Kiedy zacznie działać ogólnopolski multipleks DAB+?
Po pięciu miesiącach od zawieszenia konkursów na nadawanie na ogólnopolskim multipleksie radia cyfrowego nic się w tej sprawie nie dzieje. Urząd Komunikacji Elektronicznej przekonuje, że prowadzi rozmowy z nadawcami i operatorami, ale na razie żadnych konkretnych efektów tych spotkań nie ma. - Nikomu nie zależy na przyspieszeniu tej sprawy - słyszymy od jednego z nadawców.
Dołącz do dyskusji: Kiedy zacznie działać ogólnopolski multipleks DAB+?
Tutaj radzę troszkę się jednak dokształcić. O planowaniu sieci radiowych, o uzgodnieniach międzynarodowych, o standardzie DAB+, o allotmentach, o planie GE-06 i tak dalej. PRZED pisaniem takich dyrdymałów.
Zacznijmy od tego, że 10 lat temu było to dobrym rozwiązaniem, aby w ogóle jakoś ruszyć. Tylko w międzyczasie Holendrzy 3 razy zmienili już konfigurację swoich sieci a w Polsce zastój.
Każdy kanał jest wielokrotnie wykorzystywany w eterze. Zakłóceń nie ma na terenie, na który jest dedykowany multipleks. Tu dochodzimy do sedna problemu, który istnieje na UKF-ie i w DAB+. 30 lat temu zasięg każdej stacji na UKF-ie był większy, bo wykupiło się zasięg na Kraków, ze względu na brak stacji na tej samej częstotliwości można było odbierać stację też 50 km od przydzielonej lokalizacji. To się już na UKF-ie kończy, bo pasmo jest zapychane a w DAB+ będzie dokładnie tak samo. To jest właśnie zerobase, zapychanie pasma do maksimum.
Przecież te kanały są z poza puli częstotliwości GE 06. Polska otrzymała 3 warstwy kanałów dla DAB i jedną dla telewizji. W wielu krajach zrezygnowano z telewizji w paśmie VHF III na korzyść radiofonii a w Polsce nie. Radiowcy tego chcieli. Dla tego brakuje kanałów, aby przenieść wszystkie stacje z UKF-u do DAB+. Przykłady z innych krajów pokazują, że stacje chcą zwiększyć zasięg i nie chcą 1:1 być przeniesione do DAB+. Radiofonię trzeba całkiem inaczej myśleć, stworzyć na to warunki a nasze prawo RTV nie jest do tego przystosowane.