Aktywiści Grupy Stonewall ruszą w Polskę z Letnią Akademią Równości
Pięcioro aktywistów z Grupy Stonewall od 5 sierpnia rusza z projektem Letnia Akademia Równości. Celem działaczy jest dotarcie do miast, w których nie odbywają się marsze równości. Będą dzielić się w nich wiedzą o problemach i postulatach społeczności LGBT+. Akcję wspiera Sprite.
W ciągu siedmiu dni organizatorzy planują odwiedzić Ostrów Wielkopolski, Świdnicę, Sandomierz, Białą Podlaską, Mrągowo, Grudziądz i Kołobrzeg. Jak zapowiadają, ich głównym celem jest rozmowa z mieszkańcami i obalenie szkodliwych mitów na temat osób LGBT+.
Aktywiści spędzą w każdym z miast kilka godzin, w czasie których zamierzają rozmawiać z napotkanymi osobami oraz rozdawać im informacyjne ulotki i tęczowe gadżety. Miasta, gdzie zawita Letnia Akademia Równości, wybrano nieprzypadkowo.
- Z każdym rokiem w Polsce przybywa miast, w których odbywają się marsze równości. Wciąż jednak jest wiele miejsc, w których społeczność LGBT+ jest niewidoczna. Zależało nam na tym, aby dotrzeć właśnie do takich miejscowości. Mamy nadzieję, że nasza obecność będzie wsparciem również dla miejscowych osób nieheteronormatywnych. - mówi Sue Bartel z poznańskiej Grupy Stonewall.
Rozmowa lekiem na hejt wobec LGBT+
Mateusz Sulwiński z Grupy Stonewall dodaje, że rozmowa jest najbardziej skuteczną metodą niwelowania uprzedzeń.
- Skala pomówień i dezinformacji na temat społeczności LGBT+ jest ogromna. Chcemy z tym walczyć w sposób, który uważamy za najbardziej efektywny - poprzez bezpośredni kontakt z osobami, które na co dzień nie mają okazji porozmawiać z wyoutowanym gejem czy lesbijką. Badania potwierdzają, że im więcej znamy osób LGBT+, tym nasz poziom akceptacji wobec nich wzrasta - mówi Sulwiński.
Letnia Akademia Równości to kolejny element globalnej kampanii marki Sprite „Niech gadają. Żyj rześko.”, dotykającej problemu dyskryminacji oraz przejawów hejtu wobec różnych grup i osób.
Dołącz do dyskusji: Aktywiści Grupy Stonewall ruszą w Polskę z Letnią Akademią Równości