sportowych będzie 15 stanowisk dziennikarskich, umożliwiających przygotowanie scenariusza programów, pisanie tekstów i dokonanie wstępnego montażu materiałów filmowych. Wszystkie stanowiska będą współdziałać z 5 nowoczesnymi zestawami montażowymi.
W nowym systemie taśma będzie używana tylko w czasie nagrywania materiału. Później, po jego digitalizacji materiał będzie opracowywany przy stanowiskach komputerowych. Jego emisja też będzie związana z systemem cyfrowym.
Nowy system spowoduje konieczność ustanowienia w redakcji sportowej nowej funkcji; dziennikarza-archiwisty. Po 7 dniach będzie on podejmował decyzję, które materiały będą przechowywane, a które usuwane z serwera.
Obecny proces produkcji poza brakiem możliwości jednoczesnego wykorzystywania tych samych materiałów na stanowiskach dziennikarskich i montażowych, a także kłopotami w wyszukiwaniu potrzebnych ujęć oznacza także wysokie koszty produkcji (długi montaż, blokada zestawu montażowego na rejestrację i przegląd materiałów) oraz drogi serwis (naprawa starych urządzeń jest coraz bardziej kosztowna) - dodaje Daniel Jabłoński.
Wspomniany system zdecydowano się wdrożyć najpierw w redakcjach sportowych ze względu na produkowanie różnych form programów – newsy, publicystyka, dokument i transmisje. Nie bez znaczenia był też fakt, że zespół dziennikarski jest młody co powinno ułatwić realizację przedsięwzięcia. Nowy system ze starem systemem liniowym będzie funkcjonował równolegle około roku.
Wdrażany system będzie integrowany z istniejącym w Spółce oprogramowaniem NRCS (Newsroom Computer System) oraz systemem archiwów. W zakresie wdrożenia jest m.in. implementacja systemu Media Asset Management.
Przetarg wygrało konsorcjum firm Qumak-Sekom (z Polski) oraz Dalet Digital Media Systems (z Francji). Był to wynik postępowania przetargowego. Wygrała oferta o najniższej cenie i spełniająca wysokie wymogi postawione w zapytaniu ofertowym.
Dołącz do dyskusji: TVP unowocześnia redakcję sportową