SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ruszają konkursy na lokalne multipleksy w DAB+. Agora sceptyczna wobec cyfryzacji radia

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ogłosi w piątek konkursy na cyfrowe multipleksy lokalne w 34 miastach. O częstotliwości będą mogli ubiegać się zarówno nowi, jak i obecni już na rynku nadawcy lokalni i regionalni. O technologii DAB+ z dużym dystansem wypowiadają się ogólnopolskie rozgłośnie radiowe, w tym Grupa Agora. - Uważamy, że to próba cyfryzacji w standardach z poprzedniej epoki, niż wychodzenie naprzeciw rynkowym trendom - komentuje Bartosz Hojka, prezes Grupa Agora.

Dołącz do dyskusji: Ruszają konkursy na lokalne multipleksy w DAB+. Agora sceptyczna wobec cyfryzacji radia

23 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
gość
No w końcu coś się ruszyło. Zet i RMF negują DAB+ bo wiedzą że stracą na słupkach słuchalności. Taka sama sytuacja miała miejsce przy wprowadzaniu DVB-T gdzie tzw. wielka trójka też opóźniała jak tylko mogła cyfrowe nadawanie. No i faktycznie znacznie spadła im oglądalność ponieważ pojawiło się dużo nowych kanałów. I dokładnie tak samo jest z cyfryzacja radia. Liczy się tylko kasa, a nie możliwość wyboru odpowiednich treści przez słuchaczy. RMF od Zetki różni się tylko dżinglami, a muzyka jest identyczna.

Zamiast insynuacji napisz prawdę- ową wielką trójką były :TVP1, TVP2 i Polsat - one miały nadajniki dużej mocy, cała reszta tj. TVN, Puls i wrocławskie Echo to były jakieś pierdziawki o zasięgu 20 km wokół wielkich miast. Obecnie na FM to państwowe media blokują częstotliwości - nie ma żadnego uzasadnienia , aby państwowe radio nadawało 4 warszawskie programy plus programy lokalne.
odpowiedź
User
gofr
W lokalne mulitipleksy należy bawić się w paśmie L również przeznaczonym pod DAB, natomiast w paśmie VHF na DAB należy zająć max 2 kanały najlepiej 5 i 13, na reszcie powinny powstać muxy telewizyjne przy dobrym rozplanowaniu mogą być 3 muxy . Dlaczego? Dlatego, że pasmo UHF nie jest z gumy, część jego będzie w przyszłości wykorzystana pod inne rzeczy , a rozwój telewizji wymaga utworzenia co najmniej jednego nowego muxa i przejścia na HD z tym co mamy do tej pory. Oczywiście z kpiną pt "mux4" należy raz na zawsze skończyć, bo to jest tylko celowa blokada i tak ograniczonych zasobów przez jeden komercyjny podmiot.
odpowiedź
User
inżynier
W czasach internetu bawić się w prehistoryczny DAB+... Niepoważne! Zwykły UKF wystarczy do czasu jeszcze większego rozpowszechnienia dostępu do internetu i zmiany sposobu jego używania.
odpowiedź