SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ponad 70 stacji w DAB+ w jednym mieście? „Sytuacja Polski i Francji zupełnie różna”

We francuskiej Nicei, która stolicą nie jest, można odebrać ponad 70 stacji DAB+. W Warszawie tylko 26. Dlaczego polscy słuchacze mogą o takiej ofercie tylko pomarzyć? - Sytuacja polskiego i francuskiego rynku radiowego jest zupełnie różna - komentuje w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Maciej Strzelecki, prezes Grupy Eurozet.

Dołącz do dyskusji: Ponad 70 stacji w DAB+ w jednym mieście? „Sytuacja Polski i Francji zupełnie różna”

58 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
To ja nikt inny
Dziesiątki jak nie setki milionów Europejczyków oglądają codziennie filmy/seriale na platformach VOD (a strumień wideo potrzebuje nieporównywalnie większych przepustowości niż zwykłe radio).

Ale prime time w telewizji to godziny 19 do 22, kiedy w Europie oglądamy telewizję, Ameryka pracuje, kiedy my idziemy spać, to wtedy oni oglądają filmy i seriale a Azja śpi. W ten sposób mogą globalne firmy wykorzystywać infrastrukturę przez całą dobę, bo zawsze gdzieś na świecie jest prime time. Małe rozgłośnie radiowe wykorzystują struktury europejskie. Przecież istnieją wyliczenia, że radio internetowe na dużą skalę nie jest tańsze niż DAB+.
Poczytaj też sobie o tym czym jest multicast (tu masz przykład z życia wzięty dot. multicastowych transmisji BBC Radio):

Fajne, że użyłeś przykład BBC, co pokazuje brak przykładu z własnego rynku. BBC nadaje na FM, w DAB+ internecie i przez satelitę. Nikt nie sprawdził, czy BBC jest w stanie obsłużyć 32 mln. słuchaczy dziennie przez internet. Multicast nie umożliwia dopasowanie szerokości pasma strumienia do dostępnego pasma użytkownika. Jest jeden strumień dla wszystkich. Ponowne wysyłanie pakietu nie działa w Multicascie. Multicast został wymyślony na uniwersytetach, gdzie wszyscy mają dostęp do gigabitowego internetu. Nie odpowiada to realiom w całym kraju.
odpowiedź
User
To ja nikt inny
Gdzie są smartfony przystosowane do 5G Broadcast polskiej produkcji?

A od kiedy jakaś polska firma produkuje smartfony? Bo chyba nie mówisz o tych kilku importerach, którzy sprowadzają hurtowo tanie chińskie gotowce i przyklejają jedynie swoje logo.

No właśnie. Ile razy czytałem już, że 5G Broadcast jest lepszym rozwiązaniem dla radiofonii niż DAB+. Jeżeli zamiast DAB+ w Polsce miałby wprowadzony być eMBMS, to gdzie jest cały ekosystem począwszy od nadajników, przez udostępnienie pasma do odbiorników stacjonarnych, przenośnych i samochodowych. Nie wystarczy zbudować infrastrukturę, ale trzeba przekonać dostawców treści itd. Jeżeli ktoś uważa 5G Broadcast za lepszy, to dlaczego nie powstała inicjatywa, aby wprowadzić lepszy i nowszy system w Poslce. Można też wprowadzić DAB++, bo istnieje lepszy kodec, ale też chętnych nie ma. Jest tylko gadanie. Za pracę biorą się inni i zyskują na sprzedaży licencji.
odpowiedź
User
Multicast
Nikt nie sprawdził, czy BBC jest w stanie obsłużyć 32 mln. słuchaczy dziennie przez internet.


Cały trick multicastu polega właśnie na tym, iż serwery BBC nie muszą realizować 32 mln równoległych połączeń internetowych (jak przy zwykłej transmisji unicastowej). Czy tysiąc, czy milion słuchaczy -> nie wpływa to na obciążenie infrastruktury samego nadawcy streamu.

Multicast nie umożliwia dopasowanie szerokości pasma strumienia do dostępnego pasma użytkownika.


A co za problem uruchomić kilka strumieni z różnym bitrate?

Ponowne wysyłanie pakietu nie działa w Multicaście.


Transmisja głosu NA ŻYWO (słowo klucz) używa protokołu UDP (a nie TCP). Retransmisja utraconych pakietów jest niepotrzebna, a wręcz niewskazana ( ewentualna utrata pojedynczych pakietów jest niesłyszalna dla słuchacza... a retransmisja wprowadzałaby wręcz chaos... po co dosyłać brakujące pakiety sprzed np. sekundy, skoro w tym czasie jest już nadawane zupełnie co innego)
odpowiedź