SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Spadek oglądalności MUX-2 i MUX-1 po zmianie standardu nadawania, duży wzrost MUX-8

Po zakończeniu procesu nadawania nowego standardu naziemnej telewizji cyfrowej wyraźnie niższą oglądalność notują MUX-2 i MUX-1. Dużym wzrostem pochwalić się mógł MUX-8, który nadal dostępny jest w starym standardzie. Z kolei wyniki MUX-3 nie zmieniły się znacznie - wynika z raportu Wirtualnemedia.pl.

Dołącz do dyskusji: Spadek oglądalności MUX-2 i MUX-1 po zmianie standardu nadawania, duży wzrost MUX-8

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Janusz I
Ten, kto sprzedał naziemną byle jakim stacjom, powinien odpowiedzieć przed prokuratorem.
0 0
odpowiedź
User
F
To nie był dyktat unijny ale wynikający z innej konwencji w której biorą udział poszczególne kraje Europy - również spoza UE


W Europie motorem napędowym ucięcia pasma 700 MHz były Niemcy. W USA już obcięto 600 MHz i na VHF w Nowym Jorku główne stacje nadają między innymi na kanałach 3, 7, 11 i 13.
0 0
odpowiedź
User
To ja nikt inny
Warto przypomnieć, że w 2007 r. UKE i KRRiT nie potrafili się dogadać odnośnie DVB-T i dla tego Polska cały czas opóźnia się z wprowadzaniem nowych standardów. Niemcy rozpoczęli nadawanie DVB-T2 w maju 2016 r., 13 lat po rozpoczęciu nadawania DVB-T w Berlinie. Na przestawianie nadajników z DVB-T na DVB-T2 w całym kraju potrzebowali ponad 2 lata aż do 2019 r. Pasmo jest przydzielane operatorowi na 15 lat, stąd 13 lat na działanie sieci i 2 lata na budowę nowej sieci. Tylko przy ponownym udzieleniu koncesji, państwo ma wypływ na operatora i może wymusić zmianę standardu, czyli co 15 lat. Niemcy wpierw zmieniają standard w aglomeracjach, co pozwala tam nadal na odbiór programów w starym standardzie z poza aglomeracji. Pasmo 700 MHz jest potrzebne dla sieci komórkowej 5G. Niemcy już w 2015 r. sprzedali pasmo 700 MHz za 5 miliardów Euro, ale operatorzy sieci komórkowej mieli dostęp do pasma dopiero po wyłączeniu DVB-T. 5G Broadcast zastąpi DVB-T2 za parę lat.
0 0
odpowiedź