Wyschnięta "Palma" w Warszawie znów zielona
Słynna "Palma" w Alejach Jerozolimskich, rzeźba Joanny Rajkowskiej, znów się zazieleniła - stało się to z nocy z 21 na 22 czerwca. Przez ostatnie trzy tygodnie drzewo było "uschnięte" na potrzeby kampanii społecznej zwracającej uwagę pogarszającą się jakość powietrza.
Sztuczna palma przy Rondzie de Gaulle'a w Warszawie uschła w nocy z 31 maja na 1 czerwca. Instalacja była częścią kampanii społecznej „Zielona Wstążka #DlaPlanety", przygotowanej z okazji Światowego Dnia Środowiska, obchodzonego 5 czerwca.
Sucha "Palma" nawołuje do refleksji
Akcja z palmą stanowiła element kampanii realizującej w tym roku temat walki z zanieczyszczeniem powietrza. Twórcy kampanii przestawili również listę ekopostulatów - drobnych gestów i nawyków, dzięki którym pojedyncze osoby mogą przyczynić się do poprawy jakości powietrza i zatrzymania kryzysu klimatycznego.
W wyniku kampanii społecznej złożono już ponad 10 tysięcy ekopostanowień. Akcja trwa do końca roku.
- Gestem uśmiercenia palmy udało się spojrzeć szerzej, wychylić głowę poza ludzki horyzont po to, żeby zobaczyć grozę skutków antropogenicznych zmian klimatycznych i nadchodzące załamanie delikatnej równowagi ekosystemu, który utrzymuje nas przy życiu - komentuje Joanna Rajkowska.
Opiekę merytoryczną nad projektem sprawuje i kampanię prowadzi Centrum UNEP/GRID-Warszawa, za strategię kreatywną kampanii odpowiada Syrena Communications; pomysłodawcą transformacji palmy jest Jarosław Wiewiórski (Syrena Communications). „Palma" jest projektem Partnerstwa SDGs "Razem dla środowiska".
Palma przy rondzie de Gaulle'a w centrum Warszawy to instalacja artystyczna „Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich“ Joanny Rajkowskiej. Została tam umieszczona w 2002 roku, należy do depozytu Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Dołącz do dyskusji: Wyschnięta "Palma" w Warszawie znów zielona