SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W telewizji jesienią brakuje ramówkowych petard, dlatego spadły wpływy reklamowe (opinia)

Mimo wprowadzenia nowych ramówek, stacje telewizyjne we wrześniu nie zarobiły na reklamach kokosów. W kampaniach spotowych spadła liczba ratingów, a jesienne nowości nie okazały się ramówkowymi petardami. Październik zaskakuje, bo liczba generowanych ratingów rośnie - analizuje dla Wirtualnemedia.pl Paweł Bronisz ze Starcomu.

Dołącz do dyskusji: W telewizji jesienią brakuje ramówkowych petard, dlatego spadły wpływy reklamowe (opinia)

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
taki jeden medioznawca
Klasyczna linearna telewizja zaczyna odchodzić do lamusa, dlatego oglądalność coraz gorsza i wpływy z reklam też. Wszystko kiedyś przemija, tak jak przeminęły płyty gramofonowe czy kasety VHS, tak samo przeminie kiedyś telewizja z czymś tak archaicznym jak ramówką. Baza użytkowników linearnej telewizji powoli wypada z komercyjnej grupy (16-49), w większości linearna telewizja jest już oglądana przez emerytów i taka jest prawda, której nikt nie podważy.

Wśród młodych ludzi rządzi teraz Youtube, Netflix i inne serwisy VOD. Tego trendu już nie da się zatrzymać i młodzi ludzie już nigdy nie przekonają się do archaicznej telewizji :!:

Zresztą z radiem dzieje się podobnie i też zaczyna powoli odchodzić do lamusa, tracąc młodych słuchaczy. Młodzież słuchająca radia to dzisiaj już coraz rzadsze zjawisko. Młodzież ma Spotify, Deezera, iTunes i inne Muzodajnie na smartfonie i to w zupełności zaspokaja jej potrzeby muzyczne. Radia słuchają dzisiaj w przeważającej większości ci, którzy na radiu się wychowali i są do niego przyzwyczajeni. Młodzież wychowana na smartfonie i serwisach internetowych już się na radio nie przerzuci - gwarantuję to.

Zrozumieli to już nadawcy radiowi i powoli mają gdzieś młodzieżową grupę docelową. Planeta FM zniknęła kilka lat temu z eteru, Czwórka zniknęła z eteru. Co prawda rozgłośnie te pozostały w internecie, ale nie oszukujmy się, będą miały w internecie znikomą słuchalność ze względu na olbrzymią konkurencję ze strony rozmaitych serwisów internetowych z muzyką. Nawet Radio Eska i RMF Maxxx, które były rozgłośniami dla mniej wymagającej młodzieży, powoli przestawiają się na granie muzyki środka dla słuchacza bardziej w średnim wieku, bo już rozumieją, że dzisiejsza młodzież radio ma gdzieś.

Z telewizją będzie podobnie. Nie neguję faktu, że istnieje potrzeba siedzenia na kanapie i biernego oglądania, ale głównie wśród ludzi starszych, którzy byli wychowani na telewizji i dzisiaj nie wyobrażają sobie bez niej życia. Współczesna młodzież woli jednak interaktywną formę rozrywki, możliwość jakiegoś wpływu na to, co się ogląda i czego słucha. Młodzież ma smartfona i sama decyduje, jakie materiały wideo chce oglądać. Bierne oglądanie to już nie dla młodzieży.
odpowiedź
User
Pani analityk do medioznawcy
łatwo powiedzieć że wszystkie trendy, o których słyszymy na konferencjach mediowych już się przeistoczyły w fakty i że TV upada...

tymczasem kontent tworzony przez największych nadawców ma się bardzo dobrze - widownia największych seriali w grupie 16-49 trzyma się na tym samym poziomie lub spada minimalnie, a w Internecie te same seriale są oglądane coraz chętniej = suma widzów rośnie.

netfix (który jara większość branży) to 275 tys użytkowników miesięcznie, z czego zapewne większość korzysta z promocji na 1 miesiąc za darmo, czy za 6 miesięcy będzie ich tyle samo? wątpię, nawet młodzi nie chcą mieć dodatkowego wydatku rzędu 30-50 pln miesięcznie

młodzież chyba nie jest aż taka do przodu jak się niektórym wydaje, pozdro
odpowiedź