SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Cyfrowa Polska krytykuje rządową strategię AI

Aktualna rządowa strategia AI (sztucznej inteligencji) dla Polski jest nieefektywna i wymaga wzmocnienia – uznali przedstawiciele branży cyfrowej zrzeszeni w Związku Cyfrowa Polska. Organizacja przedstawiła w czwartek w Katowicach rekomendacje w tym zakresie.

Rekomendacje przedstawiono na konferencji #AIChallenge, zorganizowanej przez Związek Cyfrowa Polska oraz Śląskie Międzyuczelniane Centrum Inżynierii, Techniki i Kompetencji Cyfrowych Cyber Science w Uniwersytecie Śląskim. Przegląd dotychczasowej strategii trafił też na biurka ministrów cyfryzacji oraz rozwoju i technologii. Obejmują one m.in.: wsparcie dla świata nauki i biznesu w rozwoju AI, wsparcie dla działających w tym obszarze polskich firm czy rozwiązania dotyczące rynku pracy

- Polska posiada ogromny potencjał w obszarze sztucznej inteligencji, wynikający nie tylko z naszej silnej pozycji w sektorze rozwoju oprogramowania, ale także z dynamicznie rozwijającego się ekosystemu innowacyjnych firm i znaczących inwestycji technologicznych” - ocenił cytowany w informacji związku jego prezes Michał Kanownik.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

- Dzięki temu potencjałowi, nasz kraj może stać się jednym z liderów w obszarze AI w Unii Europejskiej. Dlatego tak ważne jest, aby polityka rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce była spójna i dostosowana do dokonywanego postępu technologicznego w tym obszarze - dodał Kanownik.

Co Cyfrowa Polska chce zmienić w rządowej strategii ws. AI

Zgodnie z informacją Związku jego eksperci proponują m.in., aby polityka rządu ws. AI skupiła się na zacieśnieniu i wspieraniu współpracy pomiędzy rządem, światem nauki oraz biznesem, w zakresie rozwoju i wdrażaniu nowej technologii. Ich zdaniem potrzebne są ułatwienia dla przedsiębiorców, które pozwoliłyby firmom współfinansować działania uczelni i instytucji naukowych w obszarze AI.

CZYTAJ TEŻ: IWP ostrzega wydawców przed polskim modelem do AI. Sugeruje umowy licencyjne

Zdaniem autorów ekspertyzy państwo powinno mocniej wspierać prace badawcze nad AI; zaproponowali oni, by rząd - na wzór rozwiązań francuskich - ustanowił granty doktorskie z dziedziny sztucznej inteligencji. „Rozwój AI wymaga dużych nakładów finansowych sektora publicznego przy jednoczesnym otwarciu się na współpracę strukturalną z sektorem prywatnym – zarówno z MŚP (startupy technologiczne), jak i firmami technologicznymi o ugruntowanej pozycji wprowadzających rozwiązania i narzędzia AI” - napisano w rekomendacjach Cyfrowej Polski.

Wskazano, że strategicznego wsparcia wymagają też polskie firmy działające w obszarze AI. Związek apeluje o zapewnienie przedsiębiorstwom z sektora MŚP możliwie szerokiego dostępu do narzędzi AI, a także edukacji w zakresie ich wykorzystywania, co miałoby poprawić ich konkurencyjność. Inny postulat, to działania dążące do zwiększenia podaży polskich produktów AI - poprzez nowe formy finansowania czy ulgi podatkowe.

W kontekście wpływu sztucznej inteligencji na rynek pracy rząd zdaniem ekspertów Związku powinien dążyć, aby automatyzacja części procesów w przedsiębiorstwach nie oznaczała zmniejszenia zapotrzebowania na pracę, lecz przesuwała istniejące zasoby pracowników na lepiej płatne stanowiska. Dlatego rządowa strategia powinna zawierać plan edukacji pracowników zagrożonych automatyzacją, aby nabyli kompetencje pozwalające np. pracować w branży AI.

Cyfrowa Polska przestrzegła przed nadmiernym przeregulowaniem i obciążeniem administracyjnym obszaru AI w Polsce, co mogłoby wiązać się z ograniczeniem jego rozwoju w naszym kraju. Jednocześnie za konieczne uznała zapewnienie etycznego i odpowiedzialnego rozwoju AI - poprzez rozwiązania wypracowywane przez wszystkich uczestników rynku.

Związek proponuje też korzystanie z wiedzy i doświadczeń zagranicznych w obszarze AI - wzmocnienie tu współpracy z podmiotami amerykańskimi i europejskimi pozwoliłoby Polsce wdrażać istniejące już i sprawdzone rozwiązania w zakresie nowej technologii.

CZYTAJ TEŻ: Sztuczna inteligencja w artykułach naukowych. Wykrywanie jest bardzo trudne

- Sztuczna inteligencja to obszar, którego rozwój postępuje dynamicznie i priorytetem dla naszego kraju powinno być to, aby za tym postępem nadążać. Dlatego ważne jest też, aby polityka AI była na bieżąco aktualizowana i to przy udziale wszystkich interesariuszy tego rynku, zarówno przedstawicieli świata nauki, organizacji pozarządowych, ekspertów etycznych, biznesu i przedstawicieli społeczności użytkowników. Liczymy, że Ministerstwo Cyfryzacji będzie platformą do takich spotkań i rozmów - zaznaczył Kanownik.

Wiceminister cyfryzacji: badamy nastroje społeczne

Wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka (startujący do Parlamentu Europejskiego, na czas kampanii przebywający na urlopie) w wystąpieniu na katowickiej konferencji #AIChallenge nawiązał do zatwierdzenia 21 maja b. przez Radę Unii Europejskiej tzw. aktu o sztucznej inteligencji: pierwszego tego typu na świecie dokumentu, mającego zharmonizować przepisy o sztucznej inteligencji.

Wiceszef MC zaznaczył, że AI Act rodzi dużo obowiązków po stronie państw członkowskich UE: konieczność certyfikacji sztucznej inteligencji na poziomie europejskim i krajowym, zapewnienie otwartego dostępu do generatywnej AI czy wyzwania związane z agendą cyfrową.

- Jak w Polsce będziemy zarządzać tymi procesami, które są związane ze sztuczną inteligencją? Czy powstanie nowa instytucja, jak ona będzie funkcjonować - w Ministerstwie Cyfryzacji dyskutujemy o tym: badamy nastroje społeczne (…), za chwilę trzeba będzie podejmować decyzje. Kolejne pytanie, jak podejmować decyzje dotyczące najnowszych technologii w środowiskach politycznych, w których (…) naprawdę niewielu z nas rozumie, o co w tym wszystkim chodzi - ocenił Michał Gramatyka.

Do konsorcjum CyberScience należą: Uniwersytet Śląski, Politechnika Śląska, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach oraz NASK.

Dołącz do dyskusji: Cyfrowa Polska krytykuje rządową strategię AI

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl