SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

„W Sieci” krytykowane za okładkę z Kopacz jako uchodźcą-terrorystą. „Jak ‘Newsweek’ z Macierewiczem i Kaczyńskim”

Na okładce najbliższego wydania „W Sieci” (Fratria) premier Ewa Kopacz jest przedstawiona jako terrorystka muzułmańska. Zaraz po ujawnieniu w internecie okładka została skrytykowana przez wielu dziennikarzy, blogerów i innych czytelników. To nie mowa nienawiści, okładka ma związek z bieżącymi wydarzeniami, jest mocna, ale w 100 proc. celna - odpowiadają publicyści „W Sieci”.

Okładka najbliższego wydania „W Sieci” to fotomontaż z twarzą premier Ewy Kopacz w grymasie, ubraną w tradycyjny strój muzułmański i trzymającą ładunki wybuchowe na tle płomieni. Uzupełnia to tytuł: „Ewa Kopacz urządzi nam piekło na rozkaz Berlina”.

Jest to kolejny okładkowy komentarz tygodnika sprzeciwiający się przyjmowaniu uchodźców do Polski (a przy okazji zapowiedź kilku tekstów w piśmie dotyczących kryzysu imigracyjnego). W wydaniu z mijającego tygodnia na okładce pisma pokazano uzbrojonych uchodźców arabskich szturmujących polską granicę. - Nie uważam, żeby nasza okładka była szokująca czy ostra. Ona po prostu nazywa problem jakim jest próba wtargnięcia do Europy islamskiego kontyngentu, który ma niewiele wspólnego z uchodźcami - tłumaczył portalowi Wirtualnemedia.pl Michał Karnowski, członek zarządu Fratrii ds. redakcyjnych.

Nowa okładka została opublikowana w internecie w sobotę po południu. Szybko część dziennikarzy i blogerów, także związanych z innymi mediami określanymi jako prawicowe, skrytykowała ją w social media, głównie na Twitterze. - Kolejna okładka, którą „W Sieci” IMO przegina. Na Macierewicza w turbanie w „Newsweeku” byli oburzeni - zwrócił uwagę Damian Cygan z Telewizji Republika. - My niepokorni, katolicka prawica, w ogóle nie czujemy nienawiści do kogokolwiek, a nasze miłosierdzie wielkie jest - ironizowała Maria Bnińska. - Nie uogólniaj svp. Każda partia ma swój niusłik - odpowiedział jej Rafał Ziemkiewicz z TV Republiki i „Do Rzeczy”. - Piłeś? Nie rysuj. Mega przegięcie - oceniła blogerka Kataryna, współpracująca m.in. z „Do Rzeczy”. - Ktoś zaplatał się w sieci absurdu - stwierdziła Karolina Hytrek-Prosiecka z TVN24 BiŚ. - „Z gniewu w nienawiść droga bardzo bliska”. Aleksander hr. Fredro #okładka - napisał Przemysław Wenerski z TVN24.

>>> Przeglądaj okładki „W Sieci” w naszym dziale Jedynki

Niektórzy komentujący zwrócili uwagę na analogię między nową okładką „W Sieci” a okładkami „Newsweeka” z ostatnich lat ostro krytykującymi polityków PiS, przede wszystkim Jarosława Kaczyńskiego i Antoniego Macierewicza. Przypomniano m.in. „jedynkę” tygodnika Tomasza Lisa z kwietnia 2012 roku z Macierewiczem w turbanie i napisem „Amok” (polityk zapowiadał pozwanie za to Lisa, Rada Etyki Mediów nie dopatrzyła się w tym naruszenia norm etycznych), a także niedawne okładki pisma: z kwietnia br. z Kaczyńskim jako zamachowcem smoleńskim i z maja z prezesem PiS wyłaniającym się zza twarzy Andrzeja Dudy.


Inni dziennikarze zwrócili uwagę na toporność przekazu nowej okładki „W Sieci”. - 15% spadek wartości akcji producenta programu graficznego Paint. „W sieci” podejrzewane o manipulacje kursem - skomentował Michał Majewski z Kulisy24.com. - Grafik płakał, jak projektował. Maszyny jęczały, gdy drukowały. O pomysłodawcach niech się wypowiadają specjaliści - napisał Bartek Chaciński z „Polityki”. - Koleżanka Antoniego Macierewicza, słynnego taliba. #facepalm #żenada - stwierdziła Beata Biel. - Może i mam normalny time line, bo na razie nikt nie broni głupków, którzy zdecydowali o tej okładce - napisał Marek Twaróg z „Dziennika Zachodniego”.

Okładki bronili natomiast aktywni na Twitterze publicyści „W Sieci”. - Okładka „W Sieci" mocna, ale w odróżnieniu od Kaczyńskiego jako zamachowca czy Macierewicza jako bin Ladena - ma związek z rzeczywistością - stwierdził Krzysztof Feusette. - Ograna metoda: nazwać krytykę „nienawiścią”. Lewacki standard - odpowiedział Marii Bnińskiej Łukasz Warzecha. - Salon zje z wściekłości własne zęby, patrząc na okładkę nowego „W Sieci” - prognozował.

- Nic nie poradzę: okładkę nowego „W Sieci” uważam za celną i dobrą. O estetyce nie dyskutuję, natomiast ważny jest przekaz. Nie widzę w tym żadnej przesady, a mocne okładki mnie z reguły nie rażą. takie prawo okładek. Ta jest mocna, ale i w 100 proc. celna - dodał Warzecha w kolejnych wpisach. - Chyba nie muszę tłumaczyć oczywistego skrótu myślowego zawartego w tej okładce? - stwierdził na sugestię innego użytkownika, że okładka jest przesadna i może odnieść skutek przeciwny od zamierzonego.


Wiele opinii o okładce pojawiło się również na facebookowym fanpage’u „W Sieci”. Z jednej strony komentarze krytyczne, np. „Nie przesadzacie z tymi okładkami? Straszny kontrast w stosunku do treści”, „Mam do was prośbę - czy możecie tworzyć jakieś poważne okładki? patrząc na coś takiego wydaję mi się, że biorę do ręki ‘Fakt’”, „Ta okładka przebija wszystko. Przecież w ten sposób mówicie wprost, że Wasze pismo jest adresowane do prymitywnych buraków. A chyba nie sądzicie tak o swoich czytelnikach?”, „Manipulujemy nadwyrężonymi emocjami społecznymi, dolewamy oliwy do ognia i gramy na stereotypach, aby zwiększyć swoją sprzedaż? Jakie to odpowiedzialne”, „Okładka trochę w stylu Newsweeka. Wyhamujcie nieco”. Z drugiej strony pojawiły się wyrazy poparcia i polemika z krytycznymi wpisami, np. „Zdjęcie jest superowe pasuje do tej pani a skoro martwi się o tych swoich uchodźców to niech ich weźmie sobie do domku kasy ma full i utrzymuje!”, „Okładka to jest dla leminga, który nie kupi, nie przeczyta, ale na wystawie w kiosku zobaczy. Może pomyśli jedną ze swoich dwóch komórek i nie pójdzie do wyborów widząc jak go PO zrobiła w konia. Przecież to wstyd na pokolenia”.

Sporą dyskusję wśród dziennikarzy i czytelników wywołało już kilka wcześniejszych okładek „W Sieci”. W czerwcu ub.r. „jedynkę” z Marysią Sokołowską, nastolatką która stała się znana, po tym jak nazwała Donalda Tuska zdrajcą, skrytykowali m.in. publicyści tygodnika: Łukasz Warzecha i Robert Mazurek, natomiast w kwietniu ub.r. wielu czytelnikom nie spodobała się okładka z papieżem Janem Pawełem II, który „byłby wściekły na III RP”.

W pierwszej połowie br. średnia sprzedaż ogółem „W Sieci” wynosiła 75 416 egz. (według danych ZKDP - zobacz wyniki wszystkich tygodników opinii).

Dołącz do dyskusji: „W Sieci” krytykowane za okładkę z Kopacz jako uchodźcą-terrorystą. „Jak ‘Newsweek’ z Macierewiczem i Kaczyńskim”

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
romeo
Kto to w ogóle wymyślił, zawsze wydawało mi się, że "W sieci" to nie jakaś podrzędna gazecina, a tymczasem taki wizerunek pani premier robić, wstyd i hańba. Media kreują Kopacz jako tą złą, ale ja się pytam co zrobiłby PiS? To, że jest taki przeciwny jest tylko kampania wyborczą.
0 0
odpowiedź
User
azo
Kto to w ogóle wymyślił, zawsze wydawało mi się, że "W sieci" to nie jakaś podrzędna gazecina, a tymczasem taki wizerunek pani premier robić, wstyd i hańba. Media kreują Kopacz jako tą złą, ale ja się pytam co zrobiłby PiS? To, że jest taki przeciwny jest tylko kampania wyborczą.

Ty sie nie pytaj co zrobilby PIS, bo jak widac dla wiekszosci to tylko walka polityczna.
Ty zobacz co zrobil premier czech i wegier - oto postawy patriotyczne. A teraz sam sobie zadaj pytanie w ktorym miejscu jest "rzad" polski
0 0
odpowiedź
User
Mediafox
Karnowski nie rozumie, że nie chodzi o krytykę, która jest uzasadniona albo nie (można sobie wybrać) ale o to, że ta okładka dowodzi jego skrajnego infantylizmu.
0 0
odpowiedź