22 kwietnia, projekt „Bezpieczny Dom” ruszy w nowosądeckiej Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej. Obejmie wszystkie gimnazja, szkoły podstawowe i przedszkola w mieście. W pomieszczeniu imitującym mieszkanie dzieci będą się uczyły, jak zachować się w razie pożaru.
Pożar budzi przerażenie i strach związany z utratą dorobku, niekiedy całego życia. Jednak najtragiczniejszym skutkiem ognia jest śmierć, zwłaszcza dzieci. Często powodem tragedii jest nieznajomość podstawowych zasad postępowania w razie pożaru. Uczniowie pod okiem specjalistów poznają niebezpieczne sytuacje i dowiedzą się, jak im zapobiegać.
„Bezpieczny Dom” to projekt edukacyjny skierowanym przede wszystkim do dzieci i młodzieży szkolnej realizowany przez Państwową Straż Pożarną i PZU. Ma służyć efektywnemu edukowaniu w zakresie bezpieczeństwa, postępowania w sytuacjach zagrożenia pożarowego i podstawowych przepisów przeciwpożarowych.
Projekt obejmuje szkolenie w pomieszczeniu symulacyjnym. Chodzi o to, by dzieci wiedziały jak zapobiec tragedii i jak się zachować w razie pożaru. Program składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. W pierwszej, dzieci dowiedzą się jak postępować, gdy pojawi się ogień. W drugiej, praktycznej, wejdą do specjalnie zaadaptowanych pomieszczeń i w bezpiecznych warunkach zetkną się z symulacją pożaru. Wykorzystają w praktyce nabytą wcześniej wiedzę, przykładowo: zadzwonią po pomoc, użyją gaśnicy, lub zaczną się bezpiecznie ewakuować.
Podczas warsztatów Niestraszki – postacie znane z kampanii PZU – będą zachęcać dzieci, aby dbały o bezpieczeństwo. Niestraszki to projekt edukacyjny PZU, który promuje bezpieczeństwo i zdrowie najmłodszych. Trudno więc się dziwić, że sympatyczny Tadek Niekradek z resztą przyjaciół zawitał do Bezpiecznego Domu w Nowym Sączu. Niestraszkowe rysunki mają poprawić świadomość dzieci na temat pożaru i przełożyć się na prawidłowe zachowania, gdy przyjdzie zmierzyć się z prawdziwymi zagrożeniami. Każdy uczestnik programu otrzyma certyfikat „Dzielny Mały Strażak” za wykazanie się znajomością zasad bezpieczeństwa i sprawnością fizyczną.
„Bezpieczny Dom” składa się z pokoju, łazienki, kuchni i przedpokoju. Dzieci mogą zobaczyć jak dym rozprzestrzenia się podczas pożaru (dzięki specjalnej zadymiarce) i jak wygląda dom po pożodze. Dowiedzą się, jak działają czujki dymu i czadu oraz sprawdzą temperaturę drzwi, za którymi był ogień. Taka symulacja jest możliwa dzięki spiralom grzewczym zamontowanym na drzwiach. Wszystkie ćwiczenia są przeprowadzane w pełni bezpiecznych warunkach.
Podobne pomieszczenia w ramach akcji „Bezpieczny dom” są już u strażaków w Krakowie, Radomiu, Tarnowie, Andrychowie, Wadowicach i w Łańcucie. Kolejne powstanie w Bydgoszczy.
dostarczył infoWire.pl