SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Związek Cyfrowa Polska chce rozporządzenia i przyspieszenia prac nad cyfryzacją radia

Związek Cyfrowa Polska, który zrzesza największe w Polsce firmy z branży nowoczesnych technologii rekomenduje powołanie międzyresortowego zespołu ds. wdrożenia w Polsce cyfrowego radia, przyjęcie rozporządzenia, które określi minimalne wymagania techniczne dla cyfrowych odbiorników radiowych, a także opracowanie wspólnej, ogólnopolskiej koncepcji marketingowej promocji radia cyfrowego w Polsce.

Dołącz do dyskusji: Związek Cyfrowa Polska chce rozporządzenia i przyspieszenia prac nad cyfryzacją radia

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Związek
chyba trochę nie ogarnia rzeczywistości.

1 "Według organizacji, aby przyśpieszyć proces cyfryzacji radia należałoby przyjąć rozporządzenie, które określi minimalne wymagania techniczne dla cyfrowych odbiorników radiowych w technologii DAB+."
To już dawno zrobiono. Zdefiniowane są minimalne wymogli dla prostych (podstawowych) odbiorników cyfrowych DAB+, oraz dla odbiorników klasy wyższej.

2. "Obecnie nie wszystkie odbiorniki radiowe znajdujące się w sprzedaży mają zagwarantowany odbiór sygnału w DAB+. - Niewiedzę konsumentów wykorzystuje nieuczciwa konkurencja, która sprzedając odbiorniki w technologii DAB wprowadzają ich w błąd"
Nic takiego się nie dzieje. Fakt, miało to miejsce w czasie wdrażania DVB-T, ale nie w przypadku radia. Zainteresowanie odbiorców radiem cyfrowym jest znikome, marginalne wręcz. Chyba, że pan prezes mówi o sprzedaży radyjek na targowiskach, to mógłbym się zgodzić.

3. "wymagane jest też opracowanie koncepcji marketingowej dla promocji radia cyfrowego. [...] Promocja radia cyfrowego powinna zostać zakwalifikowana jako kampania społeczna - zaznacza Cyfrowa Polska w raporcie."
To też już było robione, ale pewnie pan prezes o tym nie wie. PR wyłożyło grubą kasę na road show z którym jeździło po kraju. I co?? I nic. Ludzie w roku 2019 nie są głupi i nie widzą sensu przechodzenia na DAB+, zaś Polska nie jest Norwegią (gdzie analogu wcale nie wyłączono do końca - stacje regionalne i lokalne nadal pracują w FM). Wszelkie badania pokazują, że wdrażanie DAB+ jest już musztardą po obiedzie. Z danych wynika, że starsze pokolenie jeszcze nie jest (i nie będzie) zainteresowane wymianą sprzętu na DAB+, natomiast młodzież już nie jest tym zainteresowana - dziś radia słucha się głównie przez internet, co akurat doskonale wiedzą szefowie stacji komercyjnych, dla tego nie chcą wywalać kasy w błoto, jak to robi PR. No, tyle że PR wywala w błoto kasę podatników, więc kto im zabroni?
O wdrażaniu DAB trzeba było myśleć 15-20 lat temu. Dziś nie ma to już sensu. PR postawiło trochę nadajników, uruchomiło specjalnie kilka kanałów, w tym lokalne we Wrocławiu i Krakowie i co? I nic. Wyniki słuchalności DAB+ są takie, że PR nie chce ich ujawnić.

4. "plusem cyfrowego radia jest więcej miejsca w eterze, lepsza jakość dźwięku i szansa dla konsumentów na dostęp do nowoczesnych usług oferowanych w ramach darmowego sygnału cyfrowego. - Korzyści z radia cyfrowego z całą pewnością docenią słuchacze, ponieważ sygnał cyfrowy przyczyni się do bardziej urozmaiconej oferty oraz umożliwi dostęp do większej ilości informacji."
Kolejne bzdury. Po pierwsze, ze ze względów oszczędnościowych, aby upchać w danym MUXie większą liczbę stacji, stosuje się znacznie większą kompresję, a to pogarsza jakość transmisji. Po drugie, tam gdzie radio analogowe szumi ale jeszcze w miarę przyzwoicie działa, tam DAB+ już nie działa. Mieszkam w centrum jednego z największych miast w Polsce. Abym mógł odbierać interesujące mnie programy po DAB, musiałbym mieć zainstalowane 3 systemy antenowe do odbioru programów z 3 różnych nadajników. Gdzie tu sens i logika ??
DAB+ umożliwi dostęp do większej ilości informacji ?? Dostęp do informacji mamy od dawna, przeciętny człowiek nie potrzebuje jej więcej, wręcz przeciwnie, potrzebuje jej mniej.
odpowiedź
User
.
tylko radio internetowe potrzebuje operatora, któremu co miesiąc trzeba płacić. Brak dostępu - to i brak radia.
teoretycznie - wybucha wojna, pierwsze co, znika internet. radio na antenie gra.
odpowiedź
User
ekspert
Pracowałem trochę w tradycyjnym radiu i nie jestem przekonany, czy po wybuchu wojny odcięciu internetu mogłoby ono jeszcze normalnie funkcjonować. Nawet sygnał do nadajników jest wysyłany światłowodem. Informacje i muzyka też są przesyłane do siedziby przez internet. Często studia radiowe są spięte przez publiczną sieć internetową.
odpowiedź