Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2017-02-01

A A A POLEĆ DRUKUJ

Polacy nie boją się zawału serca, choć nie badają poziomu cholesterolu

150x110

80% Polaków, którzy nigdy nie badali poziomu cholesterolu, uważa, że nie grozi im zawał serca – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Centrów Medycznych Falck. Jednak choroby układu krążenia są przyczyną nawet 60% wszystkich zgonów, a w wyniku zawału serca, codziennie do polskich szpitali trafia ponad 200 osób.

Badanie poziomu cholesterolu to podstawowy, nieinwazyjny test, który daje nam informacje o rozwoju chorób układu krążenia.

Wysoki poziom cholesterolu może oznaczać miażdżycę, czyli stopniowe zamykanie światła naczyń wieńcowych (doprowadzających krew do serca). W wyniku miażdżycy rozwija się choroba niedokrwienna serca (tzw. choroba wieńcowa). W przypadku całkowitego zatkania się naczynia krwionośnego dochodzi do zawału – serce nie otrzymuje utlenowanej krwi i obumiera. 

Wraz z wiekiem wzrasta świadomość zdrowotna Polaków i częściej wykonują oni badanie poziomu cholesterolu. 60% osób po 35. roku życia wykonywało to badanie nie dawniej niż w ciągu ostatnich 3 lat. Natomiast wśród osób po pięćdziesiątce, zaledwie 13% nigdy nie wykonywało lipidogramu. Niestety, ponad 60% osób przed 30. r.ż. nie badało się nigdy, a oni również znajdują się w grupie ryzyka chorób układu krążenia. 

Czynniki ryzyka rozwoju choroby wieńcowej i zawału to: 

  • stres
  • historia zachorowań w najbliższej rodzinie
  • nadciśnienie tętnicze
  • otyłość
  • cukrzyca
  • wysoki poziom cholesterolu
  • wiek powyżej 45 lat

Dr Ewa Kaszuba, lekarz rodzinny z Centrum Medycznego Falck przypomina: - Przed 30. rokiem życia, badanie poziomu cholesterolu powinno się wykonać co najmniej 2 razy. W każdej kolejnej dekadzie życia powinniśmy robić to częściej. Osoby po 50. r.ż. powinny wykonywać to badanie co roku. Odpowiednia profilaktyka i szybka reakcja przy złych wynikach – zmiana diety, więcej ruchu lub pomoc farmakologiczna, mogą skutecznie opóźnić rozwój chorób układu krążenia.

Bezpłatna Podstawowa Opieka Zdrowotna w Falck

Opieka medyczna dla seniorów

Pakiety badań profilaktycznych

 

*Badanie zostało zrealizowane w dniach 24.01-25.01.2017 przez agencję SW RESEARCH na zlecenie Centrów Medycznych Falck metodą CAWI na ogólnopolskiej próbie badawczej 811 ankietowanych.


dostarczył infoWire.pl




Tylko na WirtualneMedia.pl

Galeria

PR NEWS