Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2016-10-28

A A A POLEĆ DRUKUJ

Zmień wskazówki zegara i swoje nawyki dzięki badaniom genetycznym

150x110

Przestawienie zegarków na czas zimowy nie powinno nas demotywować. Wręcz przeciwnie: to świetna pora, żeby zacząć zmiany w swoim życiu i opracować strategiczny plan działania, który nam w tym pomoże. Jak się do tego zabrać? Odpowiedź przyniosą nam badania genetyczne.

W nocy z 29 na 30 października przestawiamy nasze zegarki na czas zimowy. Wielu osobom pora jesienno-zimowa kojarzy się ze spadkiem poziomu energii, ograniczoną aktywnością, bezczynnością. Dodatkowa godzina, jaką zyskujemy przy tej okazji, najczęściej jest traktowana jako powód do dłuższej niż zazwyczaj drzemki. Tymczasem warto spojrzeć na tę sytuację z zupełnie innej perspektywy i potraktować ją jako szansę na rozpoczęcie nowego etapu w swoim życiu.

O swoim zdrowiu, samopoczuciu, kondycji najczęściej zaczynamy myśleć dopiero wiosną. Wtedy rozpoczynamy intensywne treningi, ruszamy na siłownie, baseny, rozpoczynamy diety, aby zdążyć przed wakacjami wypracować idealną sylwetkę. Pośpiech, brak planu, odpowiedniego przygotowania, niewłaściwy trening sprawiają, że często nie osiągamy zamierzonego efektu, a tym samym zamiast pękać z dumy, jesteśmy rozczarowani.

Dlatego zmiana czasu na zimowy to idealna pora, aby zmienić również swoje nawyki. Jak się do tego zabrać, aby uzyskać satysfakcjonujące rezultaty? W opracowaniu strategii działania pomogą badania genetyczne.

– To prosty, w pełni bezpieczny i szybki sposób, aby sprawdzić jakie predyspozycje są zapisane w naszym DNA – mówi dr inż. Tomasz Czernecki, dietetyk genetyczny, założyciel laboratorium Vitagenum i jeden z niewielu w Polsce specjalistów od nutrigenomiki. – Wykonujemy je w domu, odsyłamy do laboratorium, a później za pomocą internetu odbieramy wyniki. Pozwolą nam one odpowiedzieć na wiele istotnych pytań, np. jaka dieta jest najbardziej odpowiednia dla naszego organizmu, jakich składników powinniśmy unikać, jakie produkty są dla nas najlepszym źródłem witamin, jak szybko pozbywamy się toksyn, jak zapobiegać otyłości brzusznej czy jaki wpływ ma na nas kofeina. Dzięki tej wiedzy możemy też określić, np. czy lepiej sprawdzimy się w sporcie siłowym czy jednak wytrzymałościowym oraz opracować optymalny rodzaj treningu, który pozwoli osiągnąć wymarzoną formę.

Badania pomagają nie tylko zadbać o kondycję, ale też prowadzić właściwą profilaktykę zdrowotną. Pozwalają przeciwdziałać różnym schorzeniom na wczesnym etapie, a tym samym zaoszczędzić czas i pieniądze, który musielibyśmy później poświęcić na wizytę u specjalistów. Na ich podstawie dowiemy się, np. jak właściwe odżywianie pozwala zadbać o układ sercowo-naczyniowy i zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób kardiologicznych oraz czy mamy genetyczną predyspozycję do niedoborów niektórych witamin.

Podobne testy to także świetne rozwiązanie dla osób, które chciałyby zmienić swoją ścieżkę zawodową. – W DNA zapisane są nasze talenty – wyjaśnia dr inż. Tomasz Czernecki. – Badania pokazują jak geny wpływają na naszą zdolność skupiania uwagi oraz szybkość uczenia się, na kształtowanie relacji z innymi ludźmi czy łatwość poznawania nowych języków. Na tej podstawie można np. określić, do jakich zawodów mamy predyspozycje lub jakie kompetencje powinniśmy wzmacniać i rozwijać.

Jak widać, przestawienie zegarków na czas zimowy nie powinno nas zniechęcać, ale wręcz motywować do podejmowania nowych wyzwań. Dzięki temu wiosną, kiedy wszyscy dopiero zaczną gorączkowo się zastanawiać nad wprowadzeniem zmian w swoim życiu, my spokojnie będziemy cieszyć się pierwszymi efektami naszych decyzji.

Więcej informacji:

Tomasz Czernecki - Pracownik naukowy Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, wykładowca dietetyki na 2 uczelniach, autor 17 publikacji naukowych (w tym kilku punktowanych na liście filadelfijskiej) i 2 monografii naukowych. Założyciel Koła Naukowego Technologów Żywności UP w Lublinie, oraz pomysłodawca i organizator poradni dietetycznej działającej przy UP w Lublinie. Uczestnik wielu projektów badawczych. Członek Polskiego Towarzystwa Technologów Żywności. Redaktor naczelny czasopisma Journal of NutriLife. W laboratorium Vitagenum odpowiada za rozwój i badania z zakresu nutrigenomiki i nutrigenetyki.

Prywatnie – miłośnik gór, dobrej książki, gitary klasycznej i motocykli. Tata dwóch córek. Każdą wolną chwilę poświęca rodzinie i rozwijaniu swoich zainteresowań, którymi stara się zarażać swoich bliskich.

Zespół Vitagenum stanowią naukowcy wyspecjalizowani w nutrigenomice, nutrigenetyce, genetyce, dietetyce i żywieniu człowieka. Współpraca biotechnologa, genetyka i dietetyka zaowocowała powstaniem koncepcji Vitagenum. O naszym doświadczeniu świadczą setki sekwencji DNA opublikowanych w międzynarodowej bazie danych NCBI GenBank. Posiadamy technologię pozwalająca uzyskiwać sekwencję dowolnego fragmentu DNA z genomów ludzi, zwierząt, roślin, bakterii, a nawet wirusów.


dostarczył infoWire.pl




Tylko na WirtualneMedia.pl

Galeria

PR NEWS